Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

6 років тому в Криму було викрадено Арлена Терехова та Руслана Ганієва

15 / 12 / 2021

У всьому світі право на життя, на особисту недоторканність, свободу від тортур, честь і гідність визнане невід’ємним від розуміння слова «людина». Однак ці права можуть порушуватися внаслідок насильницького зникнення.

Насильницькі зникнення від інших випадків зникнень чи викрадень людини відрізняються тим, що людина позбавляється волі або державними органами, або особами чи групами, що діють з відома чи підтримки держави. 

За даними КримSOS, за роки російської окупації Криму, 44 особи стали жертвами насильницьких зникнень на півострові. Шестеро з них були згодом знайдені мертвими. Доля  ще 15 досі залишаються невідомими. Проте, їхні імена не досить часто згадуються у ЗМІ та офіційних заявах. 

Саме тому ми хочемо розповісти історію двох осіб з цих п’ятнадцяти — Арлена Терехова та Руслана Ганієва, які стали жертвами насильницьких зникнень рівно 6 років тому – 15 грудня 2015 року. 

Жителі Керчі, Руслан Ганієв та Арлен Терехов були знайомі, ходили в одну мечеть, проте, не були близькими друзями. 

Руслан Ганієв на момент зникнення прямував до своєї матері у село Глазівка. Імовірне місце викрадення – керченський автовокзал, де він мав пересісти на інший автобус. 

Напередодні зникнення дружина Руслана помічала тривожні сигнали. За їхнім будинком стежив білий мікроавтобус, а після зникнення його знайомого, Мухтара Арісланова, Руслан сказав дружині: “Напевно, скоро і мене заберуть”. 

Арлен Терехов очікував на приїзд сина і закуповував продукти на місцевому ринку. Це останнє відоме місце його перебування. 

Як і у випадку зі зникненнями інших кримських татар, слідчі наполягали на версії, що Ганієв та Терехов поїхали воювати до Сирії. Проте, за словами близьких, Руслан та Арлен не демонстрували поведінку, яка могла б підтвердити цю версію. Крім того, їх внутрішні і закордонні паспорти залишилися вдома.

“Правоохоронні органи” у Криму під час пошуків Арлена Терехова та Руслана Ганієва завели кримінальну справу за ч. 1 ст. 105 Кримінального кодексу РФ (“вбивство”). Однак розслідування було незабаром призупинено. Окупаційні органи влади постійно відхиляють скарги адвоката зниклих щодо неналежного пошуку Арлена Терехова та Руслана Ганієва

Інших дій з пошуку зниклих окупаційна влада не проводила. 

На материковій частині України правоохоронні органи ведуть розслідування за пунктом 1 ч. 2 ст. 115 Кримінального кодексу України (умисне вбивство двох або більше осіб). Проте, на сьогоднішній день підозрюваних не встановлено. 

Як і у справі Руслана Ганієва та Арлена Терехова, окупаційні правоохоронні органи не зацікавлені у проведенні ефективного розслідування всіх інших випадків насильницьких зникнень. 

Українські державні органи не можуть проводити повноцінне розслідування через відсутність фактичного контролю над територією Криму. У зв’язку з цим, на жаль, доля цих двох людей сьогодні залишається невідомою. 

Нагадаємо, 1 грудня 2020 р. КримSOS презентував звіт “Насильницькі зникнення в Криму за період окупації Російською Федерацією у 2014-2020 роках”, присвячений 15 жертвам насильницьких зникнень, чия доля досі залишається невідомою.

Вибір редакції

Ще Статті