Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

220 вольт блокади

15 / 10 / 2015

Після окупації Криму Україна почала переглядати енергетичну політику щодо півострова. Одним з результатів цього стала угода з Росією щодо постачання електроенергії до Криму за новими, підвищеними, цінам. Нещодавно в Міністерстві енергетики України не виключили, що ціни будуть знову переглянуті. Однак, на повну енергетичну блокаду півострова, неодноразово пропоновану громадськістю, керівництво країни все ж не наважилось.

Кордон під напругою

Ця тема стала знову актуальною після того, як активісти блокади за сприяння місцевих енергетиків відключили і закільцювати лінію електропередач Мелітополь — Джанкой. Організатори блокади позиціонують свої дії як початок енергетичної блокади, кінцевим результатом якої має стати повне припинення поставок електрики на півострів.

«Сьогодні Крим отримує на 200 МВт в день менше. Працює всього дві гілки, кілька селищ залишилися без світла, є щоденні відключення по дві години. Наразі ведемо переговори з «Укренерего», аби вони розробили план з відключення електроенергії», — заявив у коментарі QirimInfo один з організаторів блокади Ленур Іслямов.

У профільному відомстві, однак, заявляють, що ні про яку енергетичну блокаду мова йти не може. «Є рішення Кабміну про постачання електроенергії до Криму, і ми його виконуємо», – заявив голова Міністерства Володимир Демчишин. Незабаром лінія електропередач Мелітополь — Джанкой відновила свою роботу.

У свою чергу окупаційна влада Криму визнала, що в разі перебоїв з поставками електроенергії регіону доведеться вдатися до віялових відключень світла.

Невигідна енергоблокада

Голова Бюро комплексного аналізу та прогнозів, експерт у сфері енергетики Сергій Дяченко, зазначає, що Крим на 70% залежить від поставок електроенергії з материкової України. Тому в разі масштабного відключення електрики наслідки для півострова можуть виявитися більш серйозними, ніж проста відсутність світла, пояснює він.

«У Криму системи опалення та водопостачання працюють від електронасосів. Це потягне за собою проблеми з подачею води і теплоносія. Влітку перебої води на два тижні можуть викликати загострення епідеміологічної ситуації, взимку треба трохи більше часу, але картина та ж. В умовах, коли потреби покриваються лише 20-30%, Криму буде дуже важко», — розповів Дяченко.

Він також зазначає, що якщо розглядати енергоблокаду Криму на рівні державного рішення, то період для цього обрано не зовсім вдалий. Експерт пояснює, що у разі холодної зими Україна сама буде залежати від імпорту електроенергії з Росії. Нагадаємо, на початку вересня Україна якраз відновила імпорт електроенергії з РФ. Крім того, нещодавно між країнами були досягнуті нові домовленості щодо газу.

«Технічна можливість відключити Крим від загальної енергосистеми існує. «Укренерго» абсолютно спокійно може це зробити, просто має бути відповідне політичне рішення. Це можна розглядати як один з варіантів конфронтаційної політики. Але з урахуванням настання зими період вибраний не дуже вдалий. Для цього треба підготувати власну енергосистему, щоб вона працювала як незалежна», — вважає Дяченко.

Нагадаємо, в липні після чергових переговорів Україна відмовилася платити Росії за постачання електроенергії в Донбас. За неофіційною інформацією, це рішення було прийнято через погрози Києва відключити електроенергію для Криму.

У свою чергу експерт з питань енергетики Наталія Слободян зазначає, що недавні дії активістів складно назвати енергоблокадою. «Вони цю блокаду влаштувати не можуть, будь-яке подібне пошкодження можна виправити максимум за тиждень, це лише технічний огріх», — розповіла Слободян, додавши, що це скоріше можна розглядати як превентивні заходи або сигнал для Києва.

Кругова порука

Втім, обидва експерти виключають можливість енергоблокади на державному рівні, чим і пояснюють нещодавні заяви Міненерго. Зокрема, Наталія Слободян нагадує, що «між Україною і Росією підписано всього лише меморандум про наміри по зимовому газовому пакету, який не гарантує безперебійних поставок газу. Тому оголошувати блокаду на урядовому рівні — це означає йти ва-банк».

З іншого боку, Сергій Дяченко зазначає, що у разі енергоблокади «Росія не зможе допомогти Криму». За його словами, для будівництва середньої теплової електростанції знадобиться мінімум три-чотири роки. Нагадаємо, що Росія також має намір до кінця року прокласти по дну Керченської протоки енергоміст. За підрахунками профільного відомства РФ, Криму необхідно близько 880 МВт в день. Саме такі обсяги електроенергії надходять на півострів з материкової України.

На думку експертів, у такій ситуації ні Україна, ні Росія не будуть йти на конфронтацію в цьому питанні. Тому вимоги активістів швидше за все залишаться непочутими. «Якщо серйозно говорити про можливість енергоблокади, то це потрібно було робити рік тому. А зараз це буде виглядати як дестабілізуючий фактор існуючих угод між сторонами», — резюмує Дяченко.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті