Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Заява правозахисних і медійних організацій щодо переслідування в окупованому Криму громадянської журналістки Ірини Данилович

15 / 11 / 2022

В окупованому Криму розпочався політично мотивований судовий процес над громадянською журналісткою Іриною Данилович. Вона є однією із 14 українських журналістів, які позбавлені волі в окупованому Криму або переміщені в місця позбавлення волі на території Російської Федерації.

Ірина Данилович, яка співпрацювала з багатьма незалежними ЗМІ, зокрема медіапроєктом “INжир” та ініціативою “Кримський процес”, ув’язнена з політичних мотивів в тимчасово окупованому Криму з квітня 2022 року.

До ув’язнення Ірина жила в селі Владиславівка біля Феодосії та працювала медсестрою в Коктебелі. Вона займалася громадянською журналістикою і публікувалася анонімно, висвітлювала теми прав медичних працівників, а також співпрацювала з виданнями, які висвітлювали політичні судові процеси в окупованому Криму.

29 квітня 2022 року четверо російських силовиків у цивільному викрали Ірину по дорозі з Коктебеля до Феодосії, що зафіксовано на відео. В цей самий час в її домі провели обшук, вилучили всю техніку. Протягом 13 днів з Іриною не було зв’язку. Як з’ясувалося, протягом восьми днів Данилович утримували в будівлі ФСБ, де її тестували на поліграфі, погрожували та давали їсти лише один раз на день.

Лише на 13-ий день з моменту зникнення родині Ірини повідомили, що вона перебуває в СІЗО Сімферополя. Громадянській журналістці висунули звинувачення в “незаконному зберіганні вибухових речовин”, їй загрожує до 8 років позбавлення волі та до 100 тис. російських рублів штрафу.

У липні 2022 року Данилович повідомила про побиття конвоєм ФСБ та психологічний тиск, який на неї здійснюють російські силовики.

29 серпня міському “суді” Феодосії розпочався судовий процес у справі громадянської журналістки Ірини Данилович. 24 жовтня суд приступив до вивчення доказів і розгляду справи по суті.

Із перших судових засідань стало очевидно, що “суд” свідомо перешкоджає у встановленні істини по справі журналістки. Наприклад, на засіданні 7 листопада суд відмовив стороні захисту у допиті всіх 15 свідків, яких мали допитати адвокати (в тому числі тих свідків, які були причетні до викрадення журналістки).

Також представник сторони обвинувачення під час засідань 24 жовтня та 7 листопада маніпулював з доказовою базою, проголошуючи документи з кримінальної справи фрагментарно (не весь документ, а тільки потрібну частину), не відреагував на злочин, який стосувався відмови свідка давати свідчення суду, та підтримував проголошення свідчень з матеріалів справи без наявності обставин для таких дій.

Такий підхід демонструє, що реальним мотивом переслідування Ірини Данилович могли стати її коментарі журналістам про об’єктивний стан системи охорони здоров’я на окупованій території та її громадська активність щодо захисту прав медичних працівників в регіоні, висвітлення політично мотивованих процесів, а не вибухівка, нібито знайдена російськими силовиками в її сумочці.

З огляду на такий знаковий початок судового слідства по справі проти кримської громадянської журналістки, закликаємо:

а) правозахисні організації України та інших демократичних країн:

  • взяти під постійне спостереження судову справу проти Ірини Данилович;
  • максимально поширювати власні висновки та оцінки щодо цього судового процесу;

б) незалежні медіа, редакторів та журналістів:

  • продемонструвати професійну солідарність та забезпечити інформаційну кампанію, детально висвітлюючи особливості ведення судового процесу у справі Ірини Данилович;

в) професійні спілки журналістів:

  • сприяти поширенню інформації про особливості ведення судового процесу над Іриною Данилович серед міжнародної спільноти;
  • провести власні заходи по заклику членів спілки до демонстрації професійної солідарності та висвітлення особливостей цього судового процесу над Іриною Данилович;

г) органи державної влади України:

  • докласти усіх зусиль для звільнення Ірини Данилович, а також інших кримських політичних в’язнів, зокрема правозахисників і журналістів;
  • провести розслідування незаконного позбавлення волі та переслідування Ірини Данилович і притягнути винних до відповідальності;

д) уряди демократичних країн світу:

  • висловити рішучий консолідований протест проти політично мотивованого судового переслідування Ірини Данилович та інших журналістів в окупованому Криму;
  • накласти персональні санкції на осіб, що причетні до переслідування Ірини Данилович.

Центр прав людини ZMINA
Кримський процес
Інститут масової інформації
Платформа прав людини
Національна спілка журналістів України
Об’єднання родичів політв’язнів Кремля
Кримська правозахисна група
Регіональний центр прав людини
Правозахисний центр “ДІЯ”
КримСОС

Поділитись

Вибір редакції

Ще Звернення

ПОЗИЦІЯ Коаліції організацій, які опікуються питаннями захисту прав осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, щодо проєкту Закону України «Про деякі питання у сфері міграції щодо підстав і порядку набуття та припинення громадянства України» (р.н. 10425)

15 / 02 / 2024