Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

“Зараз особливі діти потребують ще більшої уваги” – Тетяна Мануйлова, голова ГО “Шлях добра” з Умані

10 / 04 / 2022

За даними Держстату, у січні минулого року в Україні проживали 163,9 тис. дітей з інвалідністю. Під час війни усі вони потребують особливої турботи, зокрема діти та молодь з ментальними порушеннями. Так вважає Тетяна Мануйлова, керівниця громадської організації “Шлях добра”. Вона розповіла КримSOS, як змінились потреби цих дітей на прикладі своїх вихованців. 

Війна загострила усі діагнози та проблеми

Вісім років тому Тетяна Мануйлова з родиною вимушена була покинули рідне село Слов’яносербськ у Луганській області через війну. У 2022 році їй довелось знову пережити досвід переселення – російські війська почали обстрілювати Умань, де вона жила з трьома дітьми. 

До повномасштабного вторгнення Тетяна займалась з дітьми, які мають інтелектуальні та ментальні порушення. В її громадській організації “Шлях добра” працювала вокальна студія “Тоніка”, для вихованців проводили різноманітні майстер-класи, творчі зустрічі, тематичні екскурсії. Також на базі організації «Шлях добра» діє уманський інклюзивний театр «Килесик». ГО «Шлях добра» бере активну участь у круглих столах та інших заходах, що спрямовані на захист дітей з інвалідністю.

Онлайн заняття у студії

“На місяць робота у нашій вокальній студії зупинилась. Двох дітей батьки вивезли за кордон, інші – переїхали десь в інші міста й села в Україні. У мене та у інших просто не було можливості виходити на зв’язок”, – розповідає Тетяна. 

З 30 березня Тетяна організовує короткі індивідуальні заняття для 7 вихованців ГО “Шлях добра”. Розповідає, що попри ситуацію, дві солістки отримали призові місця в одному зі співочих конкурсів. 

“Почала записувати відео про життя молоді з інтелектуальними порушеннями, щоб привернути увагу до їх проблем під час війни. Вони зараз дуже потребують підтримки”, – розповідає Тетяна. 

Поради батькам

Декілька порад від Тетяни для батьків особливих дітей, що допоможуть покращити їх психологічний стан під час війни: 

  1. За можливості, відкоригуйте у спеціаліста курс лікування. 

Діти переживають багато травмуючих подій, у деяких почастішали приступи епілепсії. 

“Якщо у дитини були приступи раз на три місяці – то зараз стали майже кожного тижня. Якщо до розгортання війни були декілька разів на місяць – зараз чи не кожного дня. Це попри те, що діти та молодь продовжують приймати свої препарати. Але потрібно коригувати курс лікування, а спеціалістів небагато”, – розповідає Тетяна.

  1. Обіймайте дітей, їм зараз потрібно більше тактильного контакту

Люди з розладами аутичного спектру бояться звуків сирен, їх дуже важко спустити у підвал. Вколихування чи обійми допомагають заспокоїти їх.  

“Діти з аутизмом чують, що десь на вулиці щось близько гудить – починають ридати і кричати. Не заздрю батькам зараз: важко заспокоїти, погасити приступ паніки та ще й самим при цьому не показувати страх”, – розповідає Тетяна.   

  1. Спробуйте обіграти ситуацію в ігровій формі

    Простіше пояснити малим дітям ситуацію як гру. Наприклад, коли потрібно спускатись у підвал – кажіть, що йдете дивитись на жучків чи це така прогулянка. Але діти дуже відчувають стрес, тому голос має бути спокійним, без істеричних ноток.
  2. Спробуйте арт-терапію, але обов’язково малюйте разом з дитиною 

“Це дуже корисна справа для всіх. Дорослим теж потрібно заспокоїтись, зняти напругу – малювання в цьому допомагає”, – розповідає Тетяна. 

  1. Доєднуйтесь до занять співом 

Усі охочі можуть займатись з Тетяною онлайн у її музичній студії. Для цього потрібно написати на пошту: dity.onlain@gmail.com 

Вибір редакції

Ще Статті