Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

З кримчан ніяк не зроблять резидентів

15 / 09 / 2015

Комерційні банки ігнорують постанову Київського апеляційного суду, яка скасовує статус нерезидента для кримчан. Як наслідок, громадяни із кримською пропискою і далі продовжують стикатись зі значними труднощами при проведенні фінансових операцій. Про це сьогодні під час конференції заявили правозахисники, повідомляє QirimInfo.

«Ми спостерігаємо свого роду диверсію чи то зі сторони банків, чи то з боку Національного Банку України. Практично щоденно до нас звертаються кримчани, яким відмовляють у наданні банківських послуг, не дивлячись на рішення суду», — зазначила експерт Української Гельсінської спілки з прав людини Дар’я Свиридова.

Нагадаємо, 1 вересня Київський апеляційний суд задовольнив апеляцію правозахисників щодо першого пункту постанови НБУ № 699. Відповідну постанову, як відомо, Нацбанк видав ще у листопаді минулого року. Відтоді, за словами правозахисників, було ініційовано більше десяти справ, однак переважно суди не ставали на бік переселенців.

«Оскільки це рішення Апеляційного суду, то воно набуло чинності з моменту його проголошення, однак жодних практичних наслідків ми поки що не спостерігаємо. Більше того, банки продовжують посилатись на недійсні положення постанови Нацбанку», – пояснив адвокат Сергій Заєць, який представляв інтереси кримчан у суді.

Якщо ситуація із виконанням рішення суду найближчим часом не зміниться, правозахисники мають намір подати позов до Європейського суду з прав людини.

Експерт Регіонального центру прав людини Роман Мартиновський припустив, що наразі НБУ в ручному режимі дає вказівку комерційним банкам не виконувати рішення суду. Працівники банків, за його словами, роблять вигляд, що нічого не знають про скасування дії постанови.

Таку ситуацію правники пояснюють тим, що Нацбанк скоріш за все готує звернення до суду із проханням зупинити дію постанови та повернути кримчанам статус нерезидента. Так у коментарі Укрінформу, прес-служба НБУ повідомила, що відомство готує касаційну скаргу на рішення суду. За словами правників, до них жодних коментарів від НБУ не надходило.

Не дивлячись на це, Мартиновський порадив кримчанам у випадку ненадання тих чи інших фінансових послуг вимагати від банка письмової відповіді та інформувати про такі випадки правозахисників.

Він також зауважив, що патовою залишається ситуація із громадянами які мають кримську прописку, однак переїхали на материкову частину України задовго до анексії. Такі громадяни теж опинились у статусі нерезидентів. Однак якщо переселенці можуть оформити відповідну довідку, яка скасовує дію статусу нерезидента, то вищезгаданим кримчанам у такій довідці відмовляють.

У свою чергу Сергій Заєць наголосив, що наразі банки опинились у складній ситуації, ставши порушниками закону. «Якщо раніше комерційні банки могли послатись на рішення Нацбанку, то зараз у них такої підстави не має», — пояснив він.

В одному із київських банків QirimInfo розповіли, що жодних нормативних актів про виконання чи не виконання рішення суду від НБУ не отримували, додавши, що зазвичай такі розпорядження надходять одразу. Це ще раз підтверджує припущення експертів, що відомство навмисно затягує процес відновлення статусу резидента для кримчан.

Там також повідомили, що навіть якщо рішення суду будуть виконуватись, це не зніме усіх проблем пов’язаних із статусом нерезидента. Зокрема мова йде про депозити, які залишились у банках окупованого Криму. Адже визнання статусу резидента не означає автоматичного розблокування рахунків кримчан, які були відкриті на півострові. Змусити банк виплатити депозит можна буде лише в судовому порядку.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті