Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Виїзд під забороною: чому вам можуть заборонити покинуть материкову Україну

30 / 03 / 2020

Законодавча база

Одна з причин заборони виїзду з України – невчасна сплата аліментів. Така заборона встановлена пунктом 5 частини першої статті 6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України», де йдеться про те, що громадянину України може бути тимчасово обмежено виїзд за кордон, зокрема, якщо він ухиляється від виконання зобов’язань, покладених на нього судовим рішенням або рішенням інших органів (посадових осіб), яке підлягає примусовому виконанню в порядку, встановленому законом, – до виконання зобов’язань або сплати заборгованості зі сплати аліментів.

Якщо боржник ухиляється від виконання своїх зобов’язань, виконавець має право звернутися до суду за встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду боржника за межі України до виконання зобов’язань за рішенням або погашення заборгованості за рішеннями про стягнення періодичних платежів. Такі дії передбачені статтею 18 Закону України «Про виконавче провадження”.

Потім така інформація вноситься до Єдиного реєстру боржників і відображається в інших базах.

Чому обмеження застосовуються для виїзду в Крим

Відповідно до вимог пункту 34 постанови Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 № 367 «Про порядок в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї»: під час здійснення процедури прикордонного контролю в контрольних пунктах уповноважені посадові особи підрозділу охорони державного кордону використовують бази даних Держприкордонслужби, інші передбачені законом бази даних і виконують рішення судів, доручення уповноважених від державних органів.

Відповідно до підпункту 2 пункту 38 даної Постанови, Уповноважені посадові особи підрозділу охорони державного кордону відмовляють у в’їзді на тимчасово окуповану територію України в разі, коли в базах даних Держприкордонслужби є інформація про заборону особі виїзду з України.

Як перевірити, чи заборонений Вам виїзд за межі країни?

Державна прикордонна служба України надає таку інформацію за письмовим запитом із зазначенням обов’язкових даних:

«Громадянство», «ім’я особи», «стать», «дата народження» (число, місяць і рік), «вид документа», «серія та номер документа». Важливо пам’ятати, що прізвище та ім’я для громадян України повинні вводитися тільки українською мовою.

Таке звернення подається особисто, надсилається листом на адресу головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України (поштова адреса: вул. Володимирська, 26, Київ, 01601) або електронною поштою zvernennia@dpsu.gov.ua (тільки для жителів тимчасово окупованій території України). Так само інформацію можна уточнити в Єдиному реєстрі боржників за цим посиланням.

Коли і як можна скасувати обмеження на виїзд за кордон?

Тимчасове обмеження в праві виїзду за межі України знімається в разі винесення постанови про закінчення виконавчого провадження або ухвали про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду людини з України.

Для цього вам потрібно погасити всі борги.

Але якщо Ви вважаєте це обмеження неправомірним, його можна оскаржити. У разі якщо стосовно вас було прийнято рішення про тимчасове обмеження в праві виїзду за межі України на підставі рішення суду, то відповідно до статті 441 ЦПК України, ви можете звернутися до суду із заявою про скасування тимчасового обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України. Суд розглядає заяву в десятиденний строк з дня його надходження. Відмова суду про скасування тимчасового обмеження не перешкоджає повторному зверненню з такою ж заявою в разі виникнення нових обставин, що обґрунтовують необхідність скасування такого обмеження.

Згідно з Інструкцією з організації примусового виконання рішень, – виконання рішень по боржниках, які знаходяться на території, відповідно до Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правового режиму на тимчасово окупованій території України” є тимчасово окупованою територією України, здійснюється відділом примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України.

Зв’язатися з компетентним відділом примусового виконання рішень можна за номером телефону (0552) 453949, а також шляхом особистого звернення або поштою за адресою: вул. Комкова, 87, корп. 2, м Херсон, 73027.

Звертаємо вашу увагу, що викладена інформація може використовуватися для запобігання конфліктним ситуаціям на адміністративному кордоні і ефективного планування поїздки. Також, аналіз законодавства свідчить про обмеження права громадян України на свободу пересування і колізії між нормативно-правовими актами, а саме:

  • тимчасово окупована територія України є невіддільною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України (стаття 1 Закону “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території”);

 

  • крім того, між тимчасово окупованою територією України і іншою частиною України не існує державного кордону, є тільки адміністративний, який збігається з сухопутнім адміністративним кордоном між Автономною Республікою Крим і Херсонською областю (пункт 1.2 статті 1 Закону України “Про створення вільної економічної зони” Крим ” і про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України”);

 

  • при цьому, законодавчі підстави обмеження свободи пересування встановлені виключно у разі виїзду з України, тобто при перетині державного кордону України (ст. 6 Закону України “Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України”);

 

  • чинне законодавство розмежовує терміни “контрольний пункт в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї” (постанова КМУ № 367 “Про затвердження Порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї”) і “пункт пропуску через державний кордон” (Положення про пункти пропуску через державний кордон та пункти контролю, затверджений Постановою КМУ № 751 від 18 серпня 2010 року).

 

Підсумки роботи за місяць

За лютий 2020 року через гарячу лінію громадської організації «КримSOS» було надано таку кількість юридичних консультацій:

В цілому – 214 осіб звернулося в офіси «КримSOS»:

з них:

78 – внутрішньо переміщених осіб;

120 – жителів непідконтрольних територій;

16 – жителів підконтрольних територій.

Було надано 412 первинних юридичних консультацій.

Актуальними питаннями для жителів Криму в цьому місяці стали наступні питання: перетин КВПП, отримання свідоцтва про народження та оформлення закордонного паспорта.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті