Вилучення пенсій з рахунків ВПО: як запобігти списанню коштів або ж поновити виплати?
3 / 02 / 2025Наприкінці листопада Кабінет Міністрів України ухвалив зміни, що передбачають можливість списання коштів з рахунків пенсіонерів-переселенців в АТ «Ощадбанк» до Пенсійного фонду України. Як уникнути вилучення коштів і що робити, якщо гроші вже забрали?
Відповідна норма закріплена у статті 40 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та стосується пенсіонерів, зареєстрованих як ВПО до 24 лютого 2022 року. Кошти будуть списуватися 1 січня кожного року лише у двох випадках:
- Якщо на банківських рахунках не було руху коштів (тобто пенсіонер не знімав готівку, не розраховувався за покупки та не переказував кошти) протягом останніх 12 місяців;
- Якщо такі пенсіонери не пройшли фізичну ідентифікацію протягом шести місяців.
Важливо зазначити, що відповідно до постанови уряду, пенсійні рахунки таким внутрішньо переміщеним особам відкривалися лише в Ощадбанку, тож в інших банках відповідних невикористаних залишків коштів немає.
Водночас кошти з рахунків Ощадбанку не будуть вилучатися, якщо на ці рахунки накладено арешт чи інше обтяження, або ж у випадку, якщо законодавством заборонено перерахування відповідних коштів з інших причин.
Отже, з 1 січня 2025 року всі пенсіонери, які зареєструвалися як ВПО до 24 лютого 2022 року, для запобігання вилучення невикористаних пенсійних виплат з банківських рахунків Ощадбанку зобов’язанні:
- Проходити фізичну ідентифікацію впродовж кожних 6 місяців.
- Не менше одного разу на рік здійснювати рух грошових коштів зі свого банківського рахунку, відкритого в АТ «Ощадбанк» (зняття готівки, безготівкові розрахунки чи перекази).
Як пройти ідентифікацію?
Пенсіонери-ВПО можуть пройти ідентифікацію за кількома способами:
- особисто звернутися до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України або до відділення АТ «Ощадбанк» з документом, що посвідчує особу (паспорт громадянина України).
- через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг ПФУ (https://portal.pfu.gov.ua) за допомогою кваліфікованого електронного підпису «Дія. Підпис» («Дія ID»), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг.
- за допомогою відеозв’язку із Пенсійним фондом України.
- у закордонній дипломатичній установі (якщо пенсіонер з числа ВПО перебуває за кордоном) отримати посвідчення факту, що особа є живою. Видане в установленому порядку посвідчення разом із заявою про проходження ідентифікації (довільної форми) слід направити до територіального органу Пенсійного фонду України, де пенсіонер перебуває на обліку. Оригінал посвідчення разом із заявою можна направити поштою рекомендованим листом або у сканованому вигляді через вебпортал ПФУ з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису.
Що робити, якщо кошти вже були списані?
Адвокат КримSOS Віктор Вуйка зазначає, що згідно із законом, пенсіонер, який багато років пропрацював на благо своєї країни та сплатив внески до фонду пенсійного забезпечення, не може бути позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він не користується пенсійними виплатами протягом календарного року.
Якщо ж кошти з рахунку були вилучені через недотримання вимог, передбачених статтею 40 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», для відновлення виплат пенсіонер може звернутися до Ощадбанку або Пенсійного фонду України, пройшовши відповідну процедуру перевірки.
Однак варто зауважити, що остаточний порядок відновлення пенсійних виплат ще не затверджений Кабінетом Міністрів. Отже, до затвердження Кабміном порядку повернення цих пенсійних виплат, пенсіонери-ВПО змушені будуть звертатися до суду.
Віктора цікавить: “Як у правовій державі можливе позбавлення людини власності через те, що особа нею не користується?”
Як приклад, адвокат наводить одне з рішень Європейського суду з прав людини щодо справи про протиправне припинення пенсійних виплат ПФУ громадянину України, в якому суд зазначив, що пенсія – це власність, зароблена працею особи.