Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Веджіє Кашка

17 / 05 / 2019

Її знайомством стала кількаденний шлях у товарному вагоні до Узбекистану.

Додому Веджіє-абла повертатиметься не раз. Вже в підлітковому віці вона доєднається до кримськотатарського руху, буде соратницею Мустафи Джемілєва. У 1969 році з чоловіком і п’ятьма дітьми вона повернулася до Криму, купила там будинок. Але їх вигнали – сказали, що немає прописки. За п’ять роки історія повторилася: вони приїхали знову, придбали будинок в іншому селі. Але їм почали бити вікна, вриватися до будинку, Веджіє-абла вивихнули щелепу, коли намагалися затиснути їй рота. Ті, хто жив поряд, добре пам’ятав, коли і на чиє місце приїхав до Криму. Зрештою, за посередництва Андрія Сахарова, родині Веджіє-абла вдалося закріпитися в Криму, в селі Учкоз (перейменоване на російський штиб як «Новокльоново»).

Веджіє-абла вбили 23 листопада 2017 року. Того ранку стало відомо, що силовики з «Центру Е» (Центр протидії екстремізму) затримують членів Меджлісу. Жоден із затриманих стосунку до Меджлісу не мав. В кафе у центральній частині Сімферополя було затримано чотирьох активістів кримськотатарського руху, з-поміж яких була і Веджіє. Під час затримання їй стало погано і для неї викликали швидку. Дорогою до лікарні вона померла – причиною смерті заявили гіпертонічну хворобу серця.

Вже після затримання історія із затриманням «членів Меджлісу» замінилася історією про те, що затримані вимагали грошей з громадянина Туреччини. А за рік з’явилося відео, де видно, що 83-річну Веджіє-абла прикладом б’є один із силовиків. Ще пізніше зі справи щодо смерті Веджіє-абла зникла інформація про силовиків, які проводили затримання. Судово-медичні експертизи за фактом її смерті ретельно приховуються від рідних Веджіє-абла, мовляв, вони є матеріалами у слідстві.

Фігурантам у «справі Веджіє Кашка» постійно подовжують терміни ув’язнення. Скарги, апеляції, будь-які спроби бодай як ввести елемент правосуддя до того, що відбувається, клопотання адвокатів – усе це відстрочується. Здається, що «влада» в Криму має необмежені запаси часу, «світле майбутнє», у яке відкладається вирішення усіх дражливих питань. А тоді, коли час не відстрочується, його просто обривають.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Хроніки