Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Емір-Усеїн Куку

29 / 01 / 2021

12 років позбавлення волі в колонії суворого режиму (вирок від 12 листопада 2019 року за ч. 1 ст. 30 ст. 278 КК та ч. 1 ст. 205.5 КК рф)

Родина Куку повернулася* до Криму з Краснодарського краю коли Емір-Усеїну було 17 років. Оселились у смт Кореїз поблизу Ялти. Після школи вступив до Херсонського державного технічного університету, й у 2000 році отримав диплом за спеціальністю менеджмент (спеціаліст).

Емір-Усеїн  працював на різних підприємствах заступником голови директора з економіки, інспектором відділу з питань захисту прав споживачів та управління споживчого ринку та послуг. 

Куку одружений, має двох дітей. Він завжди був активним громадським діячем. З 2002 року став заступником голови релігійної мусульманської громади смт. Кореїза «Ерен Евлія». Пізніше став членом організації «Правозахисний рух Криму». Після окупації півострова займався захистом прав політв’язнів, був членом Контактної групи Криму з прав людини.

Емір-Усеїн дуже захоплювався історією Криму, колекціонував предмети старовини кримськотатарської історії, монети, фотографії довоєнного періоду. Таким чином він займався збереженням культурної та історичної спадщини кримськотатарського народу.

11 лютого 2016 року, рано-вранці, до будинку родини Куку увірвалися співробітники силових структур і провели обшук, після якого Емір-Усеїна незаконно затримали.

12 листопада 2019 року, у Ростові-на-Дону, відбулося заключне судове засідання щодо фігурантів справи «Хізб ут-Тахрір» (ялтинська група), на якій було винесено вирок Куку – 12 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. 

Коаліція правозахисних організацій України визнає Еміра-Усеїна Куку особою, позбавленою свободи із політичних мотивів. Amnesty International визнала його в’язнем совісті. Генеральна Асамблея ООН у своїй резолюції назвала Куку Еміра-Усеїна жертвою політично мотивованих переслідувань в окупованому Криму.

Довідково: «Хізб ут-Тахрір» — ісламська організація, дозволена в Україні та більшості європейських і світових держав, але заборонена в Росії. Це мирний релігійний рух, якому російське законодавство безпідставно приписує екстремістсько-терористичні наміри. З 2014 року в окупованому Криму 101 людину звинуватили в нібито участі в цій організації. Здебільшого це кримськотатарські активісти, які висловлювали протест проти окупації Криму.

* Примітка: 18–21 травня 1944 року радянська влада насильнильно депортувала з Криму приблизно 430 тисячі кримських татар у віддалені регіони північного Передуралля і республік Середньої Азії. За різними даними під час переселення загинуло від 27 % до 46 % людей. Родини нинішніх політв’язнів — нащадки тих, хто пережили геноцид кримськотатарського народу та змогли повернутися на історичну Батьківщину.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Хроніки