Сім важливих новин про Крим. Дайджест 20 — 26 лютого
27 / 02 / 2016Невідомі проникли в будівлю Меджлісу в Криму
22 лютого. У Сімферополі 21 лютого невідомі проникли в один з офісів Меджлісу. За інформацією першого заступника голови Меджлісу Нарімана Джеляла, в будівлі вибили кілька вікон і розбили скляні двері всередині приміщень.
Опублікована стенограма засідання РНБО, де обговорювалося питання оборони Криму в період анексії
22 лютого. Рада національної безпеки і оборони України розсекретила стенограму засідання 28 лютого, на якій обговорювалося питання введення воєнного стану через дії РФ в Криму. На засіданні дворічної давнини в.о. президента Олександр Турчинов вимагав введення воєнного стану, але його не підтримали, обумовлюючи це відсутністю в України сил і військ. Проти виступила Юлія Тимошенко, яка закликала утриматися від введення військ у бойову готовність, що могло стати приводом для РФ почати повномасштабне вторгнення. З нею погодилися міністр МВС Арсен Аваков, в.о. міністра оборони Ігор Тенюх і прем’єр-міністр Арсеній Яценюк.
Щодо екс-керівника внутрішніх військ Криму розпочато розслідування
23 лютого. Військова прокуратура розпочала кримінальне провадження стосовно колишнього заступника начальника Кримського теркомандування внутрішніх військ МВС полковника Степана Гайдаржійского за державну зраду. За інформацією відомства, Гайдаржійській в квітні 2014 року під час окупації АР Крим перейшов на сторону окупантів. Зокрема, він залишився на тимчасово окупованій території і добровільно вступив на військову службу до внутрішніх військ МВС РФ.
Amnesty International права людини в Криму – під загрозою.
24 лютого. Правозахисна організація Amnesty International у своїй щорічній доповіді згадала про погіршення ситуації з дотриманням прав людини в окупованому Криму. У доповіді сказано, що влада РФ встановила контроль над медіа, і все більше громадян звинувачуються в критиці офіційної політики або поширюють нібито екстремістські матеріали. Серед інших прикладів в доповіді згадується випадок російського активіста Рафіса Кашапова, який отримав три роки в’язниці за висловлювання в соціальних мережах проти окупації Криму. Також відзначається переслідування «фактичною» російською владою на полусторове кримських татар.
У Криму будуть шукати нові джерела води
25 лютого. У Криму необхідні нові місцеві джерела води, заявив 24 лютого російський голова Державного комітету по водному господарству Ігор Вайль.
«Кожен співробітник водогосподарської галузі зобов’язаний мати повне уявлення з виникаючих питань по району, в якому працює. На сьогоднішній день в кожній установі, філії повинна бути вибудувана відповідна аналітична робота. Коли буде зібрана ця аналітика, ми зможемо впливати на відбір будь-якої води, будь-якого ресурсу з будь-якого джерела», — підкреслив Ігор Вайль.
Політв’язню Костенко скоротили термін ув’язнення.
26 лютого. Кримському політв’язню Олександру Костенко відмовили в медичній допомозі, повідомив його адвокат Дмитро Сотников. За словами адвоката, після тортур у ФСБ в Криму у Костенко була зламана рука. Відсутність необхідного лікування використовувалася в якості додаткового способу тортури. Після винесення вироку в Криму операція була зроблена, проте ніякої реабілітації не було, медична допомога не надавалася. Внаслідок цього рука у Костенко почала всихати. Також була розглянута касаційна скарга у справі Костенко, в результаті якої суд частково скоротив термін учаснику Євромайдану до 3 років 6 місяців позбавлення волі. Цей термін на 5 місяців менше призначеного за апеляційною постановою і на 8 місяців менше вироку.
У МЗС розповіли про стратегію повернення Криму
26 лютого. Міністр закордонних справ України Павло Клімкін 25 лютого в ефірі телеканалу «1 + 1» повідомив, що у України є стратегія повернення Криму. За його словами, стратегія складається з двох базових частин – політико-дипломатичної та інформаційної. Перша частина плану – політико-дипломатична: це підтримка єдності і солідарності з Україною цивілізованого світу, підтримка політики невизнання окупації Криму і підтримка санкцій до Росії.
Клімкін наголосив, що необхідно в той же час тиснути на Росію в рамках міжнародних конвенцій: Конвенції морського права, конвенції по боротьбі з тероризмом, а також підтримувати українські компанії, які судяться для компенсації збитку від анексії Криму.