Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Що в холодильнику твоєму, кримчанине?

11 / 11 / 2015

Днями в парламент був внесений законопроект про скасування вільної економічної зони «Крим», об який, в силу резонансності питання, безсумнівно, буде зламано багато депутатських списів. Паралельно російська сторона внесла поправки до свого закону про СЕЗ, який діє в Криму з 1 січня цього року: країна-окупант хоче спростити торговельні відносини на території півострова. Це означає, що вимоги активістів, які розпочали громадянську блокаду Криму, досягли державного рівня.

Однак питання товарних поставок з материкової України в Крим досі залишається відкритим. У жовтні начальник «Кримської митниці» Володимир Авраменко заявив, що, незважаючи на блокаду, на частку України припадає 60% всього торгового обороту півострова. Цю статистику безумовно можна поставити під сумнів, але тут скоріше важливий сам факт ніж цифри. 

Так, лідер кримських татар, народний депутат Мустафа Джемілєв неодноразово заявляв, що українські товари в Крим доходять, просто змінився маршрут їх поставок. Офіційного підтвердження слів депутата поки не з’явилося. У пошуках українських продуктів QirimInfo зазирнув у холодильники кримчан.

 

Що залишилося після блокади

Громадянська блокада Криму триває майже півтора місяці, але кримська влада ззовні демонструє спокій. «Заступник міністра» промислової політики Криму Ян Латишев наприкінці жовтня повідомив, що півострів у повному обсязі забезпечений продовольством. За його словами, насичення споживчого ринку Криму здійснюється за рахунок продукції місцевих товаровиробників, поставок з регіонів Російської Федерації та інших країн. За словами Латишева, цього достатньо, щоб уникнути дефіциту товарів.

Частка товарів з материкової України неухильно знижувалася ще до початку блокади

Різкого переходу на російські і місцеві, кримські, продукти – не було. Кримчани розповідають QirimInfo, що асортимент продуктів змінювався поступово ще до блокади.

Якщо торік більшість продуктів були саме українського виробництва, то протягом весни-літа 2015 року ситуація змінилася кардинально.

– Українські продукти зникали з прилавків не відразу з тієї причини, що було зроблено досить великі товарні запаси, – розповідає кримчанка Світлана, посилаючись на інформацію від місцевих підприємців. – Спочатку зникли продукти, що швидко псуються, а решта зникає поступово.

З товарів із материкової частини України на полицях супермаркетів в основному залишилися лише продукти тривалого зберігання: наприклад, кетчупи та майонези, мінеральна вода і пиво, консерви, крупи. Решта – продукція місцевих виробників або імпорт з Росії. 

Деякі кримчани стверджують, що десь ще можна знайти у продажу українські сири. Можливо, це також залишки старих запасів. Проте днями активістка кримської блокади і волонтер Катерина Яресько повідомила про випадки, коли російські продукти в магазинах Криму продають під виглядом українських. Не виключено, що поява «українських сирів» у супермаркетах окупованого півострова – приклад такої афери. За словами активістки, все це робиться для того, щоб залучити населення до більш якісних українських товарів, адже російські аналоги користуються меншим попитом.

– Зараз ринок продовольчих товарів – це приблизно 40% – Крим, 60% – Росія. З супермаркетів українські продукти зникли ще навесні, на базарах – влітку, – говорить мерчендайзер Людмила з Ялти.

Привозять до Криму овочі, фрукти, м’ясо і навіть вино.

М’яса та молочної продукції українських виробників на півострові практично не залишилося. Крім власного виробництва кримський ринок наповнюють низькоякісними російськими продуктами, в першу чергу з Кубані.

– Белгородське вершкове масло, яке зараз можна купити за 115 рублів – з дуже дивним присмаком. На ньому можна хіба що посмажити яєчню, – говорить мешканка Сімферополя Еміне. – Але є більш бюджетний варіант – масло з Краснодара, яке коштує 75 рублів. Середня ж ціна сиру – 300 руб. за кілограм.

Днями «заступник міністра» сільського господарства Криму Микола Полюшкін зізнався, що півострову необхідно приблизно 7-10 років на те, щоб відновити молочну галузь. А поки кримчанам важко заповнити недостачу молочної продукції, яку раніше надавали українські виробники. Так, Джанкойський молокозавод частково відновив своє виробництво після блокади, однак ціна на його продукцію зросла приблизно на 20%.

Що стосується м’ясних продуктів, то географія їх виробників досить широка: від Краснодарського краю до Москви. Правда, можна купити і кримські: виробництва комбінатів «Скворцово» і «Дружба народів». Ціни на ковбасні вироби коливаються у діапазоні від 300 до 600 руб. за кілограм.

Кримчани сумують за українським шоколадом. Хоча одному нашому співрозмовнику із Сімферополя днями вдалося купити барбариски «Roshen», правда, з Липецької фабрики. Взагалі ж за смачні цукерки доведеться викласти близько 300 руб. за кілограм.

Малий бізнес в Криму поступово вмирає. Один з тих, хто відчув це першим — покупці домашньої випічки

– Все, що дешевше – низькоякісний і несмачний продукт, – стверджує сімферополець. – Місцеве печиво і торти теж стали дуже несмачними.

Раніше в Криму продавали багато домашньої випічки, але зараз подібний малий бізнес закривається. Тому замість походу в магазин кримчани часто самі встають за плиту.

На кримському ринку багато місцевих овочів і фруктів, тому в ціні вони лише ненабагато відрізняються від загальноукраїнських. Наприклад, кілограм картоплі зараз обійдеться на ринку в 20 руб.

Продукція українського виробництва почала пропадати з прилавків кримських магазинів ще до блокади, але овочі та фрукти, корми для тварин і навіть вироби з газобетону, титанові руди і концентрати, сірку та іншу сировину продовжували постачати на півострів аж до 19 вересня 2015 року.

Як стверджує прес-служба Херсонської митниці, c моменту початку торгової блокади Криму 20 вересня перевезення вантажів через розташовані на адміністративному кордоні з Кримом контрольні пункти «Чонгар», «Каланчак» і «Чаплинка» повністю припинилася. У Херсонську митницю не було подано жодної декларації на відправку товарів в АР Крим.

 

Полем і морем: як примудряються доставляти вантажі в Крим

Українських постачальників складно зупинити однією лише блокадою сухопутних шляхів: вони виявилися дуже заповзятливими. Тепер перевізники продуктів намагаються об’їхати пости різними стежками, перевозять вантаж через територію Росії, а також морем. Заборонити їм це офіційно і, більше того, застосувати будь-які санкції – не можна. Акція по блокаді Криму все ще є громадянською ініціативою, та й закон про СЕЗ поки ніхто не відміняв.

 Сьогодні відомо, що певний обсяг товарів поставляють до Криму з материкової України – баржами з Одеси, Миколаєва та Херсона.

– Підприємство «Кримський титан» досі продовжує отримувати сировину з території України: залізницею, а потім морем в Крим, – наводить приклад Юрій Смілянський, кримський економіст і експерт організації «Майдан Закордоний справ». – Так, це не вирішує повністю проблему поставок за обсягами, але якийсь запас міцності у часовій перспективі окупаційній владі Криму все ж дає. 

Портал BlackSeaNews уважно стежить за тим, які судна заходять в кримські порти. Регулярно з’являються відомості про судна з РФ, України, Китаю, Румунії, Кіпру, Греції, Італії, Болгарії, Туреччини та інших країн (в основному, з країн «третього світу»), які заходять в порти Севастополя, Ялти і Керчі.

Але якщо для відстеження великих кораблів у порталу є технічні можливості, то простежити за рухом барж – неможливо.

Один з найпопулярніших шляхів доставки товарів до окупованого Криму — через українські порти

Крім того, товари та сировину везуть автотранспортом через Харківську, Чернігівську або Сумську область на територію Росії, в об’їзд. 

– Виходить, не йти через материкову Україну, а везти це все в Росію, заплативши мито, і вже звідти ввозити це все в Крим, вигідно, – пояснює співорганізатор громадянської блокади Криму Ленур Іслямов. – А все тому, що на півострові люди залишилися без українських продуктів, до яких звикли. І влада готова компенсувати бізнесменам витрати на доставку продуктів з України, аби не було бунту, аби в Криму не спостерігалося дефіциту і народ не бурчав, не відчував, що він чогось позбавлений.

Але, звичайно ж, це не вирішує весь комплекс продуктової проблеми Криму. Крім того, такий довгий шлях поставок сприятиме подорожчанню і товарів, і сировини під час кінцевого збуту їх на окупованому півострові.

– Деякі російські бізнесмени збагатилися через те, що підвищили ціни на свої продукти в Криму, – запевняє Іслямов. – Знаю, що підняли ціну на курятину, м’ясну продукцію. А ми тут (на блокпостах на в’їзді в Крим – ред.) закріпилися надовго, тому подивимося, що буде далі.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті