Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Що необхідно знати, щоб вивезти дитину з окупованого Криму

7 / 02 / 2020

4 червня 2015 постановою КМ України № 367 було затверджено Порядок в’їзду та виїзду з тимчасово окупованої території Криму. Згідно з даною постановою, при перетині адмінкордону з Кримом щодо громадян України, які досягли 16-річного віку діє порядок, передбачений правилами перетину державного кордону громадянами України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. №57. Саме тому для подорожі дітям необхідно мати паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Протягом вже майже 6-ти років основною проблемою для перетину пунктів пропуску «Чонгар», «Чаплинка», «Каланчак» в окупований Крим є перетин КПВВ неповнолітніх дітей до 16 років з одним із батьків. Дане питання часто піднімалось на міжнародних і національних майданчиках. Так у 2018 році був прийнятий закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку виїзду дитини за межі України» яким були внесені деякі зміни до Сімейного кодексу України, що, в свою чергу спричинили зміни загального порядку перетину кордону з неповнолітніми дітьми. Про це ми писали раніше.

На жаль, ці зміни не дозволяли громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території, користуватися «пільговими умовами», оскільки такі особи не могли надати документи українського зразка, які дають право перетинання КПВВ з неповнолітньою дитиною одному з батьків.

У 2019 прийнято ряд змін, які стосуються перетину адміністративного кордону з Кримом. Перше спрощення процедури перетину проведено постановою № 474 КМУ від 5.06.2019г. «Про внесення змін до Порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї». Про це ми писали раніше.

Друге спрощення відбулося завдяки прийняттю постанови КМ України від 24 грудня 2019 №1157 «Про внесення змін до пункту 3 Порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї», яким встановлено спеціальні правила перетину кордону з Кримом в Херсонській області для дітей від 14 до 16 років.

Текст самого документа був опублікований в газеті «Урядовий кур’єр» 10 січня 2020 року і набирає чинності через 30 днів – 10 лютого 2020 року, таким чином нові спрощені правила почнуть діяти з 10 лютого 2020 р.

Отже, з лютого 2020 року:

– в’їзд на тимчасово окуповану територію України громадян України, які не досягли 16-річного віку, які виїхали з цієї території в супроводі одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників або в супроводі інших осіб, уповноважених одним з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників, а також у супроводі одного із зазначених осіб, з якими вони здійснили виїзд;

– в’їзд на тимчасово окуповану територію України громадян України у віці від 14 до 16 років, які навчаються в навчальних закладах на території інших регіонів України, батьки (усиновлювачі), опікуни, піклувальники яких проживають на тимчасово окупованій території України, може здійснюватися також без супроводу батьків або одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників або супроводу інших осіб, уповноважених ними, при наявності інформації про навчання цих громадян України в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.

За інформацією органів державної влади, отриманої з відкритих джерел, ці зміни дозволять перетинати адміністративний кордон без нотаріального дозволу другого з батьків.

У той же час, залишаються чинними і застосовуються загальні правила перетину адміністративного кордону з Кримом для неповнолітніх дітей, які встановлені для перетину через державний кордон (наприклад – необхідність отримання нотаріального згоди і випадки, коли така згода не потрібна). Тому, ефективність застосування вказаних змін залежить від правозастосовної практики.

Наші підсумки:

За січень 2020 року, юристами «Крим SOS» була надана допомога 86 громадянам з питання перетину адмінкордону.

Крім того, не менш актуальним для жителів Криму в цьому місяці стали питання:

Встановлення факту народження / смерті отримання свідоцтва про народження / смерті українського зразка;

Отримання паспорта для виїзду за кордон для дитини;

Оформлення паспорта для виїзду за кордон.

За січень 2020 років через гарячу лінію громадської організації «КримSOS» було надано таку кількість юридичних консультацій:

В цілому – 224 людини звернулися в офіси «КримSOS».

з них:

93 – внутрішньо переміщених осіб;

112 – жителі непідконтрольних територій;

19 – жителі підконтрольних територій.

Було надано 416 первинних юридичних консультацій.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті