Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Сервер Мустафаєв

28 / 01 / 2021

Засуджений до 14 років позбавлення волі в колонії суворого режиму (вирок від 16 вересня 2020 року) за звинуваченням у нібито організації та участі у діяльності терористичної організації (ч. 1 та ч. 2 ст. 205.5 КК рф)

Сервер Мустафаєв — громадянський журналіст, координатор громадської організації «Кримська солідарність», яка підтримує політв’язнів Криму, а також викрадених мусульман. Чоловік має чотирьох дітей: двох синів та двох доньок. За освітою Сервер спеціаліст з експлуатації обладнання та систем газопостачання. Працював у сфері торгівлі, з 2018 року — керівний партнер мережі пекарень «Дольче».

Сервера Мустафаєва обвинувачують у порушенні ч. 2 ст. 205.5 («Участь у діяльності терористичної організації», до 20 років позбавлення волі) та ч. 1 ст. 30 і ст. 278 КК рф («Приготування до насильницького захоплення влади», до 10 років позбавлення волі).

Ув’язнення Сервера пов’язане з активною ненасильницької правозахисною діяльністю, критикою російських правоохоронних органів і влади. Політв’язень брав активну участь у діяльності громадського руху «Кримська солідарність» та вів активну громадську діяльність у м. Бахчисарай: організовував дитячі свята, допомогав малозабезпеченим сім’ям. А з 2014 року — активно допомагав політв’язням та їхнім родинам.

27 січня 2018 року окупанти вперше затримали Сервера у місті Судак. Співробітники російського омону перервали засідання громадської організації «Кримська солідарність», де був присутній Мустафаєв. Активістів тримали у відділені «поліції» близько 7 годин.

21 травня 2018 року близько 7 ранку російські силовики в масках увійшли до будинку Сервера Мустафаєва в місті Бахчисарай та розпочали обшук, який тривав приблизно три години. Вилучили деякі документи та електронні пристрої. Під час обшуку Серверу не давали зв’язатися з адвокатом.

16 вересня 2020 року Серверу Мустафаєву винесли обвинувачувальний вирок за статтею 205.5.2 Кримінального кодексу російської федерації, засудивши до 14 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. Загалом за справою Мустафаєва відбулися понад 45 судових засідань.

Генеральна Асамблея ООН у своїй резолюції визнала Мустафаєва Сервера жертвою політично мотивованих переслідувань в окупованому Криму, як і коаліція правозахисних організацій України. Організація Amnesty International назвала Мустафаєва в’язнем совісті.

Довідково: «Хізб ут-Тахрір» — ісламська організація, дозволена в Україні та більшості європейських і світових держав, але заборонена в Росії. Це мирний релігійний рух, якому російське законодавство безпідставно приписує екстремістсько-терористичні наміри. З 2014 року в окупованому Криму 101 людину звинуватили в нібито участі в цій організації. Здебільшого це кримськотатарські активісти, які висловлювали протест проти окупації Криму.

* Примітка: 18–21 травня 1944 року радянська влада насильнильно депортувала з Криму приблизно 430 тисячі кримських татар у віддалені регіони північного Передуралля і республік Середньої Азії. За різними даними під час переселення загинуло від 27% до 46% людей. Родини нинішніх політв’язнів — нащадки тих, хто пережили геноцид кримськотатарського народу та змогли повернутися на історичну Батьківщину.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Хроніки