Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Родина за сина

4 / 04 / 2016

І справа не тільки в тому, що громадянина України російський суд засудив за вчинок, здійснений в Києві щодо іншого громадянина України. У разі Костенко тиску піддавалася вся сім’я — батько активіста пропав, мати перенесла два інсульти, а на брата заведено кримінальну справу.

 

Олександр Костенко був затриманий співробітниками ФСБ Криму в лютому 2015 року. Його звинуватили в нанесенні шкоди «беркутівцю» під час подій на Майдані. Одним з ключових доказів у справі став «невеликий болтообразний обрізок металу з наскрізним отвором», який видали за саморобну ствольную коробку пістолета Макарова. Цей обрізок нібито виявили за місцем проживання Олександра, прописаного у своїх батьків в Сімферополі. Дозвіл на обшук, за даними силовиків, дав батько Олександра Федір Костенко.

Зникнення батька

Після обшуку Федір Костенко виїхав до Києва на прес-конференцію, щоб повідомити про тортури, що застосовуються до його сина в СІЗО. Після повідомлення про другий обшук, він поспішив до Криму. На зворотному шляху Федір Костенко пропав.

За словами адвоката Олександра Костенко Дмитра Сотникова, в Криму Федір Костенко був оголошений в розшук. Спочатку повідомлялося, що він встиг в’їхати на територію Криму, але пізніше ці дані не підтвердилися.

«У нашій справі є документи що він пропав на території України, російське слідство вважає, що цього достатньо. Російські прикордонники пишуть, що він виїжджав на власній машині, але вона залишилася тут в Криму. Він виїжджав до Києва на прес-конференцію, потім його попередили, щоб повертався», – повідомляє Сотников.

На територію Криму Федір Костенко так і не в’їхав, і зв’язку з ним більше не було. У грудні 2015 р. адвокату надійшло повідомлення з номера Федора Костенко, «досить дивного змісту». Сотников передбачає, що вона була відправлена ??з території Криму.

«Зміст там був такий:« Я ж попереджав, що треба було зробити так, як я сказав». Зрозуміло, що він був затриманий співробітниками ФСБ. Просто в той момент була активна фаза, ми подавали касаційні скарги, і, мабуть, смс було надіслано для того, щоб дезорієнтувати, залякати, або посварити мене з членами його сім’ї, викрити їх у брехні. Що насправді батько не пропав, а пішов, а члени сім’ї це приховують. Таке буває, і є у них така тактика», – розповідає адвокат.

За інформацією координатора Кримської правозахисної групи Ольги Скрипник, розслідуванням обставин зникнення Федора Костенко займається національна поліція Автономної Республіки Крим, так як є свідчення, що чоловік пропав на території материкової України.

«На даний момент є кримінальна справа, відкрита на території України, відкрита в зв’язку зі зникненням Федора Степановича Костенко. Остання інформація була, що зв’язок з ним пропав на території Києва та в Крим він не повертався. Таким чином робиться висновок, що він пропав на території материкової частини України. Це підтверджено в рамках кримінальної справи, що він не повертався до Криму. Тому слідство розшукує його і встановлює факти саме на материковій частині України», – повідомляє правозахисник.

Підслідність зараз визначається таким чином: справи, пов’язані з Кримом, передаються в поліцію Автономної Республіки Крим, розташовану в Одесі. Нагляд здійснює прокуратура АРК, розташована в Києві.

«Ми надаємо всіляке сприяння, щоб наші матеріали лягли в основу справи, і ми надали все необхідне. Нас повідомили про те, що справу передано з Каланчацького району в Одесу», – резюмує Скрипник.

 

 

Кримінальна справа проти Євгена Костенко

На брата Олександра, Євгенія Костенко, теж заведено кримінальну справу за частиною 2 статті 297 КК РФ «Неповага до суду» — Євген нібито показав нецензурний жест на адресу судді. Йому загрожує штраф або виправні роботи.

Адвокат з таким звинуваченням категорично не згодний і вважає справу сфабрикованою.

«Справа повністю сфабрикована, на наш погляд. Та експертиза, яка присутня в справі, ми провели рецензію по ній в Москві. Є докази того, що експертиза підроблена», – розповідає Сотников.

Також сторона захисту вказує на слабку доказову базу справи. Звинувачення в своєму розпорядженні має лише свідчення співробітників «Беркута», які були присутні в залі суду. Також для того, щоб визначити зміст жесту, необхідно провести культурологічну експертизу, а була зроблена тільки психологічна. Крім того, ніяк не доведене що жест адресувався судді.

«Є свідчення роти «Беркута», які перебували в залі суду: нібито вони щось бачили. Також є відеозапис ВДТРК «Перший кримський». На ній нечітко видно, який жест він показав. Наша позиція така: жест якщо і був, то він мимовільний, в результаті складної нервової обстановки в залі суду. Природа самого жесту не визначена — щоб зрозуміти образа це чи ні, потрібний культурологічний аналіз, тому що в різних культурах жести мають різне значення. Є образливі, є ні, і ми не замислюємося, коли їх використовуємо», – розповідає адвокат.

Під час процесу і звинувачення, і суд, вели себе зухвало і ображали учасників процесу. Суддя дозволяв навіть висловлювання на адресу матері Олександра, Олени Костенко.

За словами експерта з міжнародного гуманітарного права громадської ініціативи КримSOS Євгенії Андреюк, справа Олександра Костенко і його родини є типовим випадком в російській судовій системі.

«На жаль, справа не обмежується абсурдністю суті обвинувачення самого Олександра. Це тиск на всю родину. Це показовий приклад карального правосуддя і репресивної політики окупаційних властей в Криму. Крім порушення права на справедливе правосуддя і особисту свободу, очевидні грубі порушення права на недоторканність особистого і сімейного життя, а також системний тиск на всю сім’ю в даній ситуації можуть бути розцінені як жорстоке і принижуюче гідність поводження», – каже Андреюк.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті