Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Релігійний геноцид

11 / 12 / 2019

Осквернення мечетей, могил і пам’ятників 

Вандали окупованого Криму не дають спокою ні живим, ні мертвим. Останній випадок осквернення мусульманського кладовища стався зовсім нещодавно, 24 листопада 2019 року, в селі Петрівка в окупованому Криму. Зловмисники розбили надгробки кількох могил. На місце була викликана так звана поліція. Однак сподівання на піймання зловмисників мало. Одна з головних версій правоохоронців – природне руйнування. Мабуть, від вітру.

Подібні акти агресії та неповаги до кримських татар і мусульман, на жаль, траплялися і раніше. У 2017 році, 17 квітня, в селищі Багерове Ленінського району в окупованому Криму, на кримськотатарському кладовищі вандали облили червоною фарбою надгробки та порушили огорожі могил. Винні, як і слід було очікувати, не знайдені. Через рік, 17 липня, під Керчю, в селищі Берегове, на мусульманському кладовищі невідомі розбили десятки надгробків. Тоді порушення списали на місцевих підлітків.

17 травня 2015 року, напередодні дня пам’яті депортації кримських татар, у підніжжя Еклізі-Бурун (найвища вершина гірського масиву Чатир-Даг’) невідомі знищили пам’ятник жертвам депортації та скинули його з кручі. Ще один пам’ятний знак жертвам депортації осквернили 21 жовтня того ж року в селищі Кореїз на Південному узбережжі Криму. Варвари облили меморіальну дошку фарбою.

Вночі, 9 травня цього року, в селищі Мамашай (Орловка) в Севастополі невідомі зруйнували пам’ятник з іменами місцевих мешканців – кримських татар, які загинули під час Другої світової війни.

Перше осквернення мечеті після окупації відбулося в ніч на 14 листопада 2015 року в селі Завіт-Ленінський Джанкойського району. Тоді невідомі закидали будівлю камінням, в результаті чого були розбиті вікна, пошкоджені фіранки в молитовному залі та стіни мечеті. Зловмисники не знайдені. У 2016 році, 10 січня, на стіні мечеті в селі Ай-Серез в Судакському районі яка реставрується, невідомі зобразили непристойні малюнки та перекреслену тамгу. Осквернення мечетей продовжилося 2 травня 2017 року. Вандали проникли в мечеть «Хан-Чайир джамі» 6-го мікрорайону Бахчисарая, розірвали декілька видань Корану і намагалися їх спалити прямо в будівлі. В ніч з 18 на 19 червня 2018 року в Білогірську (Крим) невідомі розписали стіни паркану місцевої мечеті свастиками, нацистськими символами.

Підпали мечетей

Так само з моменту окупації були здійснені три спроби знищення мечетей.

Перший випадок підпалу мечеті в окупованому Криму стався 13 червня 2014 року. Тоді невідомі намагалися спалити мечеть в мікрорайоні Лугове міста Сімферополь. Винні не знайдені та до відповідальності не притягнуті. Через півроку, у ніч з 12 на 13 листопада, невідомі намагалися підпалити інший релігійний об’єкт, вже під Судаком – в селі Сонячна Долина. Запобіг пожежі сторож, який вчасно помітив загоряння і загасив його. Як слід було очікувати, до відповідальності нікого не притягли. У 2015 році, в ніч з 25 на 26 квітня невідомі, закидали будівлю мечеті в селі Тав-Бадрак (Скелясте) Бахчисарайського району пляшками з пальним в надії спалити будівлю.

Похожее изображение

Обкрадання мечетей

У ніч на 10 лютого 2015 року в окупованому Криму відбулася ціла серія крадіжок з будівель мечетей. Інциденти сталися в мечеті «Ешиль Джамі» в селі Мамак (Строганівка) Сімферопольського району, в мечеті смт. Буюк-Онлар (Жовтневе) Красногвардійського району, в мечеті «К’ара-Гозь» села Тамг’ач (Ізюмівка) Кіровського району. У кожному з цих випадків зловмисників цікавили кошти, які жертвували парафіяни. Через 15 днів знову сталася крадіжка, на цей раз в мечеті села Багата Ущелина Бахчисарайського району. Злочин стався після обіднього намазу, дочекавшись, коли всі покинули будівлю, злодій вкрав грошові пожертви на суму близько 9 тисяч рублів.

Далі півроку пройшли відносно спокійно. Крадіжки поновилися у вересні того ж року. З мечеті «Муфти Джамі» невідомі викрали звукову техніку. 4 листопада 2015 року за Сімферополем, в мікрорайоні Жигуліна Роща вандали виламали двері в мечеть, розкидали всі речі, які там зберігалися. Винесли тільки акумулятор від сигналізації. Скриньку для пожертвувань не чіпали, тому, що віна була порожня.

17 листопада 2015 року злодії вкрали з мечеті «Ян’и Маале» під Судаком скриньку з пожертвуваннями, в якый лежали гроші, зібрані за три тижні.

Картинки по запросу мечети «Янъы Маале» под Судаком

У 2016 році було зафіксовано тільки одне пограбування — у квітні в мечеті селища Мирне Сімферопольського району. Зловмисники зламали двері, зняли пластикові вікна. З будівлі злочинці винесли лише дрібні речі. Грабежі повторилися вже в 2018 році. 25 лютого, в мечеті міста Саки стався грабіж на суму понад 5 тисяч рублів. Здавалося б, випадок стандартний, але відрізняє його від усіх інших то, що зловмисник був знайдений, проти нього було порушено кримінальну справу. 13 березня 2018 року в мечеті с.Байбуга (Ближнє) під Кефе (Феодосією) сталася крадіжка. Злочинці відкрили скриньку для пожертвувань і винесли гроші, які були зібрані за пару днів. Всього було вкрадено 500 рублів. Служителі мечеті звернулися в поліцію, проте про подальший розвиток подій нічого не відомо.

Окупаційна влада закриває очі на акти вандалізму стосовно кримськотатарських культурних і релігійних об’єктів. Відповідальність за осквернення могил і мечетей зловмисники понесли лише в кількох випадках. Зазвичай, на жаль, справи заминаються або знаходяться абсурдні версії того, що сталося, наприклад, як те, що гранітний пам’ятник зруйнувався від вітру.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті