Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Позиція щодо процедури підтвердження освітніх кваліфікацій мешканцями тимчасово окупованих територій України

9 / 02 / 2022

Ми, представники громадських організацій, що опікуються питаннями захисту прав постраждалих унаслідок збройного конфлікту, висловлюємо підтримку ініціативі Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій щодо створення механізму проходження атестації для підтвердження освітніх кваліфікацій, здобутих на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, Автономної республіки Крим та міста Севастополь.

Щорічно за оцінками громадських організацій на тимчасово окупованих територіях АР Крим та м. Севастополя, Донецької та Луганської областей випускниками шкіл стають більше 15 тисяч молодих людей – громадян України. Це більше 100 тисяч випускників за роки окупації. На жаль, попри запровадження спрощеної процедури вступу до українських університетів,  більшість з них не може скористатися освітніми програмами на вільній території України та продовжують навчання на тимчасово окупованих територіях. Причин цьому багато: дії окупаційних адміністрацій, направлені на обмеження виїзду з окупованих територій України, у тому числі, закриття чи обмеження роботи КПВВ, а також безпековий фактор під час перетину КПВВ; низький рівень доходів сімей на таких територіях; неможливість подальшого надання підтримки своїм дітям, які виїхали і вступили до українських закладів освіти; недостатній рівень поінформованості про доступні програми для жителів тимчасово окупованих територій (блокування українських веб ресурсів та ЗМІ); маніпуляції інформацією з боку російських ЗМІ з метою спотворення образу України та доступних в ній освітніх можливостей, тощо.

Відтак молодь вимушена залишатися жити на тимчасово окупованих територіях через відсутність перспектив виїхати та працевлаштуватися на вільній території України. На сьогоднішній день в Україні відсутній механізм, за допомогою якого громадяни, які отримали освіту на окупованих територіях, мали можливість підтвердити свої знання та компетенції, щоб продовжити навчання або отримати доступ до працевлаштування у своїй державі.

Підтримуючи існування та позитивний досвід запровадження спрощеної системи вступу через освітні центри, ми вважаємо за потрібне запровадити механізм підтвердження знань для тих громадян України, хто не мав змоги виїхати з тимчасово окупованої території для навчання.

Важливо зауважити, що мова не йде про визнання документів про освіту, виданих незаконними органами влади на тимчасово окупованих територіях, а про процедуру атестації здобутих особою знань. Така атестація здійснюється шляхом визначення рівня знань, навичок та умінь особи за допомогою відповідного оцінювання. Подібна процедура існувала для кримчан з 2016 року та продемонструвала свою ефективність. Наразі йдеться про розповсюдження цього позитивного досвіду і на мешканців окупованих територій Донеччини та Луганщини.

Для вирішення цього питання Наказом №23 від 28 січня 2022 року Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій було утворено Робочу групу щодо розробки законопроєкту, спрямованого на запровадження механізму проходження атестації для визнання здобутих кваліфікацій, результатів навчання та періодів навчання особами, які завершили здобуття вищої освіти на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях і тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя. 

Робоча група – спільна ініціатива Міністерства освіти та науки України та Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, до складу якої ввійшли представники обох міністерств, а також Міністерства цифрової трансформації, Міністерства охорони здоров’я України, народні депутати України. До участі в робочій групі залучені представники вищих навчальних закладів, у тому числі, переміщених, а також профільні громадські організації.

Саме робоча група має стати майданчиком для діалогу, в результаті якого буде напрацьоване рішення проблеми забезпечення доступу до підтвердження освітніх кваліфікацій громадянами, які вимушені були здобувати їх на окупованих територіях. Це дасть нашим громадянам  можливості включитися до роботи та поповнить різні галузі економіки країни фахівцями, яких може наразі бракувати.

Утім, окремі учасники Робочої групи відразу після першого її засідання вдалися до публічних заяв, які розпалюють ворожнечу до українських громадян, які залишилися на окупованих територіях. Подібні заяви, в яких молодь з тимчасово окупованих територій фактично ототожнюється із воєнними злочинцями і вбивцями, не мають нічого спільного із конструктивним обговоренням законодавчої ініціативи. Вони приводять лише до ще більшого відчуження та мають негативний вплив на залучення молоді з окупованих територій.

Хочемо нагадати, що важливою складовою політики збереження зв’язків з громадянами України, які проживають на тимчасово окупованих територіях є підтримка дітей та молоді, створення умов для їх навчання та розвитку на вільній території України.  Деокупація та реінтеграція тимчасово окупованих територій України є вектором державної політики України, який підтримується президентом, парламентом та урядом України. 

Відтак ми повністю підтримуємо ідею створенням та запровадження механізму проходження атестації для визнання здобутих кваліфікацій, результатів навчання та періодів навчання особами, які завершили здобуття вищої освіти на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей та Автономної Республіки Крим та м.Севастополя. 

Центр прав людини ZMINA

Громадська організація “КримСОС”

Громадська організація “Донбас СОС”

БО БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”

БФ “Восток SOS”

Громадська організація “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”

Кримська правозахисна група

Харківський інститут соціальних досліджень

ГО “Центр Громадянської освіти “Альменда”

ГС “Українська Гельсінська спілка з прав людини”

 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Звернення