Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Поради психолога: що нам допомагає впоратися зі стресом?

20 / 04 / 2021

Який буває стрес 

 

Повна свобода від стресу означає смерть, 

Ганс Сельє, канадський ендокринолог 

Стрес – постійний супутник нашого життя. І сьогодні науці відомий не тільки шкідливий, але і корисний стрес. 

Шкідливий стрес (дистрес) виникає в періоди, коли організм вже не в змозі протистояти зовнішнім подразникам і стрес стає затяжним, хронічним. 

Корисний стрес (еустресс) підвищує резерви організму, характеризується короткочасністю, забезпечує швидку адаптацію до нових умов. Наприклад: екстремальні види спорту, перше побачення, холодний душ, урочисті заходи, отримання спадщини та інші яскраві сплески позитивних емоцій.

Як допомогти собі відновитися від стресу 

Незалежно від того, переживаєте ви шкідливий стрес або корисний, – організму необхідно відновлення. Ось кілька простих порад. 

1. Пройдіть тест, що допоможе перевірити, чи вмієте Ви справлятися зі стресом. Після того, як відповісте на питання, підсумуйте бали.

 

Інтерпретація 

Від 0 до 3 балів – Ви вмієте володіти собою, і ймовірно, щасливі. 

Від 4 до 7 балів – Ваша здатність справлятися зі стресом десь на середньому рівні. Вам дуже корисно взяти на озброєння деякі поради, що допомагають справлятися зі стресом. 

Понад 8 балів – Вам важко справлятися з життєвими негараздами. Якщо ви не почнете використовувати більш ефективні методи боротьби зі стресом, у вас можуть бути серйозні проблеми зі здоров’ям. 

2. Зробіть простий аналіз ситуацій, що викликають у Вас стрес. Для цього накресліть таблицю. У першій графі напишіть «Що я відчуваю», а в другій графі «Що я роблю». 

Таблиця буде заповнюватися у міру ваших відповідей на питання, наприклад, «Що я відчуваю і що я роблю в таких ситуаціях: перед далекою дорогою; під час сварки з близькою людиною; перед співбесідою або іспитом; під час свята; після сильного шуму вночі в сусідній квартирі; після переїзду на нове місце; під час походів в державні інстанції і т.д. » . У кожного будуть свої ситуації та свої відповіді. 

Зверніть увагу на кількість ситуацій, з якими вам важко справлятися, і з якими просто. Що б не показала ваша таблиця, яку б кількість проблем у вас не накопичилося, не варто опускати руки. Сядьте в тиші, розслабтеся, подумайте і складіть список справ, що необхідно зробити. 

Визначте, які питання вимагають термінового вирішення, а які можуть почекати та починайте поступово, крок за кроком виконувати свої завдання. Наприклад, для походу до лікаря, заздалегідь записатися на прийом, приготувати всі необхідні для цього документи. 

Ви можете розв’язувати свої питання в зручному для вас темпі, по питанню в день або в тиждень, головне не зупинятися. Викреслюйте зі списку вже зроблене і Вам буде ставати легше, в голові почне прояснюватися, покращиться настрій, додасться енергії, сон стане спокійніше. Зробіть відповідні висновки. І обов’язково хваліть, і винагороджуйте себе за маленькі та великі успіхи. 

3. Переконайтеся, що джерело стресу не у фізіологічному стані. Гормональний збій в організмі, дисфункції в ендокринній системі, наприклад, недостатність надниркових залоз може викликати дратівливість, плаксивість, перепади настрою, слабкість, стомлюваність, депресію. В цьому випадку, необхідна медикаментозна терапія. 

4. Якщо ви переконані, що ваш стан залежить від негативних думок або інших факторів, не пов’язаних з фізичним здоров’ям, ви можете мінімізувати розвиток стресу, звернувши увагу на наступні рекомендації

 • навчіться по-новому дивитися на життя; 
 • постарайтеся знайти справу до душі; думайте тільки про позитивні сценарії розвитку ситуацій у Вашому житті; 
 • плануйте свої справи; регулярно робіть зарядку або займайтеся спортом; 
 • вчіться говорити «ні»; 
 • вчіться радіти життю; дотримуйтесь баланс між роботою і відпочинком; 
 • не критикуйте і не звинувачуйте себе; не живіть минулим; 
 • вживайте їжу, збагачену вітамінами; висипайтеся; не дивіться і не слухайте негативну інформацію; 
 • діліться своїми переживаннями з близькими, яким довіряєте; 
 • регулярно гуляйте на свіжому повітрі, на природі. 

 

Важливо пам’ятати: якщо з’явилося відчуття, що неможливо долати стресові ситуації самостійно, слід звернутися за консультацією до фахівців – психолога, невролога або психотерапевта. 

Нагадаємо, що в КримSOS дорослі та діти можуть отримувати безплатні індивідуальні консультації психолога. Для цього потрібно відправити заявку або написати на пошту psiholog@krymsos.com, коротко описавши суть запиту і як з вами краще зв’язатися (відповісти на пошту, зв’язатися по вказаному телефону, Telegram, Signal, WhatsApp). 

Ваш запит буде оброблятися протягом декількох днів і з вами зв’яжеться наш фахівець, щоб призначити час консультації. 

Умови надання консультацій: 

 • Ви проживаєте в Криму або виїхали з Криму на підконтрольну територію України; 
 • до 3-х консультацій по 1 годині (в особливих випадках, умови обговорюються додатково); 
 • консультування проходить телефоном, ZOOM, Skype або через іншу зручну для вас онлайн-платформу; 
 • після поліпшення епідемічної ситуації в Україні консультування може проводитися в офісі організації (деталі будуть опубліковані на наших ресурсах).

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті