Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Не вестися на маніпуляції РФ і брати участь у долі затриманих

15 / 08 / 2016

Оцінка ситуації в Криму і на адміністративному кордоні 7-11 серпня 2016

7 серпня 2016 російські прикордонники в односторонньому порядку припинили роботу пунктів пропуску на адміністративному кордоні з Кримом. Ніяких офіційних заяв з цього приводу не було представлено окупаційною владою. Протягом наступних чотирьох днів на виїзд з Криму працював тільки один пункт пропуску з трьох, на в’їзд на півострів — з періодичним припиненням два з трьох. 10 серпня вранці ситуація на адміністративному кордоні стабілізувалася, всі пункти пропуску стали працювати в штатному режимі в обох напрямках.

Разом з цим з 7 серпня почалася концентрація та переміщення збройних сил Росії на півострові. 7-го серпня колона військової техніки прибула до Керчі, 8-го серпня велика концентрація військ в районі Армянська. Дві ночі поспіль українські позиції на адміністративному кордоні просвічувалися прожекторами. Над деякими пунктами пропуску літав військовий вертоліт РФ. На території Криму були виставлені блокпости на основних трасах, почалися маневри військової техніки, патрулювання міст і перевірки документів в рамках плану-перехоплення на території півострова. Одночасно з цим в ці дні блокувався інтернет на півночі Криму, а також доступ до українських медіа та сайтів в ряді міст в Криму.

Згідно першій версії: це було обумовлено тим, що втекла група дезертирів зі збройних сил РФ, яких згодом і намагалися знайти. Пізніше стали говорити також, що на російській стороні перестала працювати база даних, і через це призупинили пропуск. Деякі російські ЗМІ в той день заявляли про те, що нібито кримські татари ініціювали військові зіткнення в Джанкої. Стягування військової техніки пояснювалося також військовими навчаннями Росії, запланованими на вересень цього року і регулярними ротаціями. Однак жодне російське ЗМІ — ні провладні, ні незалежні — ніяк не коментувало ситуацію, що склалася. 11 серпня з’явилася інформація про те, що в ніч з 6-го на 7-е серпня п’яні десантники РФ відкрили вогонь по двох цивільних, які не захотіли показувати документи.

Після трьох днів мовчання 10 серпня ФСБ Росії опублікувало заяву про те, що було попереджено терористичні акти, підготовлені Головним управлінням розвідки Міністерства оборони України. За заявою ФСБ було затримано диверсійна група в ніч з 6-го на 7е серпня, 8го серпня по версії цього ж відомства були також дві спроби прориву в Крим груп диверсантів під масовим обстрілом з боку України, в тому числі бронетехнікою. У той же день Володимир Путін заявив, що буде вжито заходів для захисту і не тільки. Ряд російських чиновників стали говорити про акт агресії з боку України і заходи у відповідь. Петро Порошенко та інші представники української влади спростували цю інформацію, назвавши її провокацією з боку Росії.

Росія заявила про нібито 7 затриманих терористів. Один з них — Євген Панов — громадянин України, який проживає в Енергодарі, Запорізька область, колишній військовослужбовець, який проходив службу в зоні АТО з серпня 2014 по серпень 2015 року, очолює благодійний фонд.

 

Причини провокаційних дій з боку РФ

Незважаючи на відсутність достовірних джерел про причини того, що відбувається, ряд факторів дозволяє виділити кілька позицій, за якими провокація насильства вигідна РФ.

В кінці вересня 2016 планується обговорення продовження санкцій відносно Росії країнами ЄС. Тому очевидно, що якби вдалося показати, що ескалація насильства відбувається з вини України — як в Криму, так і на сході (наприклад, замах на Плотницького), то можна б пролобіювати послаблення режиму санкції. Проте 11 серпня ЄС зробив заяву, що доказів причетності України до інциденту на адмінкордоні Росія не надала, Рада Безпеки ООН підтримала колишню позицію поваги територіальної цілісності України, ряд західних міністерств (включаючи Швецію, Великобританію, Німеччину та ін.) наголосили на необхідності посилення тиску на Росію і продовження режиму санкцій.

У висловлюваннях Володимира Путіна явно простежується бажання зірвати мирні переговори в нормандському форматі. 10 серпня він заявив, що не бачить сенсу в проведенні чергової зустрічі в нормандському форматі, з огляду на подібні дії з боку України. 11 серпня МЗС РФ також підтримав цю позицію, звинувачуючи Україну в тому, що вона виступає могильником мирного процесу. Очевидна спроба зриву існуючого формату мирних переговорів або всього мирного процесу.

Також у вересні 2016 в Росії пройдуть чергові вибори в Держдуму, і подібні показові дії можуть бути покликані для того, щоб зміцнити позиції чинної влади, і використовуватися як частина передвиборної кампанії.

В кінці липня 2016 з указом президента РФ Крим перестав бути окремою адміністративною одиницею, ставши частиною Південного Федерального округу. З одного боку, це дає можливість уряду Росії говорити про те, що напад здійснюється на всю територію Росії, з іншого боку дані дії відволікають увагу населення від цих змін.

В цілому, обмеження доступу до незалежної інформації на півострові, постійне нагнітання ситуації підсилює паніку і тривожність у жителів Криму, але з іншого боку підсилює лояльність до Росії, виставляючи Україну таким собі монстром, здатним вбивати власних громадян.

 

Що ця ситуація означає для Криму і України?

В першу чергу дана ситуація спричинить нову хвилю репресій в Криму, спрямовану проти нелояльного населення, і залякування жителів Криму. Вигаданий інцидент дає підстави силовим структурам РФ проводити масові арешти, затримання та обшуки, перевірки самоорганізованих груп і активістів, тиснути на сім’ї військових-кримчан, які служать в Україні, вносити серйозні обмеження свободи слова і зібрань.

Незаконність і порушення всіх процесуальних гарантій вже очевидна по процесу затримань — незважаючи на заявлених сім затриманих, були опубліковані імена тільки двух. У мережі з’явилися фотографії і відео допиту Євгена Павлова — очевидно, що його били (сліди на обличчі, вибиті зуби), він говорить завченими фразами російської пропаганди, постійно озираючись на людей за камерою. Складається відчуття, що інших затриманих поки просто не існує.

Дана ситуація і інциденти явно призначені для тиску на Україну, і на провокацію для початку військових зіткнень. Як зазначалося вище, метою Росії може бути зрив мирних переговорів, ескалація або затягування конфлікту, і заморожування ситуації на сході.

 

Коментар юриста-міжнародника Євгенії Андреюк

Самооборона дозволена, якщо стався озброєний напад на державу, до тих пір поки Рада Безпеки не вживе необхідних заходів. 27 лютого 2014 збройні сили РФ вторглися на територію України — АР Крим, і протягом декількох тижнів в результаті військової операції взяли під свій контроль півострів. Дані дії, вчинені в 2014 р, є актом агресії і збройним нападом на Україну. Згідно з нормами міжнародного права, Україна має право на застосування сили проти збройних сил РФ, що окуповують частину території України.

Крім того, для того, щоб визнати «диверсійні дії» спланованим актом агресії України, даний акт повинен бути здійснений посадовою особою України з відповідними повноваженнями, або, якщо це приватна група осіб, то вони повинні знаходитися під повним контролем України.

Затриманий Євген Панов не перебуває на військовій службі в ЗСУ, не є посадовою особою і не міг вчиняти дії від імені держави. Росія також не надала доказів причетності посадових осіб до командування т.зв. ДРГ.

Для використання в інтересах суспільства права для дій у відповідь атака повинна була бути здійснена, тобто дія мала бути реалізована. В даному випадку Росія заявляє, що «запобігла» атаку. Право ж на превентивну самооборону явно відсутня в практиці міжнародного права.

Очевидно, що в даній ситуації Росія не має законного права на самооборону відповідно до норм міжнародного права, і, як і раніше, маніпулює фактами і нормами, щоб створити видимість законності своїх дій.

 

КримSOS закликає всіх стейкхолдерів

  •         Закликаємо не вестися на маніпуляції РФ і продовжувати посилювати санкції;
  •         Продовжуємо наполягати на веденні мирного процесу, і включення питання Криму в мирні переговори;
  •         Закликаємо стежити за справами підозрюваних у “підготовці терористичних актів”, вимагати доступу міжнародних незалежних спостерігачів і дотримання всіх процесуальних гарантій і справедливого правосуддя, підтримувати сім’ї, оскільки затримані є громадянами України;
  •         Наполягати на міжнародному незалежному розслідуванні події на адмінкордоні і постійне міжнародне спостереження за ситуацією на адмінкордоні;
  •         Закликаємо діяти в рамках міжнародного права;
  •         Закликаємо уряд України не відповідати на провокації силовими методами, продовжувати роботу з міжнародними партнерами, реагувати на звинувачення шляхом спростування і надання достовірної інформації про те, що відбувається.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті