Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Не щепився – терорист? Ковідні реалії окупованого Криму

19 / 11 / 2021

В окупованому Криму загострюється ситуація з коронавірусною інфекцією. Щодня підконтрольне Росії МОЗ фіксує нові рекорди. Наприклад, 17 листопада кількість інфікованих склала 867 осіб, незважаючи на те, що вакцинація, як запевняє так званий голова Криму Сергій Аксьонов, йде ударними темпами. 

“На даний момент план вакцинації в Криму виконаний на 63%, тим часом середньоросійський рівень становить 62%”, – пише він у своєму Telegram. При цьому не виключає, що ковидні обмеження можуть стати більш жорсткими: аж до заборони виходу з дому невакцинованим. 

З 25 жовтня на півострові було введено додаткові заходи боротьби з COVID-19. Зокрема, кримчанам віком від 65 років було заборонено залишати свої будинки. Крім того, відвідувачі громадського харчування, розважальних закладів, салонів краси, фітнес-клубів та установ, що надають державні послуги, повинні надавати QR-коди. Такий код можна отримати за наявності повного курсу вакцинації чи антитіл. 

Самі ж кримчани вважають такі заходи нелогічними, а найчастіше – абсурдними. 

“Сьогодні вранці мене не пустили без QR-коду в Феодосійський РЕМ для здачі звіту… Вдень не пустили до МФЦ – забрати важливі документи… Проте всі аптеки, магазини, ринки працюють без кодів… Автобуси їздять. Банки працюють… Так де логіка?, – скаржиться кримчанин Борис Яремко, – У МФЦ зустрів хлопця, якого не пустили без QR-коду отримати паспорт. Йому виповнилося 45, і паспорт став недійсним! А він без паспорта не може зробити щеплення і отримати горезвісний код”. 

При тому, щоб отримати цей «заповітний» код, потрібно пройти повний курс вакцинації російськими препаратами. До речі, жодна російська вакцина досі не схвалена Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я. У багатьох кримчан це викликає цілком обґрунтовану недовіру. 

Але необхідність QR-кодів для організації повсякденного життя стало стимулом до вакцинації, у тому числі для тих хто сумнівається. На практиці зробити щеплення не так просто. Багатьом доводиться заради цього стояти у чергах. 

 Користувачі соцмереж жартують, що “Наступна хвиля ковіда в Криму буде присвячена такій вакцинації”. 

 
 

Загалом на території окупованого півострова, за даними окупаційної влади, діють 127 стаціонарних та понад 60 мобільних пунктів вакцинації. Незважаючи на велику кількість таких пунктів, багато хто не може отримати щеплення не тільки через черги, але й через брак вакцин. Наприклад, станом на початок листопада в Євпаторії записатися на вакцинацію можна було лише на грудень, пише кримчанка Лариса Марахонько. Аргументують це відсутністю вакцин. Проте, дефіцит медикаментів окупаційна влада заперечує. 

Але далеко не всі кримчани готові до вакцинації заради QR-коду. Когось лякає відсутність права вибору виробника, хтось просто не вірить у якість російської вакцини, хтось проти будь-якого подібного вторгнення в свою імунну систему. Так чи інакше, у світі таких людей називають антивакцинаторами. 

У РФ та окупованому Криму антивакцинатори – досить великий прошарок населення, і російська влада збирається боротися з такими людьми на законодавчому рівні. За поширення свідомо неправдивої інформації про шкоду російської вакцині від коронавірусу планують притягати до відповідальності. Виявляти таких громадян доручено відділенням Росздравнагляду. Далі інформація передаватиметься до прокуратури. Притягувати до відповідальності планують за двома статтями КК РФ: 207.1 (публічне поширення свідомо неправдивої інформації про обставини, що становлять загрозу життю та безпеці громадян) і 207.2 (суспільне поширення свідомо неправдивої суспільно значущої інформації, що призвело до тяжких наслідків). Ці статті передбачають великий штраф, виправні роботи або позбавлення волі від року до трьох років. 

Кореспондент РАН, завідувач лабораторії в Інституті молекулярної біології ім. Енгельгардта Петро Чумаков взагалі запропонував прирівняти тих хто не бажає вакцинуватися до терористів. 

“Це дуже непопулярно, те що я скажу. Але я вважаю, що має бути примусова вакцинація. Можуть мене розіп’яти просто, але це в ім’я людей, які зараз пручаються. Вони потім будуть дякувати, якщо їх змусять це зробити. Нісенітниця антиваксерів настільки абсурдна, що вже гумору не вистачає… Ця нісенітниця підтримується неграмотними або напівграмотними людьми, і ще гірше, коли це підтримується лікарями і якимись професорами… Просто позбавляти їх дипломів… Давайте їх [антивакцинаторів] запишемо в терористи, і нехай вони спробують смикнутися. Тому що, ну годі вже говорити таку нісенітницю, яку вони говорять”, – заявив Петро Чумаков. 

Переслідування осіб, які критикують вакцинацію, безсумнівно викликає делікатне питання: чи це є порушенням права на свободу вираження поглядів, передбаченого ст. 10 Європейської конвенції з прав людини?  

“Другий пункт цієї статті передбачає, що обмеження права на свободу вираження поглядів можливе лише в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку, з метою запобігання заворушенням або злочинам, для охорони здоров’я та моральності, захисту репутації або прав інших осіб, запобігання розголошенню інформації, отриманої конфіденційно, або забезпечення авторитету та неупередженості правосуддя, – стверджує аналітик КримSOS Євген Ярошенко, – Таким чином, охорона суспільного здоров’я в деяких випадках може бути підставою для обмеження свободи вираження поглядів. У зв’язку з цим слід звернутися до практики Європейського суду з прав людини. Є як мінімум три знакові справи (Лінгенс проти Австрії, Фельдек проти Словаччини, “Нова газета” та Бородянський проти Росії), де ЄСПЛ вказав, що необхідно розрізняти між поняттями “факт” та “оцінкове судження”. Реальність “факту” можна довести, а “оцінкове судження” не підлягає доведенню. З цього можна зробити висновок, що обмеження свободи думки антивакцинаторів буде незаконним у тому випадку, якщо вони зможуть довести факт шкідливості російських вакцин з медичної та наукової точки зору. Той факт, що ВООЗ не сертифікує російські вакцини, посилить аргументи на користь тези про обмеження свободи вираження думки таких антивакцинаторів”. 

Тим часом, поки “чиновники” рапортують про ударні темпи вакцинації та розробляють систему покарань, у лікарнях окупованого Криму закінчуються ліжка для ковідних пацієнтів. Окупаційна влада звичайно розширює ліжковий фонд, але тут постає гостро інша проблема – обмежуються місця для людей з іншими хворобами, а часто інші захворювання стають зовсім не пріоритетні. 

Крім того, кримчани скаржаться на малу оперативність швидкої допомоги, яка просто не справляється з такою кількістю викликів. Очікування медичної допомоги може сягати 10 години. 

Півострів також зіткнувся з проблемою нестачі кваліфікованих медичних кадрів. Лікарів в екстреному порядку перепрофілюють для роботи в ковідних відділеннях. Наприклад, у Севастополі обов’язки лікарів педіатрів змушені виконувати акушери. Треба розуміти, що акушери можуть працювати з немовлятами, але давати рекомендації, наприклад, 13-річній дитині, не входить до їх компетенції. 

За даними окупаційної влади, за весь час пандемії в Криму понад 110 тисяч осіб інфіковано COVID-19, понад 3 тисячі осіб померли. Однак ці цифри не підтверджені міжнародними організаціями та незалежними джерелами, відповідно вони можуть бути суттєво занижені задля підтримки туристичних сезонів.  

  

  

  

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті