КримSOS: росія імітує видимість кримських татар, якої насправді не існує
7 / 11 / 2023Окупаційна влада в Криму навмисно створює імітацію представленості кримських татар на півострові, водночас масово переслідуючи представників етносу як найбільшу загрозу. Про це співкоординаторка КримSOS Сабіна Ільясова розповіла в інтерв’ю польському виданню PolskieRadio24.
«Стосовно культурних прав, росіяни створюють видимість, ніби ми [кримські татари – ред.] маємо видимість і можливості для реалізації культури, але насправді — ні. У Криму припинив існування єдиний на території України кримськотатарський телеканал ATR. Його представників переслідують. Більшість редакції змушена була покинути півострів, оскільки в Криму порушується свобода слова. І це для нас теж елемент культури. На цьому телеканалі демонстрували досягнення кримськотатарської культури», – розповідає Сабіна Ільясова.
Довідково: ATR – український державний кримськотатарський канал, який розпочав мовлення в місті Сімферополь у 2006 році. Після окупації Кримського півострова росією, канал був заблокований окупаційною владою та припинив мовлення на півострові 31 серпня 2015 року. Відтоді телеканал працює з Києва, наразі його можна дивитися в YouTube.
Водночас є журналісти, які продовжують працювати в умовах окупації, серед них і кримські татари. Однак вони самі стають жертвами політично вмотивованих переслідувань. З 2014 року щонайменше 19 кримських журналістів зазнали чи зазнають кримінальних переслідувань, 16 з них і досі перебувають за ґратами.
Придушення гласності — не єдиний спосіб винищення кримськотатарської ідентичності. Великою проблемою є мовне питання. Кількість кримськотатарських шкіл була незначною і до окупації Криму, коли на всьому півострові налічувалось приблизно 15 таких навчальних закладів. Однак після 2014 року кількість годин вивчення кримськотатарської мови значно зменшилася або ж взагалі сягнула нуля навіть у цих школах.
Діти не мають змоги вивчати рідну мову, перебуваючи на батьківщині, що негативно впливає на розвиток кримськотатарської ідентичності та культури. Це матиме серйозні та довготривалі наслідки.
«росії активне представництво і видимість кримських татар незручні. Досвід нашої роботи показує, що дуже важливо залучати міжнародну спільноту, зокрема Польщу, до розмови про кримських татар, спілкування з кримськими татарами, поширення інформації про їхнє існування та їхню культуру, адже таким чином ми даємо шанс врятувати людей і зберегти цю культуру. І в майбутньому це стане потенціалом для подальшого розвитку», — додає Сабіна Ільясова.
Нагадуємо, що від початку окупації, корінне населення Криму, особливо кримські татари, перебувають під постійними утисками з боку окупаційної влади. Приблизно дві третини жертв політично вмотивованих переслідувань на півострові — представники кримськотатарського народу, а до 75 % свавільних обшуків відбуваються саме в будинках кримських татар.
Причиною утисків є здебільшого нелояльна позиція кримських татар щодо російської окупації та небажання співпрацювати із росією. російська окупаційна влада в Криму намагається видати кримських татар за «екстремістів» і «диверсантів», влаштовуючи обшуки у їхніх будинках та звинувачуючи в надуманих злочинах.