Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Хочете за кордон з дитиною без батька? Ідіть в суд, – КримSOS

8 / 02 / 2022

У Херсонському офісі КримSOS працює юрист, який безкоштовно супроводжуює судові справи переселенців та кримчан. Один з них розповів, що часто мати чи батько з окупованого Криму не можуть поїхати за кордон до рідних чи на відпочинок.  

Адже для подібної подорожі разом з дитиною потрібний дозвіл на виїзд другого з батьків, завірений нотаріусом. Це стає проблемою, коли зв’язок з батьком чи матір’ю з різних причин не підтримується.

Такі ситуації є досить типовими. Наведемо приклад: до КримSOS звернулась кримчанка. Вона з 13-річною донькою хотіла поїхати за кордон відпочивати. Батько дитини живе в окупованому Криму та не спілкується з колишньою родиною.

«Українські прикордонники з 2019 року не вимагають подібну нотаріальну згоду на виїзд від кримчан, які їдуть з дітьми в материкову Україну без іншого батька чи матері. Проте обов’язково мати цей документ для виїзду за кордон», – розповідає Олексій, координатор херсонського офісу КримSOS.

Юристи розповідають, як розв’язувати подібні ситуації через суд. Можливі два судові варіанти розв’язання вищевказаної проблеми одному із батьків:: 

 1. Дозвіл на виїзд під конкретну подорож на певний проміжок часу.
  Розгляд подібної справи триває до 6 місяців та судовий збір складає 992,40 грн (0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

  «Суду потрібно надати докази та підтвердити мету поїздки. Якщо відпочинок – підійдуть квитки, чеки за путівку. А якщо до рідні планують поїхати, то підтвердити, наприклад, запрошення від них. Крім цього, потрібно буде обґрунтувати користь для дитини від подібної подорожі» , – розповідає Віктор, юрист, адвокат КримSOS.
 1. Подати заяву про видачу судового наказу про стягнення аліментів, якщо батько їх не сплачує. Потім отримати судовий наказ та з ним звернутись до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одесса) (поштова адреса: 73027 м. Херсон, вул. Комкова, 87, корп.2 )

  Далі – потрібно чекати чотири місці, поки накопичується заборгованість. Потім можна взяти довідку у виконавчої служби про суму боргу – це і буде підставою для перетину кордону без батька.

  «Суд розглядає заяву про видачу судового наказу протягом 5 днів з дня її надходження. Розгляд проводиться без судового засідання і повідомлення заявника і боржника. За результатами розгляду заяви про видачу судового наказу суд видає судовий наказ” – коментує Віктор. 

  Тобто, потрібно розраховувати, що необхідна довідка на руках буде через півроку від подачі заяви в суд. При цьому не сплачується судовий збір за подання заяви про видачу судового наказу про стягнення аліментів . 

Вибір редакції

Ще Статті