Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Еволюція блокади (фоторепортаж)

23 / 12 / 2017

Основними цілями акції Громадянської блокади Криму було повне припинення економічних взаємин з країною-агресором Росією. Після трьох місяців блокади, кількох обривів ЛЕП і акцій в Києві Кабмін ввів обмеження на торгівлю з Кримом. Потім 31 грудня не були продовжені контракти на поставку електроенергії до Криму — Росія відмовилася підписувати документ, в якому півострів позначався як територія України. Після набрання постановою чинності організатори акції оголосили про досягнення своїх цілей і продовження акції в новому форматі. 

Останній інструктаж
Останній інструктаж

Відповідно до закону «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» (1035) громадські активісти мають право здійснювати контроль за роботою державних органів на кордоні. Для цих цілей і створюється громадська організація «Аскери» (в перекладі з кримськотатарської — воїни). Її учасники будуть працювати разом з прикордонниками та здійснювати контроль за їх діями. Один з координаторів блокади Дилявер Сейтумеров називає це першим випадком контролю громадянського суспільства над силовими структурами. 

«Це один з перших кроків держави назустріч громадянському суспільству. З цього треба починати з усіх митниць, прокуратури, і т.д. Тільки так ми можемо побудувати громадянське суспільство. Кінцева мета — звільнення нашої батьківщини, Криму. А так контроль над прикордонними і митними службами, щоб виключити корупційні схеми, контрабанду. А також юридична допомога жителям Криму, потім інші потреби», – каже Сейтумеров. 

У день візиту прикордонники проводили останній інструктаж з активістами, після чого «блокадникі» повинні були скласти іспити і отримати акредитацію. На КПВВ громадські працівники будуть проходити по офіційно затвердженим списками і нести службу нарівні з прикордонниками. 

Активісти освоюються на пропускному пункті, де будуть проходити службу.
Активісти освоюються на пропускному пункті, де будуть проходити службу.

«Активісти будуть входити до складу всіх прикордонних нарядів, а також безпосередньо брати участь у всіх процедурах прикордонного і митного контролю», – пояснює начальник відділу прикордонної служби Бердянського прикордонного загону майор Римарчук. 

На КПВВ Чонгар.
На КПВВ Чонгар.

І прикордонники, і активісти вважають, що спільна робота піде на користь обом сторонам. Багато прикордонників є місцевими жителями, і спілкування з активістами поліпшить взаєморозуміння і прибере взаємну недовіру. Також «блокадникі» допоможуть з упізнанням сепаратистів. 

Інструктор пояснює активістам, як перевіряти документи.
Інструктор пояснює активістам, як перевіряти документи.

«Спільні чергування допоможуть нам сильно, тому що у нас буде тісний контакт з їх керівництвом, обмін інформацією на потрібному рівні, будемо з їх допомогою володіти ситуацією, що відбувається на КПВВ … Крім того, вони раніше проживали на тимчасово окупованій території і знають людей, які сприяли окупаційній владі. Активісти будуть надавати допомогу в упізнанні цих людей. Ви розумієте, що в основу всіх внести неможливо», – додає Римарчук. 

Учасник блокади Дмитро Дорофєєв з Дніпропетровська перебував тут з першого дня блокади. Пройшовши підготовку, він продовжить свою діяльність у складі «Аксеру». 

Дмитро Дорофєєв, активіст з Дніпропетровська.
Дмитро Дорофєєв, активіст з Дніпропетровська.

«Ми хочемо вести роз’яснювальну роботу з місцевим населенням і запобігти корупції. Вперше громадські працівники допущені до служби на КПВВ», – розповідає Дорофєєв. 

Інструктаж на КПВВ Чонгар.
Інструктаж на КПВВ Чонгар.

Крім «Аскеров» на адмінкордоні формується кримськотатарський батальйон імені Номана Челебіджихана, який увійде до складу Національної гвардії. Ці дві організації можна порівняти з громадською організацією «Громадянський корпус” Азов» та полком Нацгвардії «Азов». Якщо в громадську організацію набираються цивільні — молодь і активісти, то в батальйон потраплять досвідчені бійці, учасники АТО. Батальйон на завершальній стадії формування, йде присвоєння номера військової частини і пошук місця розміщення. 

Шеврон батальйону.
Шеврон батальйону.

«Є ті, хто живе в Криму, приїжджає на чергування, але ми їх не засвічуємо. Буде дуже багато бажаючих — як тільки з’явиться номер військової частини і місце дислокації. Формувати будуть переважно з тих кримських татар, хто проявив себе в зоні АТО. Нам потрібні вояки», – пояснює Дилявер Сейтумеров. 

Тим часом прикордонники продовжують зміцнювати пропускний пункт. З нововведень — лінії траншей по всьому перешийку і спостережні вежі, розставлені вздовж кордону. 

 [gallery-4589]

Поки що активісти і майбутні нацгвардійці живуть в старому таборі перед КПВВ Чонгар. Імпровізований блокпост блокадників пустує, багато водіїв спочатку зупиняються перед блоками, але зрозумівши, що нікого немає, швидко проїжджають. 

 

У самому таборі небагатолюдно. Під дощем у побутівок грізно підноситься фігура в плащі і з муляжем автомата. До під’їхавших журналістів вискочили активісти, і на підвищених тонах заборонили знімати. «Ви зараз назнімаєте, а потім в Криму обшуки у людей!» Потім пояснили, що серед них багато кримчан, які не хочуть підставляти близьких під загрозу, і відмовилися розмовляти навіть на умовах анонімності. Запобіжні заходи важко назвати перестраховкою — наступного дня в Криму пройшла нова хвиля обшуків і арештів.

На задньому плані прапор «Турецьких вовків» - націоналістичної організації з Туреччини.
На задньому плані прапор «Турецьких вовків» – націоналістичної організації з Туреччини.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті