Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Енвер Омеров 

2 / 02 / 2021

18 років позбавлення волі (вирок від 12 січня 2020 року за статтею 205.5 ч.1 КК рф)

У цьому році Енверу Омерову виповниться 62 роки. Він народився в місті Фергана в Узбекистані. На батьківщину до Криму повернувся вже одружений та з двома малолітніми дітьми.

За освітою Енвер агроном. Також займався боротьбою самбо, отримував призові місця. Проте, щоб утримувати родину, пішов працювати таксисом. Пізніше почав займатись підприємницькою діяльністю — разом із дружиною продавав молочну продукцію.

Омеров був відомим активістом у Білогірську. Організовував релігійні свята, допомагав тим, хто постраждав від дій силових структур окупантів. За два роки до арешту чоловік помітив, що за ним почали стежити, — навпроти будинку встановили відеокамеру. Проте Енвера не вдалось залякати, він продовжив жити в окупованому Криму.

10 червня 2019 року його затримали. Це сталося, коли Омеров разом зі своєю дочкою Ісмаїловою Фатмою (дружиною політв’язня Рустема Ісмаїлова)  прямував до Ростова-на-Дону на засідання суду щодо свого зятя (затриманий 12 жовтня 2015 року).

12 січня 2020 року суддя Роман Сапрунов визнав Омерова винним та засудив до 18 років позбавлення волі через начебто організацію та участь у діяльності політичної ісламської партії «Хізб ут-Тахрір», яка заборонена в росії з 2003 року. 10 березня 2022 року апеляційний суд підтвердив рішення першої інстанції.

Згідно з матеріалами справи, обвинувачені не мали зброї, вибухівки, боєприпасів, не планували вчиняти терористичний акт та не закликали інших до здійснення терористичних дій.

Також були відсутні будь-які докази, що свідчать про спробу «повалення конституційного ладу російської федерації та захоплення влади». Матеріали справи містять аудіозаписи, на яких зафіксовано, що засуджені вели дискусії на релігійні та політичні теми. Фактично це й було єдиним доказом «скоєння ними злочину терористичного характеру».

Омеров має низку захворювань: хронічний тонзиліт, міжреберна невралгії, гіпотонія, хвороба суглобів, а також потребує медичного оперування.

Коаліція правозахисних організацій України визнає Енвера Омерова  із Білогірської справи «Хізб ут-Тахрір» особою, позбавленою свободи із політичних мотивів.

Довідково: «Хізб ут-Тахрір» — ісламська організація, дозволена в Україні та більшості європейських і світових держав, але заборонена в Росії. Це мирний релігійний рух, якому російське законодавство безпідставно приписує екстремістсько-терористичні наміри. З 2014 року в окупованому Криму 101 людину звинуватили в нібито участі в цій організації. Здебільшого це кримськотатарські активісти, які висловлювали протест проти окупації Криму.

* Примітка: 18–21 травня 1944 року радянська влада насильнильно депортувала з Криму приблизно 430 тисячі кримських татар у віддалені регіони північного Передуралля і республік Середньої Азії. За різними даними під час переселення загинуло від 27 % до 46 % людей. Родини нинішніх політв’язнів — нащадки тих, хто пережили геноцид кримськотатарського народу та змогли повернутися на історичну Батьківщину.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Хроніки