Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Чорно-біле мислення і як не заразити ним оточення

10 / 08 / 2021

Ми з дитинства знайомі з антонімами, протилежностями, з позитивним та негативним, плюсами та мінусами. Проте, між чорним та білим існує цілий спектр кольорів та відтінків, який ми можемо бачити, якщо будемо готові сприйняти ці кольори. Чи наш світ дійсно дуалістичний, двоїстий, полярний? Чоловік-жінка, орел-решка. А що буде, якщо не розділяти? Тоді можна побачити ціле. Чоловік-жінка – це перша за все людина з множинністю граней. Недарма говорять «багатогранна особистість». Орел та решка – два боки однієї монети. Чим ширшим є наше сприйняття, тим ширшою є наша свідомість, тим більшою є наша здатність приймати цей непростий світ, тим легше нашому найближчому оточенню знаходитися поруч із нами. Є багато речей в цьому світі, в людях, які ми не зможемо зрозуміти, не зможемо змінити. Ми можемо просто прийняти їх як даність, особливо коли йдеться про близьких, любимих людях. Ви спитаєте чому? Тому що ми всі різні і неповторні як відбитки пальців, як сніжинки, як наша нейропластичність. Подумайте, хто робить цей світ таким як він є – жахливим та прекрасним? Люди. Різні люди. В нас не вистачить життя, аби змінити інших, тай це неможливо. 

Дехто з вас може запитати: так що тепер, не діяти, а тільки філософськи сприймати те, що відбувається? Не завжди. Тому що життя не чорно-біле, а різне. Іноді ми абсолютно спонтанні, в нас нема часу думати – наприклад, коли ми їдемо за кермом машини, і раптом на дорогу вибігає дитина. Ми моментально гальмуємо, намагаючись попередити трагедію, ми не думаємо, яке прийняти рішення – ми знаємо і діємо миттєво, думати ми зможемо потім. 

У психології цей стан називають словом алертність (від англ. alert – насторожений, у стані бойової готовності) – стан максимальної готовності до дії на фоні внутрішнього спокою. Це фізична та душевна зібраність, підтягнутість, пильність, здатність моментального переходу до активних дій. Бути алертним означає бути готовим до будь-якого розвитку ситуації та при цьому ні про що не переживати та оцінювати. Алертна особа не відволікається на помилки, не витрачає час на непотрібні переживання. Погляд такої особи впевнений та уважний, жести – тонкі та доречні, дії – рішучі та своєчасні. 

Приклади алертних станів: 

Тварини: Собака (в очікуванні команди), якій кинули палку, але ще не дали команду «апорт». 

Пантера, зовні розслаблена, але готова до миттєвого стрибку у випадку найменшого шороху. 

Мангуст, який легко ухиляється від випаду змії і одразу переходить до контр-нападу. 

Людина: Учень, котрий знає відповідь на запитання вчителя з перших слів і готовий відповісти з піднятою рукою одразу після того як вчитель закінчить формулювання. 

Спортсмен під час олімпійських змагань перед стартом. 

Людина, що знаходиться у власному дому і постійно готова до неочікуваного стуку в двері, злому, обшуку. 

Професійний тілоохоронець у ситуації, коли його клієнт виходить на публічну зустріч. 

Але більшість людей не перебувають у стані алертності. У звичайній повсякденності ми аналізуємо та обмірковуємо, за умови якщо в нас «не втомлений мозок.» Не втомлений мозок бачить можливості, а не перешкоди. Ми говоримо про наше психічне здоров’я, внутрішній світ, рівновагу, про те як втримати цю рівновагу, про баланс, про прийняття відмінних думок, про гнучкість. Тому що чорно-біле мислення – це зазвичай про впертість, жорсткість, нетерпимість, безапеляційність. Подумайте про те, як почувають себе поруч з вами ваші родичі, ваше оточення, ви особисто? 

Як змінити ситуацію? 

Секрет тут в тому, що ви можете зробити це самостійно, так само як ви вчилися ходити – падали та вставали, доки не набули рівноваги; так само як ви вчилися читати – ніхто не міг зробити це за вас. 

Те, що дійсно є у вашій владі – здатність змінити себе, свою свідомість, своє ставлення, своє сприйняття, спробувати розфарбувати власне чорно-біле мислення – зробити його гнучкішим, знайти середовище, котре надавало б підтримку та творити на благо собі та оточенню. 

Природа не створювала цей світ чорно-білим. Наш зір влаштований так, що ми бачимо цей світ яскравим, райдужним. Уявіть собі нерукотворні створені природою округлі червоні об’єкти, наприклад: малина, диск сонця під час заходу… подовжіть подумки цей ланцюг, що ще малює ваша уява? 

Припустімо ми ніколи не бачили якогось фрукта, не маємо про нього жодного уявлення, але це не означає, що його не існує. Цей незнайомий для нас фрукт чудово росте, має власний смак, запах, хтось його дуже любить. Так само люди навколо нас можуть бути абсолютно різними – з власним унікальним сприйняттям світу та побажаннями, що є відмінними від наших. У чорно-білому мисленні можна побачити і плюси і мінуси, наприклад, любов до порядку, чіткість в думках, знання того, що хочеш, надійність, передбачуваність, дотримання норм правил, обережність. Мінуси – вузьке, стереотипне, шаблонне мислення, що не дозволяє нам зрозуміти інших. А якщо поруч з такою людиною опиняються залежні від неї люди – наприклад, близькі, діти – обмежене мислення може зробити їх нещасливими. 

Коли ми розширюємо власну свідомість, ми вчимося приймати, розуміти, бачити з різних боків, не критикувати, спостерігати, дозволяти, мудрішати. Помітьте чи було у вас таке, що спочатку ви щось активно заперечували, не могли прийняти якусь думку, але потім перетравлювали це, дивилися на це по-іншому і з часом приймали це як щось звичайне? 

Ми можемо свідомо прибирати програми та установки, обумовлені нашим минулим, виходити за межі буденності, прощатися з ендогенними схильностями, які не є ані незмінними станам організму, ані сподковими характеристиками.  І якщо, наприклад, вам кажуть, що і дідусь твій був неймовірно впертою людиною, а ви і зовнішньо і характером на нього схожі, це не означає, що ви не зможете бути іншим, якщо захочете. Тільки ви можете відмовитися від того, що вас не влаштовує і відкритися для ключових змін на краще. Поступово, крок за кроком. 

Будь-які думки – це енергія. Мозок не має імунітету проти негативних думок. Вибір того про що мислити є нашою відповідальністю. Обирайте кращі мислеформи для себе, потім складайте план на папері, потім втілюйте потроху, поступово, але систематично. Потім святкуйте свої перемоги, навіть найменші та найменш значущі. Хоча насправді ви маєте знати, що вони всі значні. 

Ми володіємо власними думками, але ми не є думками. Ми можемо обирати думки, змінювати їх, спрямовувати, відпускати. Не варто ототожнювати себе з ними. Якщо ви втомилися від сірої буденності, від тьмяності, якщо хочете отримати більше барв у житті, більше вражень, перше, що необхідно зробити це бути щедрішим та поблажливішим до себе. Потім – подивитися на тих, хто весь цей час був поруч з вами і спробувати зробити життя цих людей радіснішим та яскравішим. 

Люди люблять в нас те, що вони люблять і розуміють у собі. Вони також заперечують в нас те, чого не розуміють, не мають подібного досвіду, у їхній матриці нема подібних пазлів. Пам’ятайте, що ви не можете подобатися всім, бути зрозумілим для всіх. Так само інші люди не повинні у всьому відповідати вашим очікуванням. Тому відмовтеся від критики. 

Коли ви звертаєтеся по допомогу до спеціаліста, ви потрапляєте на зустріч з собою, отримуєте портрет себе, перестаєте боятися себе, вчитеся любити та приймати себе – а значить і інших. Психологія – це наука не про біологію, не про аеронавтику, не про археологію і навіть не про фізіологію чи антропологію. Це також «-логія», але про душу. Чужа душа невідома. Але для вас ваша душа може бути рідною та зрозумілою, якщо ви зможете знайти час для себе, спрямуєте свою увагу, а значить енергію, всередину себе, послухаєте власну тишу. А тиша думок – це інтуїція. 

Нехай ваша реальність буде яскравою, райдужною, нехай у вас на все вистачає сил та мотивації. 

Консультація психолога КримSOS: +3 8(050) 867-84-28

(Viber, Telegram, Whatsapp)

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті