Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Адвокат Попков про справу Хізб ут-Тахрір: «Наслідком такого ярликування є те, що його можна повісити на кого завгодно»

29 / 06 / 2016

Олександр Попков – російський адвокат, який займається справами, що пов’язані з порушеннями прав людини. Він працював над справою недавно звільненого з обміну українського політв’язня Геннадія Афанасьєва. Зараз Попков представляє інтереси кримського правозахисника Емір-Усеіна Куку і журналіста Миколи Семени.

 

Емір-Усеин Куку був правозахисником. Його діяльність допомагає йому в тюрмі?

Він для них такий же ворог народу, як і всі інші. Але сам Емір більш підкований юридично, пише скарги, заяви, більш грамотно поводиться на суді. Це більше допомагає його захисту.

 

Чи відомо, який термін вимагає обвинувачення?

Це стане відомо тільки в суді. Єдине, коли в суді його заарештовували на три місяці, ми дізналися, що всі ці гучні слова про тероризм і терористичну організацію полягають в одному єдиному епізоді. Йому ставлять в провину те, що вони обговорювали, як зазначено в матеріалах справи – «передачу Аміра від Бахтіяра до Улан для подальшого навчання». Це єдиний епізод їх «терористичної» діяльності, тобто люди сидять, обговорюють когось кудись передаємо на навчання, і на думку ФСБ і суду, це тероризм.

 

Тобто вони вважають релігійне навчання тероризмом?

Так, і для мене це звучить абсурдно.

 

У документі ще зазначено, що Муслім Алієв в ході бесіди «пояснював, що Крим не Україна, не Росія і повинен належати Туреччини, і що це потрібно пояснювати мешканцям Криму». Пропозиція доносити зазначену ідею – це теж терористична діяльність?

Так, це йому теж ставиться, участь в бесіді. Ви повинні ще розуміти, що це вільне трактування відеозапису ФСБшником. На самому відео все може бути по іншому.

 

Обвинувачені проходять як громадяни РФ?

На думку слідства – так. Сам Емір-Усеин позиціонує себе як громадянин України.

 

Чи готова українська влада захищати їх так само, як захищала Афанасьєва?

Я приїхав для з’ясування позиції України по відношенню до цих людей. У Росії дуже скептичне ставлення, тому що це справа Хізб ут-Тахрір. Існує думка «раз він “хизб”, то він радикал, і диму без вогню не буває». І інші правозахисники теж намагаються не зв’язуватися з цими справами. Я Еміра знав до цього, і всі дії і слова, це не поведінка радикального мусульманина, який хоче усунути неісламський уряд. Я хочу донести, як до російського, так і до міжнародного та українського правозахисного співтовариства, що якщо на них повісили ярлик «хізбу», це не означає, що вони причетні, це як мінімум. Ярлик загрожує тим, що можна повісити його на кого завгодно, хоч на мене: він допомагав по справі Хізб ут-Тахрір, тому він теж “хизб”. Це простір для фантазії, 37-ий рік. Ще можна ж обговорювати, наскільки сама по собі діяльності “хізбів” небезпечна. 

 

Чи є можливість задіяти ту ж схему, що і була при обміні Афанасьєва?

Проблема в тому, що у РФ є можливість збільшувати кількість заарештованих. Відпускають одного і заарештовують чотирьох. Ви будете боротися за кожну людину, а вони будуть заарештовувати і заарештовувати. Треба рішення на глобальному рівні, але яке – я не уявляю.

Розмови про масові обміні велися давно. Україна говорить, що у них є «обмінний матеріал», як би це цинічно не прозвучало. Але я як адвокат не маю відношення до переговорів, мене стосувалася частина, безпосередньо пов’язана з Геною, захист його прав. 

 

А що саме входило у ваші обов’язки?

Не знаю, як інші адвокати, ми мали відношення в тій частині, що стосувалася Гени. Нам кажуть: ось треба написати заяву на відбування покарання в Україні. Ми зв’язуємося з українськими чиновниками, з консулами і думаємо. Довго, 2 тижні узгоджували помилування, Гена дуже не хотів його писати. Ми довго консультувалися. Дуже боялися, що нас обдурять. Мовляв, він просить про помилування, значить визнає провину, а президент або комісія з помилування вирішила відмовити, і його назад кидають в камеру. Були побоювання, але ми вирішили спробувати, тому що, якщо вони нас обдурять, то світова спільнота зрозуміє, що тут з Росією не можна співпрацювати. Виявилося, що з Росією можна співпрацювати, і спасибі їм за це.

 

А що можете сказати про справу журналіста Миколи Семени?

Він знаходиться під підпискою про невиїзд. Може, до кінця літа справу вони закінчать. Більше я не можу розсказати, тому що дав підписку про нерозголошення. А ось щодо ялтинських мусульманам можу сказати – це надовго.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті