Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Звернення правозахисних організацій щодо запровадження процедури ідентифікації громадян України з тимчасово окупованих територій

21 / 09 / 2022

Міністерству внутрішніх справ України

Державній Міграційній службі України

Міністерству закордонних справ України

Міністерству з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України

ЗВЕРНЕННЯ

Ми, представники Коаліції громадських організацій, які опікуються питаннями захисту прав осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, звертаємося до вас  у зв’язку із нагальною потребою запровадження процедури ідентифікації громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України чи покинули її, з метою видачі посвідчення на повернення таких громадян в Україну та/або подальшого оформлення ними паспорту громадянина України.

Збройна агресія проти України, яка розпочалася у 2014 році, одним із своїх негативних наслідків має значні складнощі у оформленні паспортів громадян України для тих, хто постійно проживає чи виїхав з тимчасово окупованої території України. Особливо складною є процедура оформлення паспорту громадянина України для особи у віці старше 18 років, яка на момент початку збройної агресії проти України була дитиною і з різних причин не отримала паспорт громадянина України. Наразі для таких осіб встановлена окрема процедура подання документів та додаткові перевірки з метою ідентифікації особи.

Відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302, для осіб, які звертаються за оформленням паспорта вперше після досягнення 18-річного віку, передбачено подання додаткових документів, які містять фотозображення особи. У разі неподання особою, яка досягла 18-річного віку, документів з фотокартками, проводиться процедура встановлення особи шляхом надсилання запитів щодо перевірки документів та інформації, зазначеної заявником у письмовому зверненні, а також проводиться процедура встановлення особи шляхом опитування свідків (не менше двох родичів чи сусідів заявника). 

Ця процедура, складна та тривала, була фактично недоступною в період дії карантинних обмежень в 2020-2021 роках. Після початку широкомасштабної збройної агресії 24 лютого 2022 року процедура стала абсолютно неможливою. Молоді люди – громадяни та громадянки України, які проживали на тимчасово окупованій території Криму та м.Севастополя, Донеччини та Луганщини, позбавлені можливості виїхати на підконтрольну Уряду України територію через активні бойові дії. Тому з метою збереження власного життя, уникнення мобілізації чи призову до армії супротивника, отримання освіти вони стали виїжджати в треті країни на підставі свідоцтв про народження, виданих в Україні, та звертатися до закордонних дипломатичних установ України (ЗДУ). Там їм відмовляють у оформленні посвідчення на повернення в Україну, мотивуючи свою відмову неможливістю ідентифікувати заявника як громадянина України. 

Наразі ми зіткнулися з ситуацією, в якій тисячі молодих українських громадян та громадянок, які через умови окупації не отримали паспорт громадянина України і фактично позбавлені можливості його отримати. Вони в силу віку (це особи в віці 18-25 років) і тривалого проживання на окупованій території не мають документів із фотокартками, які зазвичай необхідні для оформлення паспорту громадянина/нки України після досягнення 18-річного віку. Дані щодо них відсутні в Єдиному державному демографічному реєстрі та в Державному реєстрі виборців, вони не мають водійських чи пенсійних посвідчень. Найчастіше все, що вони мають, – це свідоцтво про народження громадянина/нки України, копії паспортів батьків або одного з них (або лише відомості про батьків) та документи, видані в окупації, які не визнаються державою Україна. Втім, такі люди є громадянами та громадянками України, які потребують підтримки від своєї країни, особливо в ситуації, коли вони опиняються на території третіх країн.  

Ця проблема, що існує з від самого початку збройної агресії проти України, наразі стоїть дуже гостро. Отримання документів на повернення в Україну, оформлення паспорту громадянина України прямо пов’язані із можливістю отримання тимчасового захисту, який надається громадянам/нкам України. 

На сайті електронних петиції до Президента України зареєстрована петиція “Молодь з тимчасово окупованих територій України просить спростити процедуру отримання вперше паспорта громадянина України після досягнення 18-річного віку” (https://petition.president.gov.ua/petition/163040).

З огляду на поширеність і гостроту проблеми,  ми звертаємося до вас із проханням в найкоротші терміни:

  • ініціювати розробку та прийняття змін до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302, з метою запровадження окремої спрощеної процедури ідентифікації громадян України, які постійно проживали на тимчасово окупованій території України;
  • ініціювати розробку та прийняття змін до Порядку оформлення та видачі посвідчення особи на повернення в Україну, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2017 р. № 285, з метою запровадження спрощеної процедури отримання особами, які постійно проживали на тимчасово окупованій території України, посвідчення особи на повернення в Україну;
  • через закордонні дипломатичні установи забезпечити регулярний (щомісячний) збір даних щодо кількості запитів на оформлення документів на повернення в Україну громадянами України – мешканцями тимчасово окупованої території, які виїхали на територію третіх країн після початку широкомасштабної збройної агресії проти України 24 лютого 2022 року, кількості відмов у оформленні та видачі документів та кількості оформлених та виданих документів цій категорії громадян України.

21.09. 2022

Центр прав людини ZMINA

ГО “Донбас СОС”

Кримська правозахисна група

БО БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”

БО “БФ Восток SOS”

ГО “КримSOS”

БФ “Право на захист”

ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”

Поділитись

Вибір редакції

Ще Звернення