Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Звернення громадських організацій з приводу розробки змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України, що стосуються реалізації прав внутрішньо переміщених осіб

30 / 05 / 2018

Прем’єр-міністру України

Гройсману Володимиру Борисовичу

22.08.2016

Звернення громадських організацій

з приводу розробки змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України,

що стосуються реалізації прав внутрішньо переміщених осіб

На засіданні Уряду 08 червня 2016 року були прийняті зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України, що безпосередньо стосуються питань реалізації прав та свобод внутрішньо переміщених осіб (мова йде про постанови №365 “Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” та 352 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509” Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року). При цьому тексти цих постанов попередньо не були обговорені з громадськістю та мали численні суттєві зауваження, про що було заявлено на засіданні. Після прийняття постанов на базі Міністерства соціальної політики України мала бути створена робоча група з представників громадських організацій, що займаються наданням допомоги переселенцям, для внесення змін до текстів постанов та приведення їх у відповідність до Закону.

23 червня 2016 року наказом Міністра соціальної політики України вказана робоча група  була створена, та у період з 23 червня до 18 серпня 2016 року було проведено 4 засідання, на яких обговорювалися зміни до постанови №365.

До засідань робочої групи долучалися представники Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, Луганської обласної військово-цивільної адміністрації (далі Луганська ОВЦА), представники управлінь соціального захисту населення міста Києва. Всі учасники діалогу наголошували на потребі суттєвих змін до постанови Уряду № 365, недопущення порушення прав громадян України, що постраждалі внаслідок конфлікту, а також акцентували увагу на відсутності практичних можливостей виконання норм вищевказаних постанов Уряду на місцевому рівні. Громадські організації наполягали на своїх перших пропозиціях змін до Постанови 365, керуючись принципом недопущення дискримінації внутрішньо переміщених осіб, а також наголошували на невідповідності норм постанови положенням Конституції та Законів України.

Із пропозиціями громадських організацій можна ознайомитися за посиланням.

Однак, на жаль, жодна із запропонованих робочою групою змін не була прийнята Міністерством соціальної політики України. 21 липня ц.р. Міністр соціальної політики України з моніторинговим візитом щодо виконання постанови 365 Уряду відвідав Краматорськ, де отримав пропозиції змін до вказаного акта від представників Донецької обласної віськово-цивільної адміністрації (далі – Донецька ОВЦА). За результатами цієї моніторингової поїздки 2 серпня ц.р. було скликано засідання робочої групи, під час якого були обговорені розроблені Мінсоцполітики зміни до постанови 365 Кабінету Міністрів України. Членами робочої групи від громадськості після консультацій з представниками Луганської та Донецької ОВЦА були надані зауваження.  

Як стало відомо, попри численні пропозиції, 18 серпня 2016 року Міністерство соціальної політики України направило до центральних міністерств та відомств лист “Про погодження проекту постанови Кабінету Міністрів України”, до якого доданий текст проекту постанови Кабінету Міністрів України щодо внесення змін до постанов Уряду №509 від 01.10.2014, №505 від 01.10.2014, №365 від 08.06.2016, №637 від 05.11.2014, №207 від 02.03.2016 без урахування запропонованих громадськими організаціями та представниками Донецької та Луганської ОВЦА зауважень до тексту постанови Уряду №365.

Зокрема, основними та найсуттєвішими вимогами громадськості були та залишаються:

  • відновлення всіх видів соціальних виплат, в тому числі – пенсій,   внутрішньо переміщеним особам (далі – ВПО).  Міністерство соціальної політики України не відновило соціальні виплати, що були припинені для переселенців починаючи з лютого 2016 року, у строки, визначені Урядом (про що Міністр зміг пересвідчитися під час своєї моніторингової поїздки до Краматорську). Замість корінної зміни процедури проведення перевірок та порядку відновлення виплат переміщеним особам – у новому проекті постанови просто пропонується продовжити термін перевірок ще на 2 місяці – до 20 вересня 2016 року, залишаючи людей без коштів на існування більше ніж на 7 місяців.
  • скасування “покарання” внутрішньо переміщених осіб у вигляді позбавлення їх соціальних виплат та пенсій у подальшому. Попри принципову позицію всіх учасників робочої групи, що акцентували увагу на неприпустимості застосування в якості “покарання” за порушення процедури реєстрації переселенцем позбавлення можливості отримання пенсій та інших соціальних виплат строком від двох до шести місяців, Міністерство соціальної політики України в проекті залишає цю дискримінаційну норму. Це означає, що в подальшому, держава позбавляє особу права на соціальний захист, гарантованого Конституцією України, без жодної визначеної законодавством підстави.
  • використання додаткових даних для прийняття рішень про призначення (призупинення) виплат. Оскільки існуючи процедури призначення та поновлення виплат ВПО передбачають попереднє проведення перевірки місця проживання переселенців, громадськими активістами неодноразово зазначалася потреба враховувати дані про осіб з числа ВПО, що офіційно працевлаштовані, здобувають освіту у навчальних закладах та знаходяться на стаціонарному лікуванні, що б допомогло більш якісно та безпомилково приймати рішення про призначення виплат у разі, якщо особа відсутня за місцем проживання під час перевірки з поважної причини. Необхідність внесення відповідних змін також була підтримана представниками Донецької та Луганської ОВЦА, оскільки такі зміни зможуть зменшити навантаження на соціальних інспекторів, яких гостро не вистачає для реалізації постанови 365 Уряду на місцях.  Однак така норма не була внесена, що означає, що переселенцям, які відсутні за місцем взяття на відповідний облік із поважної причини, загрожує позбавлення соціальних виплат.

Така практика  ігнорування позиції робочої групи та спеціалістів обласних підрозділів соціального захисту населення з боку Міністерства соціальної політики України, є неприпустимою та шкодить побудові успішних партнерських відносин, адже по суті саме Міністерство ініціювало створення та функціонування робочої групи, яка працювала над істотними, а не лише формальними змінами до акту Кабінету Міністрів України. Участь громадськості у розробці змін до постанови 365 має сенс лише в тому разі, коли є зацікавленість у спільному позитивному результаті, а не тоді, коли засідання робочої групи тільки легітимізують “косметичні” правки до постанови 365 Уряду замість суттєвих виправлень положень, які порушують права переселенців.

Зважаючи на неврахування пропозицій громадськості та департаментів соціального захисту Донецької та Луганської області, а також управлінь соціального захисту м. Києва, просимо Вас на засіданні Кабінету Міністрів України, під час якого будуть розглядатися зміни до постанови 365, врахувати вищезазначені пропозиції, а також зустрітися з представниками громадських організацій, які опікуються внутрішньо переміщеними особами найближчим часом.  

Олександра Дворецька, Благодійний фонд “Восток-СОС”

Олександр Горбатко, Громадська організація “Донбас СОС”

Таміла Ташева, Голова правління Громадської організації “КримСОС”

Олександр Галкін, Президент Благодійного фонду “Право на захист”

Оксана Сухорукова, Благодійний фонд “Свої”

Поділитись

Вибір редакції

Ще Звернення

ПОЗИЦІЯ Коаліції організацій, які опікуються питаннями захисту прав осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, щодо проєкту Закону України «Про деякі питання у сфері міграції щодо підстав і порядку набуття та припинення громадянства України» (р.н. 10425)

15 / 02 / 2024