Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Звернення громадських організацій щодо облаштування контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї

29 / 11 / 2018
 

Прем’єр-міністру України

Гройсману В.Б.

 Першому віце-прем’єр-міністру України-Міністру економічного розвитку і торгівлі України

Кубіву С.І.

вул. М. Грушевського 12/2  м. Київ, 01008

Міністру інфраструктури України

Омеляну В.В.

проспект Перемоги, 14, м.Київ, 01135

Голові Херсонської обласної державної адміністрації

Гордєєву А.А.

пл.Свободи,1, м.Херсон, 73000

Генеральному директору УДП «Укрінтеравтосервіс»

Яковлеву М.В.

проспект Науки, 57, м.Київ,03083

 

Звернення громадських організацій щодо облаштування контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї

 

Громадські організації, які від початку збройного конфлікту в Україні в 2014 році займаються захистом жителів тимчасово окупованої території України та допомогою внутрішньо переміщеним особам, звертаються з вимогою забезпечити виконання рішення Уряду про виділення коштів для будівництва тимчасових контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповану територію України/виїзду з неї для автомобільного сполучення “Каланчак”, “Чонгар” та зон сервісного обслуговування перед ними.

Відповідно до інформації Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України у жовтні 2018 року КПВВ з тимчасово окупованою територією Криму в обох напрямках перетнули 142 363 особи та 26 406 транспортних засобів. Громадяни України, що живуть на тимчасово окупованих територіях, їздять на контрольовану Урядом територію України для відвідування родин, закупівлі необхідних товарів та послуг, оформлення документів та з інших потреб.

Незважаючи на велику кількість осіб, які перетинають адміністративну межу, питання облаштування КПВВ залишається невирішеним тривалий час, а терміни виконання зобов’язань держави постійно переноситься. У 2017-2018 роках прийнято ряд рішень, які вказували на необхідність проведення таких робіт, серед яких:

  • розпорядженням КМ України від 3 квітня 2017 р. № 275-р затверджено План пріоритетних дій Уряду на 2017 рік. Пунктом 38 та 39 передбачено утворення центрів надання адміністративних послуг та облаштування контрольних пунктів в’їзду/виїзду в Херсонській області на адміністративній межі з Автономною Республікою Крим в Херсонській області протягом року. Відповідальні за виконання МТОТ, Херсонська облдержадміністрація, Мінфін, Мін’юст, МВС.
  • рішення Ради національної безпеки та оборони України (РНБОУ) від 10.07.2017р. «Про посилення контролю за в’їздом в Україну, виїздом з України іноземців та осіб без громадянства, дотриманням ними правил перебування на території України» встановлено, що Кабінет Міністрів України має «вжити заходів щодо створення в установленому порядку і забезпечення функціонування центрів надання адміністративних послуг поблизу місць розташування КПВВ». Рішення РНБОУ введено в дію Указом №256 Президента України від 30.08.2017 року.
  • розпорядженням КМ України від 28 березня 2018 р. № 218-р затверджено План заходів, спрямованих на реалізацію деяких засад державної внутрішньої політики щодо тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя. Зокрема, Планом передбачено облаштування контрольних пунктів в’їзду/виїзду в Херсонській області та створення перед контрольними пунктами в’їзду/виїзду в Херсонській області зон сервісного обслуговування з належними санітарно-гігієнічними умовами, облаштування в таких зонах медичних пунктів, місць відпочинку тощо. Зазначені заходи повинні були виконувати Мінінфраструктури, Мінфін, Херсонська облдержадміністрація, Адміністрація Держприкордонслужби, МТОТ у ІІІ кварталі 2018 року.

Постановою Кабінету Міністрів України “Про виділення коштів для будівництва тимчасових контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповану територію України/виїзду з неї для автомобільного сполучення та зон сервісного обслуговування перед ними” від 4 липня 2018 року № 584 (далі – Постанова №584) виділено з резервного фонду державного бюджету 105983,571 тис. грн. Ці кошти мають бути використані у 2018 році для створення належних умов та підвищення якості надання послуг під час перетину громадянами та транспортними засобами адміністративної межі Херсонської області з тимчасово окупованою територією Автономної Республіки Крим та м. Севастополь та уникнення загрози здоров’ю, санітарному та епідеміологічному благополуччю населення, недопущення виникнення медико-біологічних надзвичайних ситуацій природного характеру.

За цей час Міністерство інфраструктури повинно було у двотижневий строк затвердити перелік витрат та заходів, пов’язаних з облаштуванням пунктів пропуску. У свою чергу, Херсонська обласна державна адміністрація повинна забезпечити створення умов для проведення робіт з будівництва та утримання тимчасових контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї для автомобільного сполучення “Каланчак”, “Чонгар” та зон сервісного обслуговування перед ними.

За результатами моніторингу КПВВ Чонгар, Чаплинка та Каланчак, який був проведений 12-13 листопада 2018 року Кримською правозахисною групою, виявлено, що жодних робіт з благоустрою вищевказаних КПВВ державними установами не проводиться.

Відповідно до вимог Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів щодо підтримки реалізації державної політики у сфері транспорту (постанова Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 р. № 914) УДП «Укрінтеравтосервіс» є одержувачами бюджетних коштів у розмірі 1999,401 тис. грн для розробки проектно-кошторисної документації на будівництво тимчасових контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповану територію України/виїзду з неї для автомобільного сполучення та зон сервісного обслуговування перед ними. Підприємством було скориговано фінансовий план підприємства на 2018 рік у зв’язку з отриманням коштів (копія плану у додатку до звернення) та кошти на виготовлення проектно-кошторисної документації у сумі 1999,401 тис. грн є окремою статтею витрат. У свою чергу, Постанова №584 встановлює зазначене підприємство одержувачем коштів в сумі 105 983,581 тис. грн для  будівництва контрольних пунктів та сервісних зон.

Громадські організації направляли запити на інформацію у вересні та листопаді 2018 року щодо отримання відомостей про розробку такої документації та з вимогою надати копії проектів будівництва/облаштування КПВВ з Кримом. У відповідь державне підприємство повідомило, що така документація не розроблялась, закупівля робіт з проектування будівництва не здійснено, а тому копії проектів надати не можуть (копії відповідей у додатку до звернення). Додатково УДП «Укрінтеравтосервіс» повідомило, що кошти, у розмірі 105983,571 тис. грн. на поточний рахунок підприємства в Управлінні державної казначейської служби України не надходили.

До 25 грудня 2018 року Міністерство інфраструктури має подати звіт про використання коштів, виділених згідно з Постановою №584. Проте, до закінчення року та дати звітування залишилося менше 2 місяців, що ставить під сумнів проведення та закінчення будівельних робіт до кінця 2018 року. Окрім того, нецільове використання коштів з резервного фонду або їх невикористання може стати причиною повернення коштів до державного бюджету.

На підставі вищевикладеного громадські організації, які підписалися нижче:

  1. звертають увагу Прем’єр-міністра України на систематичне невиконання вимог та рішень Уряду, що ставить під загрозу досягнення встановленої мети та забезпечення прав громадян, які перетинають КПВВ з окупованим Кримом,
  2. вимагають від Міністерства інфраструктури України, Херсонської обласної державної адміністрації та УДП «Укрінтеравтосервіс» виконати до кінця 2018 року рішення Уряду про виділення коштів для будівництва тимчасових контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповану територію України/виїзду з неї для автомобільного сполучення та зон сервісного обслуговування перед ними (Постанова № 584 від 4 липня 2018 р.)

Додатки:

Голова Правління

ГО “КРИМСОС”                                                                                                   Таміла Ташева

Виконавчий директор

Української Гельсінської спілки з прав людини                                          Олександр Павліченко

Заступник голови правління

Кримської правозахисної групи                                                                     Володимир Чекригін

 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Звернення