Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Звернення коаліції громадських організацій до міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій та голів профільних комітетів

10 / 11 / 2021

Віцепрем’єр-міністру України – Міністру з питань

реінтеграції тимчасово окупованих територій України

Ірині Верещук

Голові Комітету Верховної Ради з питань прав людини,

деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій

у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим,

міста Севастополя,

національних меншин і міжнаціональних відносин

Дмитру Лубінцю

Голові Комітету Верховної Ради

з питань освіти, науки та інновацій

Сергію Бабаку

ЗВЕРНЕННЯ

Ми, представники Коаліції організацій, що опікуються питаннями захисту прав постраждалих внаслідок збройного конфлікту осіб, висловлюємо вам свою повагу та звертаємося до вас з приводу необхідності запровадження механізмів проходження атестації для визнання здобутих кваліфікацій, результатів навчання та періодів навчання в системі вищої освіти, здобутих на тимчасово окупованих територіях в Донецькій та Луганській областях.

Восьмий рік в Україні триває міжнародний збройний конфлікт, наслідком якого є тимчасова окупація території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, частини Донецької та Луганської областей.

Попри окупацію, мешканці цих територій продовжують підтримувати зв’язки з Українською державою. Одним із найдієвіших шляхів для цього є освіта. Україна з 2016 р. запровадила спрощену систему вступу до вищих навчальних закладів, розташованих на підконтрольних уряду територіях, через освітні центри “Крим-Україна” та “Донбас-Україна”. Крім того, існує порядок проходження атестації для визнання здобутих кваліфікацій, результатів навчання та періодів навчання в системі вищої освіти, здобутих на території АР Крим та м.Севастополь після початку її окупації. Проте, подібний механізм не створений для мешканців окупованих частин Донецької та Луганської областей. Більш того – відсутність такого механізму є наслідком чіткої позиції Міністерства освіти та науки України. Позиції, яка ніколи не була обґрунтована публічно і яка суперечить загальній політиці реінтеграції тимчасово окупованих територій України, оголошеної Президентом України та Урядом.

Ми вважаємо, що мешканці всіх окупованих територій, які здобули освіту на цих територіях, повинні отримати шанс продовжити навчання чи працевлаштуватися на підконтрольних уряду України територіях. Для цього держава має запровадити такий механізм підтвердження освітніх компетенцій, який дозволить всім, хто хоче покинути тимчасово окуповані території, вчитися чи працювати на підконтрольних уряду України

територіях, мали можливість це зробити. Наразі таку процедуру пропонують оновити і зберегти можливість підтвердження освітніх кваліфікацій виключно для мешканців тимчасово окупованого Криму.

Вчора, 9 листопада, закінчився строк на подання громадськими організаціями пропозицій до наказу Міністерства освіти і науки України від 19 травня 2016 року № 537, «Про затвердження Порядку проходження атестації для визнання здобутих кваліфікацій, результатів навчання та періодів навчання в системі вищої освіти, здобутих на тимчасово окупованій території України після 20 лютого 2014 року». Від імені організацій Коаліції нами були направлені пропозиції щодо розповсюдження цього порядку на студентів та випускників з окупованих територій Донецької та Луганської областей. Зважаючи на наш досвід співпраці з Міністерством у питаннях доступу до освіти жителів тимчасово окупованих територій, ми маємо обґрунтовані підстави вважати, що наші пропозиції не знайдуть свого відображення у проєкті наказу.

Окрім того, вирішення питання доступу до освіти мешканців окупованих територій потребує загального підходу, який усуне перешкоди у реалізації їхнього права на отримання середньої та вищої освіти. Комунікація з профільним Міністерством залишається складною, а зміни до нормативно-правових актів, які стосуються освітньої сфери, носять формальний характер та не сприяють реінтеграції мешканців тимчасово окупованих територій.

Тому ми звертаємося до вас із проханням:

– ініціювати створення постійно діючої міжвідомчої Робочої групи під головуванням Віцепрем’єр-міністра України – Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, із залученням профільних органів виконавчої влади, а також за участю представників профільних парламентських Комітетів та громадських неурядових організацій щодо планування та здійснення системних заходів, спрямованих на реінтеграцію через освіту для мешканців тимчасово окупованих територій;

– ініціювати обговорення із заслуховуванням звіту Міністра освіти і науки України щодо підсумків вступної кампанії 2021 року для мешканців тимчасово окупованих територій та питань доступу до освіти і працевлаштування осіб, які потребують підтвердження освітніх кваліфікацій, здобутих на окупованих територіях, із залученням профільних громадських організацій в цій темі на базі Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій, Комітету Верховної Ради з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин.

Центр прав людини ZMINA

ГО “Донбас СОС”

БО БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”

БФ “Восток SOS”

ГО “КРИМСОС”

ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”

Кримська правозахисна група

БФ “Право на захист”

Поділитись

Вибір редакції

Ще Звернення