Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Звернення до МЗС з проханням забезпечити реакцію України на порушення РФ прав жителів Криму

13 / 07 / 2020

Міністру закордонних справ України

Кулебі Дмитру Івановичу

01018, м. Київ, Михайлівська площа, 1

Шановний Дмитре Івановичу!

Громадська організація “КРИМСОС” засвідчує Вам свою високу повагу та звертається з метою інформування про порушення прав жителів тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополь з боку Російської Федерації та проханням забезпечити відповідну реакцію з боку України на такі порушення.   

З початку запровадження карантинних обмежень через загрозу поширення COVID-19 було обмежено переміщення через адміністративний кордон з тимчасово окупованою територією АР Крим та м.Севастополь. Обмеження діяли як на підконтрольній території, так і на окупованій. В результаті таких дій, більшість звернень, які надходили до працівників нашої організації стосуватися питань перетину адмінкордону з Кримом.

На підставі змін, внесених до постанов Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» від 12.06.2020 р. № 480, з 15 червня 2020 відновлено роботу контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповану територію АР Крим і м.Севастополя та виїзду з неї. Таке рішення, спростило доступ жителів тимчасово окупованої території до підконтрольної.

Так, за інформацією Херсонського прикордонного загону Державної прикордонної служби України з 27 по 29 червня адмінмежу з тимчасово окупованим Кримом прикордонники перетнули 1114 громадян (533 у напрямку на тимчасово окуповану територію та 581 з Криму). Проте, окупаційні органи не пропустили 164 особи в Крим. З 1 липня до 7 липня адмінкордон перетнули 3963 громадянина. З них на материкову частину України приїхали 1734 людини, а виїхали на територію окупованого Криму 2229 осіб. При цьому, окупаційна влада не впустила до Криму 355 громадян України.

У свою чергу, з 27 березня 2020 року Російська Федерація (далі – РФ) розпорядженням Уряду N 763-р заборонила переміщення з тимчасово окупованою територією та встановила виключення, коли таке переміщення дозволено одноразово. Обмеження діють на даний час і будуть зняті на підставі окремого розпорядження. 29 квітня уряд РФ запровадив зміни щодо перетину КПВВ з Кримом, які дозволяли одноразово виїхати з РФ і Криму громадянам РФ (включно з нав’язаним громадянством РФ в Криму), котрі мають громадянство іншої країни або документ, що підтверджує постійне проживання за межами РФ. Тобто, мешканці Криму мають можливість одноразово виїхати з Криму через російські КПВВ, посилаючись на норму про наявність у них громадянства України. Так, за інформацією окупаційної влади, жителі Криму, які мають “громадянство РФ” не зможуть покинути територію півострову на підставі тільки українського паспорту і підлягають адміністративній відповідальності. Спроба перетину “громадянами РФ державного кордону” на підставі паспорта іншої країни є порушенням ч. 1 ст. 18.1 КпАП РФ, яке передбачає відповідальність у вигляді штрафу у розмірі від 2 до 5 тисяч рублів. Додатково до штрафу, особі буде відмовлено у перетині кордону.  

Перелік виключень для одноразового перетину адміністративного кордону поступово розширювався. Так, мешканці тимчасово окупованої території (у розумінні окупаційної влади як громадяни РФ) можуть здійснити одноразовий виїзд з Криму до закінчення карантинних обмежень за умови окремих обставин, зокрема: для роботи, навчання, воз’єднання з родиною, піклування за хворим близьким родичем. Мешканці Криму, які відмовилися від отримання паспорту РФ вважаються іноземцями та можуть виїхати тільки один раз без можливості повернення до Криму.

Окрім того, в’їхати до Криму громадяни України можуть тільки у випадку, якщо вони постійно проживають на території Криму, є членами родини, опікунами чи піклувальниками громадянина РФ, у зв’язку зі смертю близького родича,  для лікування чи догляду за хворим родичем. Усі зазначені обставини мають бути підтверджені документально.

Звертаємо Вашу увагу на те, що окупаційна влада офіційно заявляє, що усі жителі Криму, які проживали на момент окупації на території Криму та не надали письмову відмову в отримання паспорта громадянина РФ, вважаються громадянами РФ та зобов’язані отримати відповідний документ. Така інформація підтверджується повідомленнями від заявників, які намагалися в’їхати на територію Криму на підставі паспорту громадянина України, у якому є відмітка про зареєстроване місце проживання у Криму. Окупаційні органи прикордонного контролю наполягають на отриманні паспорту РФ та опитують особу, щодо підстав відсутності такого документу.

З початком вступної кампанії 2020 велика кількість дітей та їх батьків виїхали на підконтрольну територію України для складання іспитів, ЗНО та подання документів через Освітні Центри “Крим-Україна”. Таким чином, у розумінні російського законодавства вони використали своє право на одноразовий виїзд з Криму. Тому, після повернення та до закінчення карантинних обмежень вони не зможуть покинути окуповану територію, що ставить під загрозу можливість реалізації права на освіту. Наведений приклад є актуальним і для інших громадян, яким необхідно переміщуватися через адміністративний кордон з окупованою територією АР Крим та м.Севастополь, таких як супроводжуючі особи та хворі, які потребують регулярного лікування на материковій частині України, тощо.

За інформацією, наданою нашими заявниками, окупаційні органи прикордонного контролю інформують громадян при поверненні до Криму, що спроба повторного перетину адміністративної межі до зняття карантинних обмежень буде вважатися спробою незаконного перетину “державного кордону”, відповідальність за яку передбачено кримінальним законодавством РФ. Зразок повідомлення надаємо у додатку.

Окрім того, для усіх осіб, які в’їжджають на тимчасово окуповану територію АР Крим та м.Севастополь передбачена обов’язкова обсервація. Так, за інформацією, отриманою з відкритих джерел, відомо, що на підставі постанови Головного санітарного лікаря РФ від 13.04.2020 №11 “Про внесення   змін до постанови Головного санітарного лікаря РФ від 30.03.2020 р. №9 “Про додаткові заходи для недопущення поширення сovid-19” забезпечується ізоляція усіх осіб, які в’їжджають на територію РФ в домашніх умовах або в обсерваторах на строк до 14 днів. У той же час, відповідно до інформації окупаційної влади, а саме “указу Про введення режиму підвищеної готовності на території Республіки Крим від 17.03.2020 р. №63-У” передбачено ізоляцію тільки в обсерваторах. Таким чином, усі громадяни, які перетинають адміністративний кордон з Кримом підлягають обсервації у визначених санаторіях та пансіонатах.

Додатково повідомляємо, що наявність права власності на нерухоме майно та землю на території АР Крим та м.Севастополь не входить до переліку підстав для в’їзду, згідно з Розпорядженням Уряду РФ від 16 березня 2020 року №635-р. Неможливість громадян України, які не проживають постійно у Криму, в’їхати на тимчасово окуповану територію України та розпоряджатися своїм майном в контексті Указу Президента РФ від 20.03.2020 № 201 “Про внесення змін до переліку прикордонних територій, на яких іноземні громадяни, особи без громадянства та іноземні юридичні особи не можуть мати на праві власності земельними ділянками, затверджений Указом Президента Російської Федерації від 9 січня 2011 року . № 26 ” створює суспільний резонанс та обґрунтовані побоювання щодо можливої конфіскації цього майна окупаційною владою.

Встановлені російською окупаційною владою правила в’їзду та виїзду з території Криму суперечать нормам міжнародного права. Насамперед, Російська Федерація, як і Україна, зобов’язані Міжнародним пактом про громадянські та політичні права 1966 р., ст. 12 якого гарантує кожному, хто законно перебуває в Криму, право на вільне пересування і забороняє позбавляти громадян України права на в’їзд на територію власної держави, в тому числі на територію Автономної Республіки Крим та міста Севастополь. Тим самим Російська Федерація порушує аналогічні зобов’язання, які містяться у ст. 2 Протоколу №4 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1963 р.

Обмеживши свободу пересування між окупованим Кримом та материковою Україною, російська окупаційна влада перешкоджає громадянам України у здійсненні права на освіту, яке закріплено у ст. 13 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права 1966 р. та  ст. 28 Конвенції про права дитини 1989 р., а також ст. 2 Додаткового протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод 1952 р.

Російська Федерація як держава-окупант також нехтує своїми зобов’язаннями за міжнародним гуманітарним правом. Так, нав’язування російського громадянства мешканцям окупованого Криму суперечить ст. 45 Положення про закони і звичаї війни на суходолі (Додатка до IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі 1907 р.), яка забороняє державі-окупанту “примушувати жителів окупованої території присягати на вірність” цій державі. Крім того, загроза кримінального переслідування громадян України з боку російської окупаційної влади за повторну спробу перетину адміністративного кордону є грубим порушенням Конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 р., оскільки, відповідно ст. 64, на території окупованого Криму має зберігатися чинність українського законодавства, за винятком деяких випадків.

На підставі вищевикладеного, просимо забезпечити відповідну реакцію з боку держави України та звернутися до міжнародної спільноти з метою інформування та припинення порушення РФ прав жителів тимчасово окупованої території АР Крим та м.Севастополь.

 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Звернення

ПОЗИЦІЯ Коаліції організацій, які опікуються питаннями захисту прав осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, щодо проєкту Закону України «Про деякі питання у сфері міграції щодо підстав і порядку набуття та припинення громадянства України» (р.н. 10425)

15 / 02 / 2024