Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

За спрощеною процедурою отримали свідоцтва 3700 жителів тимчасово окупованих територій

22 / 04 / 2016

«На сьогодні за 2 місяці з моменту вступу в силу відповідного закону понад 3700 мешканців тимчасово окупованих територій отримали відповідні документи за спрощеним порядком. Це трохи більше 1800 свідоцтв про народження і майже 1900 свідоцтв про смерть, які були легалізовані й видані українськими органами влади», – повідомив Міністр юстиції Павло Петренко.

За його словами, найбільше звернень зафіксовано у регіонах, які межують з окупованим Кримом та непідконтрольними Україні територіями на Сході України, а саме: Донецькій, Луганській, Херсонській і Харківській областях.

Міністр юстиції нагадав, що раніше ця процедура була неунормованою. Старе законодавство не давало відповіді на те, яким чином громадянам в Криму та на окупованих територіях Луганська й Донецька оформити факти народження і смерті. Він повідомив про те, що Мін’юст розробив просту форму заяви до суду, примірники якої є в усіх без виключення РАЦСах. Наразі в більшості випадків суди вирішують ці справи протягом 1– 2 діб.

 

За словами правового аналітика благодійного фонду «Право на захист» Ксенії Карагяур, суди в різних регіонах по різному підходять до даного питання. І, хоча статистика свідчить про те, що більшість прийнятих заяв розглядаються дуже швидко, є регіони, які не витримують терміновості. Так, у Харківській області судові рішення видаються у той самий день, або наступного дня, тож за кілька днів особи отримують свідоцтва про народження або про смерть. Зовсім інша ситуація в Луганській області, де до моменту розгляду може проходити кілька тижнів. У 20% випадків папери повертаються заявнику через відсутність доказів, відсутність документу, який засвідчує сплату судового збору або ж відсутність відповіді з РАЦСу.

Координатор громадської ініціативи «КримSOS» Таміла Ташева у свою чергу зазначила, що в окремих містах розгляд справ може затягуватися на кілька тижнів через надмірне навантаження суддів. Тому потрібно й далі спрощувати процедуру оформлення такого роду паперів.

Таміла Ташева розповіла про наступну специфіку розгляду зазначених справ:

  • У період з 19 лютого 2016 р і до сьогодні в Київському регіоні зафіксовано 14 справ, із яких 11 позовів стосувалися фактів народження, 3 – фактів смерті. У Херсонському– 73 позови, з них 3 стосувалися фактів смерті. У Львівському – 2 позови, 1 – зі  встановлення факту народження, 1 – зі встановлення факту смерті.
  • В основному справи даної категорії розглядаються в звичайному режимі. У Київському регіоні рішення видаються протягом 5-10 днів після судового засідання, у Львівському – протягом 1,5-2 тижнів.
  • У Херсонському регіоні намічається тенденція, коли близько 2% суддів відкладають перегляд справи з різних причин (не підходить довіреність, вимога фізичної присутності батьків дитини тощо). Близько 50% поданих справ по встановленню фактів народження та смерті переносяться і в Київському регіоні. Основні причини – необхідна присутність батьків на засіданнях, наявність свідків.
  • Зафіксовано багато звернень, пов’язаних із необхідністю отримати в судовому порядку дозвіл на вивіз дитини в АР Крим та зону АТО до повноліття. Такі запити в основному поступають від одного із батьків (насамперед, від матерів, які перебувають у розлученні з батьком дитини ще до моменту анексії Криму і початку АТО).

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини