Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

З України в Україну: як перетнути адмінкордон з Кримом

4 / 10 / 2019

Пропуск осіб через адміністративний кордон з АРК

Отже, щоб перетнути адміністративний кордон необхідно мати при собі документи, що посвідчують особу і громадянство. Згідно зі статтею 13 Закону України “Про єдиний державний демографічний реєстр і документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус”, повинен бути таким перелік документів, які підтвердять ваше громадянство:

  • паспорт громадянина України;
  • паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
  • дипломатичний паспорт України;
  • службовий паспорт України;
  • посвідчення особи моряка;
  • посвідчення члена екіпажу;
  • посвідчення особи на повернення в Україну;
  • тимчасове посвідчення громадянина України.

Звертаємо увагу всіх громадян

Важливо знати, що в в’їзд з материкової України на окупований півострів, як і виїзд назад може здійснюватися тільки через функціонуючі контрольно-пропускні пункти «Чонгар», «Чаплинка», «Каланчак».

Наприклад, якщо ви прямуєте за маршрутом Москва – Сімферополь – Одеса, тобто шлях до окупованого Криму лежить в обхід материкової частини України, будьте готові до того, що співробітники Державної прикордонної служби України мають право затримати громадянина України на час до 3-х годин для складання протоколу і залучення до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу від 1700 грн. до 5100 грн. або адміністративний арешт на строк до 15 діб (ст. 204-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Такий маршрут є порушенням порядку в’їзду / виїзду на / з АР Крим (тимчасово окуповану територію України).

З іноземцями все трохи складніше. Відповідно до частини 2 статті 10 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» в’їзд і виїзд з тимчасово окупованої території можливий тільки за спеціальним дозволом через контрольні пункти в’їзду-виїзду. Оформлення спеціального дозволу надає Державна міграційна служба України.

Якщо ж іноземець порушив цей порядок, то до нього будуть застосовані санкції, передбачені статтею 14-1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», а саме:

  • в’їзд таким особам в Україні не допускається;
  • відомості про них вносяться до бази даних осіб, яким згідно із законодавством України не дозволяється в’їзд в Україну.
    Право прийняття рішення про заборону в’їзду в Україну цієї категорії громадян Законом надано органам охорони державного кордону Державної прикордонної служби України.

Також, відповідно до статті 204-2 «Кодексу України про адміністративні правопорушення», щодо іноземних осіб може застосовуватися адміністративний штраф. Окремої уваги потребує питання перетину адмінкордону з неповнолітніми дітьми.

Загальні правила для виїзду дитини

Вивезти дитину, громадянина України, у віці до 16 років з території окупованого Криму може один з батьків (усиновлювачів), опікун, піклувальник або інший законних представників при дотриманні вимог, передбачених пунктами 3-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України. На адмінкордоні необхідно буде надати один з перерахованих документів:

  • паспорт громадянина України,
  • паспорт громадянина України для виїзду за кордон

Важливо знати, що свідоцтво про народження не є документом, що посвідчує особу та не підтверджує громадянство України. Якщо ви плануєте виїжджати з території окупованого Криму з дитиною без другого з батьків, пам’ятайте, щоб назад в’їхати до Криму з материкової частини України, вам необхідно буде мати при собі нотаріально завірену згоду, оформлену за паспортом громадянина України, в якій повинно бути визначено:

  • хто дозволяє (громадянство, ПІБ, число, місяць і рік народження батька / матері кому дозволяє супроводжувати (громадянство, ПІБ, число, місяць і рік народження матері / батька) 
  • кого дозволяє супроводжувати (громадянство, ПІБ, число, місяць і рік народження дитини);
  • вказівки напряму руху – в формулюванні “АР Крим та м. Севастополь, тимчасово окупована територія України, РФ”;
  • відповідний часовий проміжок перебування;

Пам’ятайте, що документи, які складені в АР Крим – недійсні.

Якщо отримати згоду другого з батьків з якихось причин неможливо, необхідно звернутися в суд для отримання дозволу на перетин кордону з дитиною без згоди другого з батьків. Такі справи розглядаються:

  • судом по місцю реєстрації як внутрішньо переміщена особа (якщо особа переселенець);
  • судом, який визначить Київський апеляційний суд (якщо заявник проживає в Криму і не зареєстрований як внутрішньо переміщена особа).

Згода другого з батьків на вивіз дитини за кордон / на тимчасово окуповану територію України не вимагається за умови пред’явлення таких документів:

  • виписка з державного реєстру актів цивільного стану, видана органом РАЦСу, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України.
    • довідки про наявність заборгованості по сплаті аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, виданої органом державної виконавчої служби України, приватним виконавцем,
    • один з батьків є іноземцем або особою без громадянства,
    • рішення суду про надання дозволу на вивезення дитини з України,
    • судове рішення про визнання другого з батьків недієздатним,
    • рішення суду про визнання батька / матері безвісти зниклим,
    • судове рішення про позбавлення батьківських прав,
    • свідоцтво про смерть другого з батьків державного зразка.

Перетин адміністративного кордону з АР Крим за довідкою

Згідно з постановою Кабінету Міністрів № 474, яким внесено зміни до Порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, в’їзд / виїзд на тимчасово окуповану територію України громадян України, які виїхали з цієї території для оформлення документів, що засвідчують особу і підтверджують громадянство України, здійснюється при пред’явленні довідки, виданої територіальним органом або підрозділом ДМСУ, форми 5 (довідка про надання документів для подальшого оформлення та отримання паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що свідчить зазначені факти і є обставиною, враховується при переміщенні осіб через контрольні пункти в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї).

У разі відсутності у дитини, яка не досягла 16-річного віку, документів, що підтверджують особистість, українська прикордонна служба дозволяє виїзд з тимчасово окупованої території України на підставі свідоцтва про народження, а також паспорта громадянина України або закордонного паспорта особи, в супроводі якої вона здійснює виїзд. Звертаємо увагу, що в разі, коли дитину супроводжує опікун, піклувальник, один з прийомних батьків або батьків-вихователів – необхідне рішення органу опіки та піклування для підтвердження повноважень законного представника для оформлення документів, що засвідчують особу і підтверджують громадянство України.
Також звертаємо увагу, що при поверненні на підконтрольну українській владі територію діє тільки одне правило – громадяни України в’їжджають без будь-яких обмежень.

Підсумки «Крим SOS»

За вересень 2019 року, юристами «Крим SOS» була надана допомога 95 особам з питання перетину адмінкордону.
Крім того, не менш актуальним для жителів Криму в цьому місяці стали питання:

Встановлення факту народження / отримання свідоцтва про народження українського зразка;

Отримання паспорта для виїзду за кордон для дитини;

Отримання ідентифікаційного коду.

За вересень 2019 років через гарячу лінію громадської організації «КримСОС» було надано таку кількість юридичних консультацій:

В цілому – 247 людей звернулося в офіси «КримСОС».
з них:

52 – внутрішньо переміщених осіб;

170 – жителі непідконтрольних територій;

25 – жителі підконтрольних територій.

Було надано 539 первинних юридичних консультацій.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті