Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Є мінімуму 4 причини, чому Крим не наповнять водою – КримSOS

28 / 03 / 2022

Наприкінці лютого 2022 року внаслідок повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну окупанти встановили контроль над Каховською ГЕС та всіма технічними спорудами вздовж русла Північно-Кримського каналу на Херсонщині. Згодом з’явилась інформація, щодо русла каналу у Джанкойському районі АР Крим почала надходити вода.

Та чи означає, що захоплення російською федерацією всього русла та дамб Північно-Кримського каналу вирішить проблему водного дефіциту в Криму?

“Безумовно, окупація лівобережної частини Херсонщини, включаючи русло каналу, поліпшить водозабезпечення Криму, –  зазначає Євгеній Ярошенко, аналітик КримSOS, – Однак не варто сподіватися, що тимчасове відновлення водопостачання швидко поверне водну безпеку Криму у той стан, який існував в 2013 року”.

Аналітик назвав чотири причини, що завадять якісно відновити водопостачання у Криму: .

1. Північно-Кримський канал – це складна інженерна будівля, тому руйнування дамби в Каланчаку ще не означає миттєве наповнення всієї розгалуженої мережі каналу аж до Керчі.

“Потрібен час, щоб спершу вода достатньою мірою наповнила відповідну ділянку каналу, а далі насосними ділянками її можна було перекачувати на іншу”, – каже Євгеній.

2. Ще до окупації Криму близько половини обсягів води у каналі втрачали під час транспортування та розподілення. А за останні вісім років русло каналу заросло травою, чагарниками та навіть деревами. Без ремонту та розчищення русла каналу прісна вода не може надходити до споживачів тією мірою, як це було в 2013 році.

Русло каналу за 8 років поросло травою, кущами

3. Є підстави вважати, що основним бенефіціаром відновлення водопостачання стануть російські війська в окупованому Криму.

“Стрімка мілітаризація півострова та бойові дії на півдні України збільшують попит на прісну воду, яка необхідна для обслуговування військової техніки, забезпечення побутових потреб російських військовослужбовців, лікування поранених тощо”, – розповідає Євгеній. . 

Аналітик нагадує, що сьогодні Кримський півострів є основним плацдармом для наступу окупантів на материкову Україну з метою створення сухопутного коридору між Кримом та Донбасом. У свою чергу, окупанти можуть нехтувати водними потребами кримчан на користь “спеціальної операції” проти України.

Російський голова Криму інспектує “запуск” каналу

4. За останні роки Росія вжила чимало кроків, які виснажують і так обмежені водні ресурси Криму. Насамперед мова йде про безконтрольне буріння артезіанських свердловин та перекидання гірських річок.

Команда КримSOS переконана, що Збройні Сили України незабаром відновлять контроль над Херсонщиною, зруйнують плани агресора зі створення сухопутного коридору і позбавлять окупантів можливості використовувати Північно-Кримський канал для мілітаризації окупованого Криму. 

Крім того, демітаризація держави-агресора, яку вже другий місяць героїчно здійснюють українська армія та місцевий рух опору, наблизить той час, коли вода по Північно-Кримському каналу знову потече на півострів – але вже у звільнений український Крим. 

Нагадаємо, що до 2014 року близько 85% потреб Криму у прісній воді забезпечували з  Північно-Кримського каналу. Після від початку російської окупації Україна його перекрила. Українська влада стверджувала, що постачання води відновиться після повернення Криму. Позиція України спирається на ст. 55 IV Женевської конвенції, яка передбачає, що  держава-окупант “зобов’язана за допомогою усіх наявних засобів забезпечувати цивільне населення продуктами харчування та санітарними матеріалами”. 

Перекриття каналу негативно вплинуло на промисловість та сільське господарство окупованому Криму. Тривалі посухи та нераціональне використання місцевих водних ресурсів призвели до того, що окупаційна влада у багатьох містах навіть періодично запроваджувала графік подачі води. 

Більше про проблеми з водою на Кримському півострові читайте у другій дослідженні дослідження екології Криму “Забруднення довкілля та виснаження природних ресурсів”.

У міру загострення проблем з водою окупанти все частіше звинувачували Україну у “водній блокаді” та “геноциді” кримчан і навіть подали міждержавну скаргу до ЄСПЛ, одночасно шукаючи альтернативні шляхи водозабезпечення окупованого півострова. 

Джерела, використані для підготовки статті:

  • Крим.Реалії – «Крадуть із Дніпра». У Крим пішла вода Північно-Кримським каналом
  • Ліга.Блоги – Дефіцит води в Криму: 5 запитань та відповідей
  • Радіо Свобода – Вода Північнокримським каналом у Крим «просто так не піде» – голова української військової розвідки

Вибір редакції

Ще Статті