Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Як окупаційна політика РФ перетворила Крим на екологічну бомбу в центрі Європи

4 / 11 / 2021

Президент України Володимир Зеленський назвав окуповані Росією території Криму та Донбасу «екобомбами в центрі Європи», які виникли через невиконання гарантій наданих Україні.

Ця заява глави держави прозвучала 1 листопада під час виступу на конференції ООН зі зміни клімату у Глазго.

«Ви знаєте, 1994 року Україна отримала гарантії безпеки, які, на жаль, не були виконані, а планета отримала дві екобомби у центрі Європи – окуповані Крим та частина нашого українського Донбасу. Півострів Крим з унікальною флорою та фауною став військово-морською базою Російської Федерації. А на частині Донбасу — затоплення шахт, деградація ґрунтів та нестача питної води. І все це зараз — загальна загроза для всього світу», — сказав Володимир Зеленський.

Слова президента України прокоментував та доповнив в ефірі Крим.Реалії аналітик КримSOS Євгеній Ярошенко. Він зазначив, що існує велика різниця у причинах екологічних проблем на окупованій частині Донбасу та у Криму.

«Президент назвав екологічними бомбами Крим та Донбас, але варто розуміти, що у цих регіонах різна екологічна ситуація, там різні причини погіршення стану довкілля. На Донбасі на екологію переважно впливають бойові дії. Екологічні проблеми в Криму пов’язані з тим, як держава-окупант веде свою економічну та військово-політичну діяльність. Ця діяльність завдає шкоди як довкіллю Криму, так і всьому Чорноморському басейну», — сказав аналітик КримSOS.

Євгеній Ярошенко

Євгеній Ярошенко назвав 4 найголовніші, на його думку, причини екологічних проблем окупованого Криму

Постійні та масштабні військові навчання російських військ у Криму

«РФ масово проводить навчання, у тому числі на території заповідників (наприклад, в Опукському заповіднику) та в акваторії Чорного моря. Хімічні речовини, які містяться в снарядах потрапляють у ґрунт та у воду, що шкодить навколишньому середовищу».

Збільшення російського військового контингенту у Криму

«Військові бази також є фактором, який впливає на виснаження водних ресурсів у Криму. За даними української влади, за роки окупації Криму кількість військового контингенту РФ у Криму збільшилася втричі. Це означає, що приїжджають не лише військові, а й їхні родини. Вода використовується і для їх побутових потреб, і для охолодження двигунів машин, та для миття техніки. І все це відбувається за рахунок цивільного населення, якому періодично відключають воду».

Російське екологічне законодавство

«Екологічне законодавство РФ менш суворе, ніж законодавство України. У червоній книзі РФ набагато менше представників флори та фауни, які підлягають захисту. Тобто якщо Україна до 2014 року намагалася охороняти рідкісні види рослин і тварин у Криму, то РФ це взагалі ігнорує, оскільки не вважає ці види зниклими».

Окупаційна політика перерозподілу водних ресурсів

«РФ намагається подолати дефіцит питної води у Криму. При цьому способи цього подолання ведуть до того, що виснажуються запаси води в тих районах, де її було достатньо. Наприклад, йде перекидання русел деяких гірських річок. В результаті ті райони (наприклад, Бахчисарайський, Білогірський), де раніше було достатньо водних ресурсів, відчувають дефіцит води. Є деякі види прісноводних риб, які під загрозою зникнення через те, що знижується рівень води в річках».

Євгеній Ярошенко також сказав, що влада РФ замовчує екологічні проблеми Криму, мало висвітлює їх у ЗМІ, оскільки для неї це незручна тема.

«Кримчани живуть під таким інформаційним куполом, коли їх “захищають” від різних проблем і створюють їм зовнішнього ворога, наприклад, “мусульманські терористи” та “українські диверсанти”. А тема екології не входить у цілі російської окупаційної політики. РФ використовує Крим для своїх військових потреб, для викачування природних ресурсів та підтримки ідеологічних наративів у зовнішній та внутрішній політиці. Примітно, коли трапився викид хімікатів на заводі “Кримський титан”, ні Аксьонов, ні інші так звані “чиновники” довгий час про це нічого не говорили. Це нагадує ситуацію в Чорнобилі, коли влада теж спочатку відмовчувалася. Але лише коли у кримчан стали масово з’являтися проблеми зі здоров’ям, про це стало незручно мовчати», — сказав аналітик КримSOS.

Євгеній Ярошенко також додав, що він перерахував лише основні, екологічні проблеми у Криму та їхні причини. Насправді, сказав він, російська окупація принесла на півострів безліч проблем, пов’язаних із довкіллям.

Нагадаємо, влітку 2021 року команда КримSOS представила двотомне дослідження «Довкілля Криму: зміни і втрати за час окупації». Детальніше дізнатися про екологічні проблеми окупованого українського півострова ви можете тут: перша частина, друга частина.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті