Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Як небезпечно бути мусульманкою в російському Криму

4 / 02 / 2016

В умовах російської окупації і панування ідеології російського націоналізму на півострові, кримським татарам особливо важко. Пропаганда російських ЗМІ активно працює на дискредитацію кримськотатарського народу. Чого тільки їм не приписують: і вину в ніби-то загибелі людей на мітингу 26 лютого 2014 («справа 26 лютого»), і співпрацю із турецькими органами розвідки, і навіть причетність лідерів кримськотатарського Меджлісу до вербування українських мусульман в ряди ІДІЛ. Останнє подібне звинувачення особливо цинічне, адже лунало на адресу зниклої 16-річної Ельвіни Разакової, доля якої досі нікому невідома. QirimInfo розбиралось, чи є реальні підстави для обвинувачення дівчини у причетності до тероризму, і кому такі обвинувачення вигідні.

 

Lifenews знову бреше

На жаль, випадки зникнення кримських татар у Криму з моменту окупації півострова не є поодинокими. В основному зниклі були проукраїнськи налаштованими громадянами, громадськими активістами тощо. Однак зникнення в Сімферополі шістнадцятирічної Ельвіни Разакової набуло особливого розголосу. 13 січня близько восьмої ранку дівчина вийшла з дому в селі Дубки Сімферопольського району, звідки мала б поїхати на навчання в центр міста Сімферополя. Однак про подальшу долю дівчини досі нічого невідомо.

Російський телеканал Lifenews, відомий своїми пропагадистськими сюжетами, 22 січня поширив інформацію про те, що дівчина втекла з дому сама, причому для того, щоб через Москву чи Ростов-на-Дону виїхати в Сирію і примкнути там до бойовиків «Ісламської держави Іраку та Леванту» (далі – ІДІЛ) – терористичної організації, забороненої в Російській Федерації законодавчо.

Більше того, журналісти опублікували уривок з інтерв’ю з бабусею Ельвіни по маминій лінії Хатідже Кадировою, яка звинуватила батька дівчини Абдуазіза Разакова у тому, що саме він привив їй радикальні погляди, а також є безпосередньо причетним до зникнення власної доньки. Показовим є те, що Lifenews чомусь не взяв до уваги інтерв’ю з батьками Абдуазіза Разакова, яке вони також записували.

– Вони (Lifenews – ред.) спочатку брали інтерв’ю у моїх батьків, а також у мами моєї колишньої дружини (батьки Ельвіни розлучені – ред.) – у бабусі Ельвіни, і в мене. А залишили тільки мій коментар і те, що сказала бабуся зі стороні матері – її звинувачення на мою адресу. Вона дійсно мене чомусь недолюблює, – розповів QirimInfo батько Ельвіни.

 

За версією Lifenews, батько Ельвіни Разакової є прихильником салафізму (послідовники салафізму позиціонують себе як проповідники початкового розуміння ісламу, а ідеології джихадистського салафізму дотримується ІДІЛ – ред.), а під час приєднання Криму до Росії він намагався відправити доньку на материкову Україну. Всю цю інформацію Абдуазіз Разаков спростовує.

– Я не є прихильником салафізму, це брехня, яку придумав Lifenews. І доньку вивозити на територію материкової України не планував: я хотів би, щоб мої діти були щасливі, живучи поряд з батьками, у себе вдома, – коментує ці звинувачення Абдуазіз.

Цю інформацію підтвердила і племінниця Абдуазіза, двоюрідна сестра Ельвіни Сафійя Сайфуллах.

– Бабуся Ельвіни з боку матері не любила мого дядька. Вона хоч і вважає себе мусульманкою, але Ельвіна часто говорила, що бабуся заперечує наявність Бога, а релігію вважає інструментом для поневолення людей. Головне, дві бабусі давали інтерв’ю, але показали в ефірі ту, чия позиція була їм вигідна.

Сім’я батька Ельвіни дійсно є віруючою: члени родини здійснюють намаз, а серед жінок прийнято носити хіджаб.

– Я не завжди була в хіджабі, – розповідає Сафійя. – Я наділа його роки 3-4 тому, а моя сестричка Ельвіна ­– 2 роки тому, оскільки прийшла до цього сама. Ніхто нас не змушував, адже в ісламі гріх змушувати, бо релігія повинна бути щира для Аллаха.

Версію з утечею Ельвіни до Сирії родичі дівчини начисто заперечують, бо вважають нічим необґрунтованою безглуздістю.  

– Ну як вона могла примкнути до ІДІЛ? Таке взагалі неможливо. Я одного разу йшла по центральному ринку і бачу її з пакетами, а поруч бабуся якась. Я її запитую: «Що ти робиш?». А Ельвіна відповідає, що їй стало шкода бабусю, і вона хотіла допомогти. Ельвіна завжди добра була до всіх, незалежно від націй і віросповідань, – згадує про сестру Сафійя. – Ельвіна слухняна дуже і спокійна. Вона з мамою жила, так як батьки розлучені були, але з батьком підтримувала гарні стосунки.

За словами дівчини, до ІДІЛ сім’я Ельвіни ставиться негативно і вважає, що прихильники організації далекі від ісламу.

 

Наскільки ідеї ІДІЛ близькі кримським мусульманам

На даний момент місцезнаходження Ельвіни Разакової нікому невідоме, що створює ситуацію, зручну для поширення різноманітних чуток.  Однак російська влада Криму чомусь ігнорує той факт, що гучні заяви про втечу її громадян до Сирії в першу чергу кидають тінь саме на її репутацію. Тим більше, відомі випадки, коли із самої Росії тисячі людей їхали воювати у складі ІДІЛ  (причому, не тільки мусульман, але й представників інших релігій).

– Інформація про те, що ця дівчина нібито поїхала до Сирії воювати у складі ІДІЛ не виправдовує окупаційну владу, а навпаки може стати причиною звинувачення її в організації такої «поїздки». Адже якщо подумати, то зовсім молода дівчина, яка навряд чи дуже добре володіє іноземними мовами, без допомоги певних структур, без зовнішньої сторонньої допомоги, навряд чи змогла б подолати таку кількість кордонів і потрапити на територію, контрольовану терористами, – розповідає своє бачення проблеми директор Інституту сходознавства ім. А.Кримського Олександр Богомолов.

Крім того цілком імовірно, що метою звинувачення кримської татарки в екстремізмі є дискредитація всіх кримських татар, а жертвою слухів стала саме Ельвіна через свою релігійність, дотримання норм шаріату.

Олександр Богомолов з релігійним життям кримських татар знайомий достатньо добре, бо працював у Криму і взагалі займався вивченням українського ісламу. На його щире переконання, екстремістські погляди ніколи не були поширені серед кримських татар. І хоча подекуди можна було почути звинувачення на адресу кримських татар ледь не у зв’язках із Аль-Каїдою, але, як правило, вони були безпідставними і були направлені на відверту дискредитацію політичних діячів або організацій кримських татар.

– Я ніколи не бачив підстав для того, щоб екстремістські настрої одержували підтримку в кримськотатарському середовищі. Найбільш проблемна організація, яка викликала відчуття певної небезпеки на півострові навіть серед самих кримських татар, це була Хізб ут-Тахрір. Але насправді ця організація не є терористичною, в чому її звинувачувала російська влада, – пояснює вчений. – Вона є дійсно нетрадиційною, трохи радикальною, але не терористичною точно. Крім того, її прихильників не було багато – їх нараховували всього близько 200 чоловік. Вони інколи робили голосні заяви, наприклад, виступали проти американської агресії в Іраку, але скоріше для того, аби привернути до себе увагу.

Серед кримських татар є прихильники салафізму – течії в ісламі, ідеї якої найбільш наближені до екстремістських, але салафітів у Криму – одиниці. Щоправда, відомі випадки, коли кримські татари брали участь у воєнних діях у Сирії якщо не у складі ІДІЛ, то у складі інших армій.

– Є така організація, як «Джебхат-ан-Нусра». Вона є опонентом ІДІЛ, наближена до Аль-Каїди. В одному з її підрозділів більшість становить мусульмани–вихідці з країн пострадянського простору. Серед списку її членів я знаходив всього два-три прізвища кримських татар, – повідомив Богомолов.

Вчений припускає, що за умов окупації можлива певна радикалізація суспільства, зокрема кримських татар. Звісно, існує ймовірність того, що хтось зараз у Криму, будучи невдоволеним життям, може виїхати в ту ж Сирію, але тут мова може йти хіба що про одиничні випадки, і це може бути лише припущенням – ніяких доказів немає. Адже поки що відомо тільки про кримінальні справи,  заведені на громадських активістів, але не на релігійних діячів.

 

Кримські правоохоронці не поспішають з пошуками Разакової

Не будемо забувати, що питання зникнення людини має правовий аспект, тому, в першу чергу, відповідальність за це повинна нести держава, адже одна з її функцій – безпека громадян. В даному випадку в Криму за безпеку громадян відповідальність має нести російська влада: саме вона повинна зайнятися пошуком дівчинки. Але схоже на те, що слідство у цій справі рухається вкрай повільно, якщо і взагалі зрушило з місця.

Ще 23 січня член Меджліса Ескендер Барієв опублікував на своїй сторінці у Facebook інформацію про те, що в Сімферополі 18 і 19 січня було знайдено два трупи: один – жінки, особа якої встановлена, а інший –  молодої дівчини. Барієв дозволив собі припустити, що він належить шістнадцятирічній Ельвіні Разаковій, але правоохоронні органи цю інформацію всіляко приховують.

Підтвердити або ж спростувати здогадки Ескендера Барієва може лише проведення процедури опізнання тіла, належної експертизи. Однак поліція Криму з цим не поспішає: батьків Ельвіни досі не покликали на процедуру опізнання.

– Те, що батьки не були запрошені на експертизу – це однозначно помилка правоохоронних органів. Причому я не виключаю, що це все робиться навмисне. Тому що є факт зникнення людини, є наявність неопізнаного трупа фактично в тому ж регіоні. Відповідно, в цих випадках (мається на увазі, як пропажа людини, так і знаходження трупа) заводяться кримінальні справи. А відповідно до законодавства РФ, коли пропадає людина, заводиться кримінальна справа за фактом вбивства, – пояснює Барієв. – Якщо є ці факти, то, відповідно, для впізнання або для розслідування, повинні бути запрошені близькі родичі зниклого, щоб вони на візуальному рівні могли опізнати тіло, або зробити аналіз ДНК.

Батько Ельвіни теж незадоволений роботою правоохоронних органів.

– Поліція нічого не говорить толком. Ніякої конкретної інформації від них не вдалося отримати. Вони постійно посилаються на таємницю слідства. «Ми не можемо поширюватися», «ми Вас викличемо» – з такими фразами відправляють додому, ­– розповідає Абдуазіз Разаков.

Схоже, що вся ця історія з причетністю дівчини до ІДІЛ придумана для того, щоб зам’яти цю тему зі зникненням дівчинки, вважає Ескендер Барієв, а чим довше буде затягуватися розслідування, тим  менше правдивої інформації ми дізнаємося про цей випадок.

– Якщо ми уважно розглянемо репортаж Lifenews, то в ньому чітко йде посилання на так звані «правоохоронні органи Республіки Крим», які заявили, що дівчинка в ІГІЛ. Якраз таки, поїхала до ІГІЛ – і справу закрито. Схоже на те, ніхто не шукати цю дівчинку не збирається. Тому ми повинні піднімати шум, ми повинні говорити про це, ми повинні вимагати, щоб окупаційна влада реагувала на наші заяви, – заявляє Барієв. – Особисто я заспокоюся тоді, коли я побачу, що ця дівчинка жива. Тоді я готовий публічно вибачитися за поширену неправдиву інформацію. Але поки я вважаю, що правильно вчинив, і так вважає те правоохоронне середовище, з яким я спілкуюся. Найголовніше, щоб батьки зараз максимально швидко залучили до справи кваліфікаційного адвоката, який допоміг би їм у цьому процесі.

Вибір редакції

Ще Статті