Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Військовий облік для кримчан: 5 років без відповіді 

7 / 03 / 2019

Громадська організація «КримСОС» у жовтні та грудні 2018 року надіслала запит до Міністерства оборони України щодо роз’яснення процедури постановки та зняття з військового обліку призовників та військовозобов’язаних, а також можливостей відновлення втрачених військово-облікових документів громадянам, які проживали у Криму та переїхали на підконтрольну територію України. Відповідь Міністерства (див. тут) прийшла за 3 місяці і ми не можемо її не прокоментувати. 

Після анексії Криму Російською Федерацією у 2014 році, військові комісаріати Автономної Республіки Крим були розформовані, а дані звідти до інших українських комісаріатів не передавалися. Відповідно дані військового обліку та військово-облікові документи (військові квитки, тимчасові посвідчення та інші) втрачено. Слідом за цією втратою документів, втрачається можливість реалізувати свої права та обов’язки – стати на військовий облік, легально працювати, змінювати місце проживання, служити у Збройних силах України, навчатися у військових навчальних закладах тощо. Власне, в цьому і полягало питання від «КримСОС» до Міністерства оборони України: яким має бути вихід з цієї ситуації вже п’ятилітньої давності?  

У своїй відповіді Міністерство оборони України зазначило, що для зарахування на військовий облік кримчанам потрібно «зареєструватися за місцем тимчасового проживання». Це цікавий поворот, адже у такий спосіб Міністерство застосовує до громадян України законодавство, яке стосується іноземців, бо «тимчасове проживання» вказується у посвідці іноземця, а «місце перебування» – у довідці про звернення за захистом в Україні. Обидва ці терміни не стосуються громадян України.  

Ми, звісно, можемо припустити, що Міністерство помилилося і насправді передбачало «реєстрацію місця проживання».  Але для отримання реєстрації за новим місцем проживання, особа має надати військовий квиток або посвідчення про приписку. Тобто, військовий квиток необхідний для реєстрації місця проживання, яке, за логікою Міністерства, є умовою отримання цього ж квитка.  

Також варто зазначити, що Міністерство не згадало про тих, хто має довідку внутрішньо переміщеної особи. Адреса, яка значиться у такій довідці, підтверджує місце проживання особи і дає право звернутися до військового комісаріату за місцем проживання за тим, щоб стати на військовий облік. За таких обставин, постановка на облік можлива лише у тому випадку, якщо особа робить це вперше. В іншому випадку, особа, яка вже була на обліку, має представити військово-облікові документи. Якщо ці документи втрачено (а у випадку з розформованими кримськими військовими комісаріатами, як вже писали, це саме ця ситуація), їх необхідно відновлювати. Про те, як це відновлення здійснювати, Міністерство відповіді не має. 

Власне, за загальною процедурою, комісаріат має спершу відновити військовий квиток або інший документ, а затим ухвалити  рішення про взяття/зняття або виключення з військового обліку, а не вимагати реєстрації на підконтрольній території України. І тим, чиї документи є втраченими, мають бути видані тимчасові посвідчення військовозобов’язаних. На це Міністерство чесно відповідає, що наразі «військовий облік (призовників, військовозобов’язаних), які зареєстровані за місцем проживання на території Криму (…) [і] не мають довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, не ведеться», а «видача (поновлення) військово-облікових документів зазначеної категорії громадян не проводиться». Але це ми й так знали. 

 За  5 років Міністерства оборони України не врегулювало механізм постановки/зняття з військового обліку та не забезпечило військові комісаріати необхідною інформацією для ефективного ведення військового обліку громадян, які зареєстровані за місцем проживання в Криму. А отже постає питання з реалізацією прав кримчан на працю (роботодавці зобов’язані вести облік військовозобов’язаних працівників, а наявність військово-облікових документів є умовою легального працевлаштування), на вільний вибір місця проживання чи перебування (для реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання мають бути надані військово-облікові документи), права на соціальний захист від безробіття (для надання статусу безробітного також мають бути надані військово-облікові документи) тощо.  

За 3 місяці ми отримали відписку від Міністерства, яка свідчить про те, що навіть за 5 років від початку окупації, проблема військового обліку кримчан невирішена державою. Йде 6-й рік і сподівань все менше. 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті