Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Відкрите звернення з приводу насильницького зникнення Олександра Стешенка

17 / 04 / 2018

В якості підстави для затримання представники російської спецслужби вказали невідповідність фотографії в паспорті особі Стешенка. Водій таксі, який здійснював перевезення Олександра Стешенка, повідомив, що після чотирьох годин очікування на території КПВВ «Джанкой» до нього вийшов співробітник прикордонної служби, забрав особисті речі Стешенка з автомобілю та наказав їхати. Після цього зв’язок із затриманим зник. 14 квітня адвокат Стешенка відвідав Прикордонне управління ФСБ Росії по «Республіці Крим» в м. Сімферополь. Співробітники управління підтвердили, що Олександр Стешенко перебуває у них, проте не допустили адвоката. 16 квітня адвокат знову прийшов до управління, йому повторно відмовили в доступі до Стешенка. В якості підстави затримання російські силовики вказали проблему з фотографією в паспорті, хоча до інциденту Олександр Стешенко неодноразово подорожував з цим паспортом, в тому числі на територію Криму. За словами співробітників ФСБ, Стешенко був затриманий для встановлення особи. Адвокату вдалось дізнатись, що дізнавачем у справі є співробітник ФСБ Свінарьов. Однак вже за декілька годин представники ФСБ почали заперечувати не лише те, що затриманий перебуває у них, але й факт того, що він заїхав на територію окупованого Криму. Необхідно відзначити, що на території материкової України Олександр Стешенко не брав участі в громадських ініціативах, не був волонтером, а також не брав участі в антитерористичній операції.

Протягом всього періоду з моменту затримання Олександра Стешенка до цього часу його родина не отримувала офіційних повідомлень від де-факто правоохоронних органів Криму стосовно місцезнаходження чоловіка, його стану здоров’я та підстав затримання. Разом з тим, надзвичайно тривожною є та обставина, що співробітники прикордонної служби ФСБ РФ після усного підтвердження адвокату факту утримання у них Стешенка почали заперечувати, що він перетнув адміністративний кордон в бік тимчасово окупованої території.

Оскільки станом на 17 квітня добігає 7-й день, як родичі та адвокат Олександра Стешенка не мають офіційних підтверджень факту його затримання та офіційної інформації щодо місця його утримання, даний випадок розцінюється нами як насильницьке зникнення. Поряд з цим, низка фактів безумовно свідчить, що Олександр Стешенко був затриманий співробітниками ФСБ РФ та перебуває в місцях, що контролюються даною силовою структурою. Враховуючи практику російських спецслужб за рядом політично мотивованих затримань з подальшим кримінальним переслідуванням (так звана «Справа диверсантів», «Справо про шпигунство»), а також незаконне затримання Рината Параламова у вересні 2017, коли співробітники ФСБ РФ застосовували до Параламова тортури, не визнаючи, що він перебуває у них, ми не виключаємо застосування тортур з метою отримання зізнання до Олександра Стешенка. Крім того, викрадений хворіє на гепатит С та потребує прийому ліків, різке призупинення лікувального курсу може призвести до надзвичайно негативних наслідків для його здоров’я.

Враховуючи викладене, ми закликаємо Російську Федерацію та окупаційну владу в Криму:

 • негайно звільнити громадянина України Олександра Стешенка з місць його незаконного утримання співробітниками ФСБ РФ;
 • проінформувати родину Стешенка, а також його адвокатів щодо реальних підстав його затримання на КПВВ «Чонгар»;
 • у випадку пред’явлення йому звинувачень кримінального чи адміністративного характеру допустити до затриманого незалежного адвоката;
 • утриматись від застосування тортур та інших незаконних методів дізнання;
 • у випадку необхідності надати медичну допомогу;
 • припинити практику незаконного затримання осіб при перетині пунктів прикордонного контролю на адміністративному кордоні з тимчасово окупованою територією, які контролюються РФ.

Звертаємось до Апарату уповноваженого з прав людини в РФ та Омбудсмена Тетяни Москалькової з вимогою вжити заходи невідкладного реагування щодо грубого порушення прав людини, а саме:

 • надати сприяння у встановленні місця знаходження, стану здоров’я та підстав утримання Олександра Стешенка;
 • сприяти наданню йому медичної допомоги, в разі необхідності;
 • здійснювати контроль за додержанням передбачених законодавством РФ процесуальних прав та гарантій Олександра Стешенка.

Ми закликаємо міжнародну спільноту:

 • здійснювати тиск на РФ та окупаційну владу в Криму з метою звільнення Олександра Стешенка;
 • здійснювати тиск на РФ та окупаційну владу в Криму з метою припинення практики насильницьких зникнень, тортур та інших форм переслідувань цивільного населення на тимчасово окупованій території півострова.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті