Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Українські суди відмовляють переселенцям у встановленні фактів смерті їхніх родичів на окупованих територіях

15 / 08 / 2016

У ході роботи за останні кілька місяців юристи організації* зіткнулись із рядом «негативних» судових рішень по справам встановлення фактів смерті на тимчасово окупованій території України. Аналіз цих справ показав, що українські суди по-різному застосовують законодавство у сфері захисту прав внутрішньо переміщених осіб під час розгляду вище зазначених справ.

Розбіжності стосуються судів першої інстанції, а також апеляційних судів. Перші під час розгляду справ про підтвердження фактів смерті виносять «негативні» рішення, адже відмовляються визнавати доказом смерті особи свідоцтво про смерть із реквізитами «органів державної влади» так званих ДНР/ЛНР. Як стверджують суди першої інстанції, свідоцтва, отримані від незаконних органів, не відповідають українському законодавству й не можуть визнаватись дійсними. Тому судді пропонують людям надавати інші докази для підтвердження факту смерті їхніх родичів та відмовляють у задоволенні позову.

Натомість апеляційні суди скасовують рішення попередніх судів. Вони притримуються тієї точки зору, що родичі не мають можливості надати інші докази, окрім як свідоцтва ЛНР/ДНР. Відтак, спираючись на міжнародний досвід розгляду такої категорії справ, апеляційні суди задовільняють позови про встановлення фактів смерті.

У цьому документі юристи КримSOS детально роз’яснюють практику розгляду судами справ щодо встановлення фактів, що мають юридичне значення, на прикладі рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області. Завантажуйте документ з аналізом ТУТ. Інформація буде корисна для юристів, котрі захищають права ВПО в судах, а також безпосередньо для переселенців, які звертатимуться до суду.

***

* Одним із напрямків роботи КримSOS є судовий супровід переселенців. Юристи організації допомагають переселенцям відстоювати свої права в судах задля підтвердження фактів народження/смерті осіб на окупованих територіях.

Вибір редакції

Ще Новини