Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Три випадки: як не родичам отримати українське свідоцтво про смерть людини, яка померла на окупованій території 

9 / 03 / 2021

Але для родичів та для тих, хто не є формально родичем — є різні варіанти судових процедур. Юристи КримSOS розповідають подробиці.  

Варіант 1. Якщо не є родичам потрібен заповіт  

До юристів КримSOS звернулись переселенці, які хотіли б зробити свідоцтво про смерть дідуся. Вони живуть у Криму доглядали за ним, проте формально не були його рідними. Після смерті залишився заповіт, де дідусь вказав їх спадкоємцями квартири. 

Якщо у померлого немає родичів і він залишив заповіт, то спадкоємці можуть подати заяву до суду для встановлення факту смерті на ТОТ. Для цього особа, має надати до суду свідоцтво про смерть та заповіт. З судової практики, такі документи можуть бути підставою для встановлення факту смерті. Навіть якщо людина не є родичем померлого.   

Варіант 2. Якщо проживали однією сім’єю 

Відповідно до Цивільного кодексу України, якщо люди разом проживають однією сім’єю понад 5 років — вони можуть бути спадкоємцями майна один одного. Тому людина, яка не є формально родичем померлого, але фактично проживала та вела з нею спільний побут, може звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті.  

Проте потрібно у суді довести факт спільного проживання: надати свідчення сусідів, чеки спільних покупок, фото та інше.  

Варіант 3. Якщо людина не є родичем та не проживала з померлим однією сім’єю 

У таких випадках, українські суди не ухвалять позитивне рішення про видачу свідоцтва про смерть.

«Наприклад, сусідка доглядала за одинокою бабусю, у якої не залишилось родичів. Стара померла, але не залишила заповіт. Звернутись за оформленням документів українського зразка не можна, як наслідок,  усі подальші спадкові справи провести також не можна», — зазначає Анастасія Калініна, юристка  КримSOS.   

Нагадуємо, що юристи розробили покрокову інструкцію для родичів, які хочуть встановити факт смерті в українських судах. Її можна переглянути тут. Варто зазначити, що  розмір судового збору у 2021 році  становить 454 грн. 

Також пам’ятайте, що не мають юридичної сили та є недійсними документи, видані на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей, Автономної Республіки Крим та міста Севастополь. Але українські суди, приймаючи до уваги практику Європейського суду з прав людини — беруть інформацію з таких документів, з метою встановлення фактів народження або смерті. 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті