Системне переслідування за прояви антивоєнної та проукраїнської позиції в окупованому Криму
1 хв. томуМешканців окупованого Криму регулярно притягають до відповідальності за дії нібито спрямовані на «дискредитацію збройних сил рф», демонстрацію забороненої символіки, неповагу до російських державних символів. Про це під час інтерв’ю для «Крим.Реалії» розповів аналітик КримSOS Євгеній Ярошенко.
Окупаційні силові структури у Криму продовжують переслідувати людей та звинувачувати їх у вищеперерахованих діях. Однак Євгеній Ярошенко зазначає, що якщо затриманий повільно реагує на вимоги силовиків, тоді додатково може застосовуватися стаття щодо непокори законним вимогам співробітника поліції (ст. 19.3 КпАП рф). Аналітик пояснює, що навіть незначні дії, на кшталт ненадання телефону для перевірки впродовж кількох секунд, можуть стати підставою для притягнення до відповідальності поліцією рф. За такі “порушення” людині загрожує штраф від 2 до 4 тисяч рублів або адміністративний арешт до 15 діб.
Свавільні затримання відбуваються також за будь-яке вираження антивоєнної чи проукраїнської позиції. Однак це може бути просто прослуховування українських пісень, носіння одягу чи манікюру в жовто-блакитних кольорах. Підставою для таких переслідувань часто стають доноси з боку проросійських блогерів, які публікують докази “адміністративних правопорушень” на пропагандистських телеграм-каналах. Згодом на цих каналах з’являються відео затримання «правопорушників», а ще через деякий час – показові відео з вибаченнями затриманих.
“Ці записи роблять після жорсткого психологічного чи фізичного тиску з боку російських силовиків”, – каже Євгеній Ярошенко. За його словами, затриманих змушують просити вибачення перед путіним, російською армією чи суспільством, обіцяти “виправитися” й навіть декларувати підтримку путіна і так званої “СВО”. Щирість таких заяв викликає сумнів, враховуючи тиск і страх, які затримані переживають під час “роботи” окупаційних силовиків.
Також слід зазначити, що російські силовики часто широко тлумачать ст. 20.3.3 КпАП рф, яка передбачає відповідальність за дискредитацію використання збройних сил рф, внаслідок чого особу обвинувачують у діях, які не стосуються російської армії. До прикладу, людину звинуватили після того, як вона опублікувала в соціальній мережі фотографію Будапешта 1956 року часів революції, де на трамваї був напис «Русские, идите на [нецензурно]. За цю публікацію вона отримала штраф.
Наприкінці серпня КримSOS повідомляла про щонайменше 818 постанов про притягнення до адміністративної відповідальності за нібито дискредитацію російської армії (ст. 20.3.3 КоАП рф), винесені окупаційними судами в Криму з початку березня 2022 року.