Сім важливих новин про Крим. Дайджест 17 — 23 вересня
23 / 09 / 2016Україна засуджує організацію Росією виборів на території Криму і Севастополя
19 вересня. Україна рішуче засуджує організацію Російською Федерацією на території тимчасово окупованих нею Автономної Республіки Крим та в місті Севастополі виборів в Державну Думу Федеральних Зборів РФ сьомого скликання. У МЗС пояснили, що віднесення Росією невід’ємної частини суверенної території України – Криму – до єдиного федеральному виборчому округу є грубим порушенням фундаментальних норм і принципів міжнародного права. Тому результати голосування і повноваження парламентаріїв, обраних в окупованому Криму, є нелегітимними. Таке рішення прийняла і Верховна Рада 20 вересня.
Крім того, за фактом проведення виборів у Криму прокуратура АР Крим порушила кримінальну справу.
Активісти закликали світову громадськість вплинути на РФ з метою припинити переслідування журналіста Семени
19 вересня. На засіданні комітету ПАРЄ в Києві журналіст з Криму Анна Андрієвська представила публічне звернення до членів ПАРЄ із закликом сприяти виїзду кримського журналіста Миколи Семени на лікування до Києва і закриття кримінальної справи, порушеної стосовно нього окупаційною владою Криму. Це звернення зачитувалося від імені представників таких організацій, як Медіа ініціатива про права людей, КримSOS, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Інформаційний центр з прав людини, Центр громадянських свобод, EuromaindanSOS і колишнього політв’язня, активіста Геннадія Афанасьєва.
Крім того, подібні заклики озвучили 22 сентярбря в рамках пленарного засідання, присвяченого свободі слова в країнах-членах ОБСЄ, представники уряду України та української громадськості. Вони також розповіли і політичні мотиви переслідування Семени і звернули увагу на системні порушення свободи слова в Криму.
Оприлюднили результати російських виборів у Криму
20 вересня. Стали відомі результати і підсумки голосування на виборах депутатів Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації сьомого скликання. Найбільшу кількість голосів у Криму нібито отримала партія «Єдина Росія», друге місце дісталося партії ЛДПР і третє – КПРФ.
У всіх мажоритарних округах перемогу здобули кандидати від “Єдиної Росії”. Так, від сімферопольського 19-го округу в Держдуму проходить “віце-спікер” Держради Криму Андрій Козенко, від Керченського 20-го – “перший віце-спікер” Костянтин Бахарєв, а в 21-му, Євпаторійському, переміг “голова комітету з культури” Держради Криму Світлана Савченко.
У Севастополі також переміг кандидат від «Єдиної Росії» Дмитро Бєлік.
У Криму активіста оштрафували за пост в соцмережі, що датується 2010 роком
21 вересня. У Криму, в Сімферопольському залізничному суді, активіста Олексія Шостаковича оштрафували на 1000 рублів за статтею 20.29 АК РФ «Виробництво та розповсюдження екстремістських матеріалів». Екстремістським же матеріалом оцінили відеоролик “Останняій відеозапис хлопців з Приморських партизан», опублікований Шостаковича в соцмережі «Вконтакте» у 2010 році. Спочатку кримчанина затримали за підозрою на «приналежність до ліворадикального руху і розміщення на стінах міста трафаретних написів про бойкот виборів».
Ердоган: Туреччина не визнає анексію Криму і засуджує порушення прав кримських татар
21 вересня. В рамках участі в 71-й сесії Генеральної Асамблеї ООН президент України Петро Порошенко провів зустріч з президентом Турецької Республіки Реджепом Тайіпом Ердоганом. Ердоган заявив, що Туреччина і надалі надаватиме Україні підтримку в питанні відновлення суверенітету і територіальної цілісності, а відновлення діалогу з Росією не вплине на позицію Туреччини про невизнання анексії Криму та засудження порушення прав кримських татар.
Парламент підтримав ідею створення Кримськотатарської автономії
23 вересня. Депутати Верховної Ради проголосували за рекомендації, отримані в результаті проведення парламентських слухань «Стратегія реінтеграції в Україну тимчасово окупованих територій АР Крим і Севастополя». Ними було запропоновано позбавити місто Севастополь спеціального статусу, яким він володіє по сьогоднішній день, і змінити Автономну Республіку Крим на Кримськотатарську автономну республіку.
У Меджлісі призупинили членство осіб, які співпрацюють з окупантом
23 вересня. Членство трьох членів Меджлісу – заступника голови Меджлісу Айдера Аджімамбетова, муфтія Криму Еміралі Аблаєва, нового російського “держслужбовця” Руслана Якубова – призупинено рішенням Меджлісу кримськотатарського народу. Причиною послужила участь в політичних заходах, організованих окупаційною владою (вибори, зустрічі, збори, агітація тощо) у Криму, а також виступи, заяви і коментарі в ЗМІ, несумісні зі статусом делегата Курултаю кримськотатарського народу.