Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Сейран Зінедінов

6 / 09 / 2021

Засуджений до 16 років позбавлення волі в колонії суворого режиму (вирок від 16 вересня 2020 року) за звинуваченням у нібито організації та участі у діяльності терористичної організації (ч. 1 та ч. 2 ст. 205.5 КК рф)

У 1992 році родина Салієвих повернулася* з Краснодарського краю до Криму, Сейрану було 7 років. Після школи він вступив до Сімферопольського вищого училища за фахом оператор ПК. Має неповну вищу освіту за спеціальністю філолог турецької та кримськотатарської мов. Влітку підпрацьовував екскурсоводом у Бахчисараї. Також займався організацією національних та дитячих свят, допомагав малозабезпеченим родинам та сім’ям із тяжкохворими дітьми.

12 травня 2016 року, коли в Бахчисараї відбулися обшуки в будинках кримських татар, Сейран розповідав про це в місцевій мечеті та закликав людей підтримати земляків. Силовики визначили такі дії Салієва організацією несанкціонованого мітингу й оштрафували його на 20 тисяч рублів.

26 січня 2017 року до квартири чоловіка прийшли з першим обшуком. Адвокатів активіста — Еміля Курбедінова та Едема Семедляєва — затримали співробітники ДПС. Курбедінова затримали та відвезли назад до Сімферополя до Центру протидії екстремізму та заарештували на 10 днів. Салієва затримали на 12 діб. Того ж року в Сайрана відбувся другий обшук.

11 жовтня 2017 року Сейрана Салієва та ще п’ятьох кримських татар заарештували, хибно звинувативши в тероризмі. Сейрана примусово запроторили до психіатричної клініки для проведення «експертизи».

У лютому 2019 року до обвинувачення «Участь у діяльності терористичної організації» (якою у рф визнали «Хізб ут-Тахрір») додалася стаття про публічні заклики до тероризму — цього разу Сейрана обвинуватили за публікацію відеороликів у соціальній мережі. 16 вересня 2020 року Сейрана Салієва засудили до 16 років суворого режиму.

Вдома на нього чекають дружина й четверо дітей.

Коаліція правозахисних організацій України визнає Сейрана Салієва особою, позбавленою свободи із політичних мотивів.

Довідково: «Хізб ут-Тахрір» — ісламська організація, дозволена в Україні та більшості європейських і світових держав, але заборонена в Росії. Це мирний релігійний рух, якому російське законодавство безпідставно приписує екстремістсько-терористичні наміри. З 2014 року в окупованому Криму 101 людину звинуватили в нібито участі в цій організації. Здебільшого це кримськотатарські активісти, які висловлювали протест проти окупації Криму.

* Примітка: 18–21 травня 1944 року радянська влада насильнильно депортувала з Криму приблизно 430 тисячі кримських татар у віддалені регіони північного Передуралля і республік Середньої Азії. За різними даними під час переселення загинуло від 27% до 46% людей. Родини нинішніх політв’язнів — нащадки тих, хто пережили геноцид кримськотатарського народу та змогли повернутися на історичну Батьківщину.

Вибір редакції

Ще Хроніки