Руслан Нагаєв
29 / 01 / 202113 років позбавлення волі в колонії суворого режиму (вирок від 16 серпня 2021 року за ч. 2 ст. 205.5 КК рф)
Дитинство 59-річного Руслана Нагаєва минуло в місті Ленінську Андижанської області в Узбекистані. У 1977 році його родина одна із перших повернулась* до Криму після депортації кримськотатарського народу*. Після переїзду сім’ю цькували: радянські чиновники відмовлялись прописувати, а роботодавці – оформлювати на роботу. Через шість років батько Руслана помер від ішемічної хвороби серця, не витримавши несправедливого ставлення та важкого життя. Родина важко переживала втрату.
У цей час Нагаєв уже вивчився на суднового електрика та працював на рибальських судах Далекому Сході. У 1990 року він переїхав до села Малоріченське Алуштинського району. Через рік радянський суд оштрафував його на 300 рублів за «самозахоплення земельної ділянки» — з директором радгоспу для зайняття цієї ділянки землі був лише усний договір. Після розпаду СРСР Руслан працював електриком, організовував екскурсії на теплоходах, був моряком на рибальському судні в Атлантиці.
Руслан одружений, має двох дочок. До арешту працював приватним індивідуальним підприємцем, займався також суспільною діяльністю. У 2011 році реалізував Хадж — паломництво до Мекки, оскільки багато років здійснює обов’язкову п’ятиразову молитву.
З 2015 року заміняв чинного імама мечеті в селі Малоріченське — проводив колективну п’ятничну молитву. З 2017 року на прохання мусульманської громади села Малоріченське виконував обов’язки імама мечеті, також проводив похорон, поминальні та святкові молебні.
Нагаєв має хронічний тонзиліт з ускладненнями на нирки та суглоби, артрит лівого колінного суглоба та правого ліктьового суглоба.
10 червня 2019 року Руслана арештували в його будинку. Наступного дня Київський районний суд Сімферополя обрав запобіжний захід – тримання під вартою. 16 серпня 2021 року Південний окружний військовий суд засудив його до 13 років позбавлення волі через начебто «участь у діяльності терористичної організації» (ч. 2 ст. 205.5 КК рф). Зараз він відбуває покарання у в’язниці міста Верхньоуральська, рф.
13 грудня 2022 року його провідала дружина Зарема Нагаєва. Вона розповіла, що скарг на здоров’я в Нагаєва не було, але, у чоловіка підвищений артеріальний тиск, а також погіршився стан зубів. Крім цього, чоловік потребує консультації ревматолога та гастроентеролога.
«Із Сімферополя до Уфи я їхала 2.5 діб, потім 400 км автобусом до міста Магнітогорська та ще на місцевому автобусі до Верхньоуральська 60 км. Грудень дуже холодний — у моє перебування там було до 27 градусів морозу», — поділилася Зарема.
Коаліція правозахисних організацій України визнає Руслана Нагаєва особою, позбавленою свободи із політичних мотивів.
Довідково: «Хізб ут-Тахрір» — ісламська організація, дозволена в Україні та більшості європейських і світових держав, але заборонена в Росії. Це мирний релігійний рух, якому російське законодавство безпідставно приписує екстремістсько-терористичні наміри. З 2014 року в окупованому Криму 101 людину звинуватили в нібито участі в цій організації. Здебільшого це кримськотатарські активісти, які висловлювали протест проти окупації Криму.
* Примітка: 18–21 травня 1944 року радянська влада насильнильно депортувала з Криму приблизно 430 тисячі кримських татар у віддалені регіони північного Передуралля і республік Середньої Азії. За різними даними під час переселення загинуло від 27 % до 46 % людей. Родини нинішніх політв’язнів — нащадки тих, хто пережили геноцид кримськотатарського народу та змогли повернутися на історичну Батьківщину.