Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Російська опозиція може не розраховувати на Крим

8 / 07 / 2016

18 вересня 2016- го року в Росії пройдуть вибори в Державну Думу. Незважаючи на те, що «приєднання» Криму не визнала більшість країн світу, російська влада надала право голосу і мешканцям окупованого півострова. Тим самим продовжуючи їх політичну інтеграцію в життя Росії.

В останні роки перед анексією виборча карта настроїв кримчан була відносно стабільною: більшість слухняно голосувало за Партію регіонів та її представників, не встигли повністю розгубити весь свій електорат комуністи, нарешті, окремою групою, яка підтримує демократичних кандидатів, були кримські татари. Майбутні вибори ще раз підтвердять: виборча карта Криму стала одноколірною.

Політична альтернатива

Вибори в Держдуму пройдуть за змішаною виборчою системою: із 450 депутатів 225 будуть обрані по одномандатних округах (мажоритарна система), інша половина — за партійними списками по єдиному федеральному округу. За мажоритарною системою кримчани делегують до Держдуми чотирьох чоловік, одного з яких виберуть в Севастополі.

Очікувати нових політичних перестановок в Держдумі, і сил, які на вересневих виборах подолають 5% бар’єр, не варто. Стабільність підвладних партій непохитна. Створена президентом Росії Володимиром Путіним найбільша «Єдина Росія», за даними всеросійського центру вивчення громадської думки (ВЦВГД), займе половину місць за партійними списками. Підвладні партії «Комуністична партія Російської Федерації» (КПРФ) і «Ліберально-демократична партія Росії» (ЛДПР) візьмуть по 10%. Мінімальну частину місць поки віддають партії «Справедлива Росія», довіра до якої знизилася в порівнянні з попередніми виборами в два рази (6,8% при 13,24% у 2011 році). Решта партій, включаючи ті, які визнані опозиційними, навряд чи подолають прохідний бар’єр.

Інших настроїв в окупованому Криму чекати не варто. Два роки тому на виборах депутатів в т.зв. «Державну раду Республіки Крим» за путінських єдиноросів проголосувала більшість — 70% виборців (45 місць з 50). Решта місць забрали собі ліберал-демократи Володимира Жириновського. Майже пройшли комуністи — не вистачило піввідсотка. Решті ж зовсім не вдалося наблизитися до 5%-ої позначки.

Шансів здобути голоси тих кримських виборців, які не поділяють програми гегемонів російських партій, або ж тих, хто вважає, що політичну ситуацію можна змінити через маленькі політсили, практично дорівнюють нулю. Кримські татари, які опинилися під російською репресивною машиною, зовсім не мають наміру брати участі в незаконних виборах навіть з оглядкою на опозиційні партії.

Кримський політолог Ленора Дюльбер стверджує, що кримські татари вже прийняли для себе однозначне рішення не брати участь у виборах. За її словами, кримські татари будуть займати таку ж позицію, як і на «референдумі» і ніяким чином не стануть реагувати на політичні події. Їй вторять і опитані Qiriminfo кримчани, які раніше не поділяли поглядів Партії регіонів. Всі вони відповіли, що не визнають виборів в Держдуму і йти на них не збираються.

Що стосується інших, то з 10 випадково опитаних кримчан у віці від 22 до 63 років, четверо сказали, що симпатизують «Єдиній Росії», двоє виявилися прихильниками КПРФ, ще двоє виступають за партію «Яблуко», по одному — за «Партію пенсіонерів за справедливість» і «Родину», двоє не змогли відповісти на питання.

На узбіччі

Політолог Тарас Березовець вважає безглуздим участь в незаконних виборах з надією змінити ситуацію зсередини. Для Росії, на його думку, анексований півострів є занадто важливим регіоном, і навіть при всьому бажанні ніяка опозиційна партія або мажоритарник не пройдуть у владу. «Навіть такі персонажі як Вадим Колесніченко були викинуті на узбіччя політичного життя. Переможуть в основному представники «Єдиної Росії», навіть «Справедлива Росія», грубо кажучи, нічого не зможе взяти», — упевнений Березовець.

Інший момент, на який вказує Березовець, відсутність реальної опозиційної сили в Росії. «Вони всі так чи інакше є кремлівськими проектами. Всі політичні сили, які імітують опозицію до влади, навіть в разі їх перемоги не зможуть протистояти російським реаліям», — вважає політолог.

Подібної думки дотримується і політолог Ленора Дюльбер. Вона зазначає, що будь-яких шансів у «маргінальних» партій або тих, які намагаються протиставити себе діючим партіям влади, просто немає. Опозиціонерам, каже вона, тим більше нема чого робити на півострові. «Весь електорат, який голосував за Комуністичну партію України і за Партію регіонів, плавно перейшов до лав «єдиноросів». Причому як електорат, так і самі функціонери», — каже Дюльбер.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті