Рекомендації ГО «КримСОС» щодо «Стратегії інтеграції внутрішньо переміщених осіб та впровадження довгострокових рішень щодо внутрішнього переміщення на період до 2020 року»
30 / 10 / 2017Правові аналітики ГО «КримСОС» ознайомилися із текстом «Стратегії інтеграції внутрішньо переміщених осіб та впровадження довгострокових рішень щодо внутрішнього переміщення на період до 2020 року».
Ми публікуємо рекомендації щодо тексту стратегії.
Із текстом рекомендацій Ви можете ознайомитися нижче або скачати ТУТ.
Пропозиції та зауваження громадської організації «КримСОС» до тексту проекту “Стратегії інтеграції внутрішньо переміщених осіб та впровадження довгострокових рішень щодо внутрішнього переміщення на період до 2020 року“
Громадська організація «КримСОС» вітає ініціативу Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб щодо розробки “Стратегії інтеграції внутрішньо переміщених осіб та впровадження довгострокових рішень щодо внутрішнього переміщення на період до 2020 року”.
Прийняття довгострокових (перспективних) рішень передбачає, що результати їх впровадження можна спостерігати лише через декілька років.
Зважаючи на широку проблематику питання захисту прав внутрішньо переміщених осіб (далі-ВПО), частина рішень щодо їх врегулювання не може бути довгостроковими та вимагає негайного втручання з боку державних органів влади. Тому, лише деякі напрямки реалізації Стратегії можуть бути довгостроковими, інші – потребують негайних рішень.
Зважаючи на запропоновану Міністерством можливість надання письмових пропозицій та зауважень до проекту, надаємо наші рекомендації для врахування.
У частині «4.1.1 Житло» не зазначено врегулювання питання місць компактного проживання (далі-МКП). Хоча, в законодавстві відсутнє поняття МКП, врегулювання відносин між керівництвом закладів та мешканцями, але фактично вони існують і люди проживають там з початку збройного конфлікту та окупації. Найчастіше, МКП – санаторії, лікувальні заклади, соціальні готелі, гуртожитки, де проживають соціально незахищені ВПО, які не мають достатніх коштів для самостійної оренди житла. Неодноразові випадки примусового виселення людей створюють додаткову соціальну напругу у приймаючій громаді, не врегулювання питання оплати комунальних послуг та відсутність договорів оренди – збільшення загального боргу для закладів, відсутність ефективного рішення щодо мешканців МКП – неможливість використання приміщень за призначенням.
В рамках реалізації «4.1.2 Захист права власності», а саме заснування незалежної, прозорої та недискримінаційної процедури документування, розслідування та перевірки права власності та інших майнових прав на житло, землю та інше майно, зокрема шляхом створення спеціального реєстру зруйнованого та/або пошкодженого нерухомого майна внаслідок збройної агресії Російської Федерації, та розробка довготривалої програми компенсації, є доцільним передбачити співпрацю з зацікавленими органами влади та правоохоронними органами. До відома, прокуратура Автономної Республіки Крим розслідує кримінальне провадження за фактами умисного пошкодження та знищення майна, незаконного привласнення, розтрати та заволодіння окупаційною владою Криму як державним майном, так і майном приватних осіб.
У тексті частини «4.1.3 Пенсійне забезпечення» необхідно заначити про усунення дискримінаційних положень стосовно відновлення та призначення пенсійних виплат для пенсіонерів з тимчасово окупованого Криму. При призначенні пенсійних виплат для таких осіб, управління Пенсійного фонду вимагають надати декларацію про відсутність громадянства держави-окупанта (прим. – хоча автоматичне набуття громадянства Російської Федерації не визнається та не тягне за собою позбавлення громадянства України) та направляють запит на отримання паперової пенсійної справи, розголошуючи при цьому персональні дані громадян та затримуючи виплату пенсії до дотримання такої справи.
Реалізація проектів стосовно забезпечення самозайнятості ВПО проводиться за рахунок коштів міжнародних партнерів. Зважаючи на позитивний досвід самоорганізації ВПО, у частині «4.2.1 Конкуренція на ринку праці» необхідно закласти можливість підтримки самозайнятості з боку держави не тільки шляхом запровадження фінансово-кредитних механізмів відкриття та підтримки бізнесу, а й іншими (наприклад, податкові пільги на певний період, надання в оренду приміщень державної або комунальної форми власності для проведення господарської діяльності тощо), як додатковий спосіб використання професійного потенціалу таких громадян.
Заходи, які передбачені в рамках реалізації «4.2.2 Право на освіту», а саме пільгове довгострокове кредитування для здобуття освіти; безоплатне забезпечення підручниками; безоплатний доступ до мережі Інтернет, систем баз даних у державних та комунальних навчальних закладах; безоплатне проживання в гуртожитку є продубльованими положеннями Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки учасників бойових дій та їхніх дітей, дітей, один із батьків яких загинув у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, для здобуття професійно-технічної та вищої освіти» 14 травня 2015 року № 425-VIII. Тому, в даному випадку, було б доцільним проведення моніторингу реалізації таких заходів у межах компетенції Міністертсва.
У Стратегії не передбачено проведення оцінки якості реалізації стратегічних компонентів. Зазначена обставина підсилює декларативний характер документу та відсутність практичної сторони від виконання.
Додатково, необхідно розширити сферу дії Стратегії. Серед очікуваних результатів від реалізації Стратегії встановлено «задоволення як економічних, так і соціальних потреб внутрішньо переміщених осіб», але виконання програмних заходів за трьома зазначеними стратегічними компонентами є недостатнім. Реалізація право на достатній рівень життя можливе шляхом усунення дискримінаційних умов призначення та отримання соціальних виплат ВПО; надання можливості для відновлення документів, що підтверджують приналежність до соціально незахищеної групи населення; спрощення процедури ідентифікації та перевірки фактичного місця проживання особи; реалізація права на пенсійне забезпечення для жителів окупованої та непідконтрольної території та інші.
Громадська організація «КримСОС» готова долучитися до розробки проекту плану заходів з реалізації Стратегії.