Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Примусове відчуження або вилучення майна під час воєнного стану

10 / 05 / 2022

Примусове відчуження – позбавлення права приватної чи комунальної власності з відшкодуванням їхньої вартості.  Відшкодування може бути попереднім або наступним. 

Вилучення майна – позбавлення державних об’єктів права господарського відання або оперативного управління державним майном. Вилучення здійснюється без відшкодування вартості.

Хто приймає рішення про примусове відчуження або вилучення майна?

 • Військове командування за погодженням із відповідною місцевою державною адміністрацією або виконавчим органом відповідної місцевої ради.
 • Військове командування без погодження у місцях, де ведуться бойові дії.

Передача та відчуження майна здійснюються на підставі акта. 

Що повинно бути в цьому акті?

 • Назва місцевої ради та військового командування або органу, на який покладено здійснення заходів правового режиму надзвичайного стану.
 • Повне найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код юридичної особи, за якою було закріплено майно.
 • Відомості про документ, що встановлює право власності на майно (за наявності).
 • Опис майна, достатній для його ідентифікації, зокрема й для нерухомого майна – місцезнаходження, для рухомого майна (наземні, водні та повітряні транспортні засоби) – відомості про реєстраційний номер транспортного засобу, марку, модель, номер шасі, рік випуску та інші реєстраційні дані.
 • Сума виплачених коштів.

Акт підписується власником майна або уповноваженою особою та тим, хто приймав рішення про примусове відчуження або вилучення майна. 

У разі відсутності власника майна або уповноваженої особи акт складається без їхньої участі. 

У разі примусового відчуження майна до акта додається документ, що містить висновок про вартість майна на дату його оцінки.

Право державної власності на майно виникає з моменту підписання акта.

Відшкодування вартості майна 

 1. Попереднє повне відшкодування вартості примусово відчуженого майна здійснюється на підставі документа, що містить висновок про вартість майна на дату його оцінки.
 2. Наступна повна компенсація – колишній власник або уповноважена ним особа після скасування правового режиму воєнного стану звертається до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем відчуження майна. Звернення здійснюється із заявою, до якої додаються акт і документ, що містить висновок про вартість майна. Компенсація здійснюється за кошти державного бюджету.

Нормативно-правове регулювання

 • Конституція України.
 • Закон України “Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану”.
 • Порядок розгляду заяв та здійснення виплат для наступної повної компенсації за майно, примусово відчужене в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2012 р. № 998.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Інфографіка