Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Правозахисники закликають звільнити незаконно засудженого окупантами військовополоненого Максима Буткевича

10 / 03 / 2023

10 березня Слідчий комітет Російської Федерації заявив про засудження за повністю сфабрикованими звинуваченнями до 13 років ув’язнення українського правозахисника і військовослужбовця Максима Буткевича, який потрапив у полон до росіян влітку минулого року під час бойових дій у Луганської області. Разом із ним засудили також двох інших українських полонених — Віктора Похозея та Владислава Шеля.

Максим Буткевич — український правозахисник і журналіст, співзасновник проєкту «Без кордонів», спрямованого на допомогу шукачам притулку та українським переселенцям і протидії мові ворожнечі, центру прав людини ZMINA і Громадського радіо, а до того він працював у низці українських та міжнародних медіа. Він вступив до лав ЗСУ у березні 2022 року, а в полон потрапив у червні в районі тимчасово окупованих Золотого і Гірського на Луганщині.

За даними Слідкому РФ, так званий «Верховний суд ЛНР» визнав Максима Буткевича винним у начебто жорстокому поводженню з цивільним населенням і застосуванні у збройному конфлікті заборонених методів, замаху на вбивство загальнонебезпечним способом, а також умисному пошкодженні чужого майна: нібито він 4 червня 2022 року вистрелив із гранатомета по під’їзду житлового будинку у Сєвєродонецьку Луганської області. Про жодні докази у цій явно сфабрикованій справі наразі невідомо, окрім того, що росіяни зняли на відео постановочне «зізнання» полоненого. При цьому, за нашими даними, підрозділ «Берлінго», до складу якого належить Максим Буткевич, не дислокувався і не брав участь у бойових діях на території Сєвєродонецька.

Варто зазначити, що аж до цього моменту не було відомо про будь-які звинувачення, висунуті військовополоненому Максимові Буткевичу, що цілковито унеможливлювало залучення ним захисника і доступ до справедливого суду. Адекватного моніторингу умов його утримання та з’ясування обставин поводження із ним, зокрема, з боку міжнародних організацій проведено не було у зв’язку із тим, що Росія чинить спротив допуску незалежних спостерігачів до місць несвободи, які вона створює на окупованих територіях.

Водночас низка російських пропагандистських медіа публікували явно неправдиві матеріали про Максима Буткевича, приписуючи правозахиснику заяви, яких він ніколи не робив, і погляди, протилежні до тих, які він декларував. Все це свідчить про навмисне фабрикування справи з боку росіян, ймовірно, для створення образу українських військових як воєнних злочинців.

Ми засуджуємо практику Росії використання військовополонених для пропаганди та вимагаємо припинити незаконне переслідування і допустити до обміну військовополоненими Максима Буткевича, а також інших українських військовополонених.

Ми вимагаємо у Росії допуску міжнародних спостерігачів до військовополонених і цивільних заручників для моніторингу умов утримання та запобігання жорстокому поводженню з ними, а також забезпечення доступу до справедливого суду із залученням незалежного законного представника для затриманих українців.

Ми закликаємо Президента України, Уповноваженого ВРУ з прав людини продовжити здійснювати тиск на Російську Федерацію для негайного звільнення всіх громадян, які незаконно ув’язнені окупаційним режимом.

Ми закликаємо міжнародне співтовариство до посилення санкційного тиску на Росію за порушення нею міжнародного гуманітарного права та права прав людини.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Звернення

ПОЗИЦІЯ Коаліції організацій, які опікуються питаннями захисту прав осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, щодо проєкту Закону України «Про деякі питання у сфері міграції щодо підстав і порядку набуття та припинення громадянства України» (р.н. 10425)

15 / 02 / 2024