Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Нове і старе на КПВВ Чонгар: особливості проходження адміністративного кордону під час карантину і не тільки

26 / 04 / 2021

Ремонт дороги та приватні перевізники 

З Херсона до КПВВ Чонгар немає регулярних рейсів, дістатися до кордону можна на машині або користуючись послугами приватних перевізників. На дорогу йде близько трьох з половиною годин. 

Світлана розповідає, що хоч трасу і почали ремонтувати, в деяких місцях доводиться об’їжджати ями по узбіччю. Під час реконструкції дорожнього полотна, що зараз проводиться, часто виникає ситуація із закриттям однієї зі смуг руху. Це приводить до скупчення автомобілів і реверсного руху. 

«До карантину напрямок Чонгара був досить жвавим. Зараз транспорту менше, розповідає Світлана,  А в ожеледь шлях на КПВВ взагалі перетворювався на випробування». 

Світлана зазначає, що з Криму на пункт пропуску в Чонгар частіше їдуть ті, хто прямує в бік Запоріжжя, Дніпра, Харкова. Але людей під час карантину їде менше. У вересні 2019 року через КПВВ “Чонгар”, “Каланчак” і “Чаплинка” в обох напрямках пройшли 323 тис. осіб. У 2020 році через карантин ці цифри знизилися до 42 тис. на трьох пунктах пропуску. 

«Минулого року в серпні за добу перетинали адмінкордон близько 8-10 тисяч осіб, а зараз в десять разів менше. В першу чергу, це викликано карантином»,  розповів Іван Шевцов, прессекретар Херсонського загону Держприкордонслужби в ефірі телеканалу “ДІМ”. 

Світлана зазначає, що в першу хвилю карантину у квітні через КПВВ “Чонгар” взагалі нікого не пропускали, бо було обмеження. Того місяця через адмінкордон з Кримом пройшли тільки 2 тис. людей. 

Сервісна зона–більше комфорту для людей 

Рік тому відкрили оновлений пункт пропуску і сервісну зону КПВВ. Там тепер розміщені: центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), будівля автостанції та приміщення, де раніше хотіли облаштувати кімнати відпочинку. Зараз проходить реконструкція останньої будівлі  там планують побудувати автозаправну станцію і фудкорт. Відкриття заплановано на березень 2021 року. 

«Той, хто не один раз перетинав адміністративний кордон з Кримом, знає як це стояти в черзі на паспортний контроль в херсонську спеку і під пронизливим крижаним вітром взимку,  розповідає Світлана,  Добре, що з’явилися більш цивілізовані умови з санітарною зоною і зонами очікування». 

Оформлення документів «тут і зараз»

Багатьох радує відкриття центру надання адмінпослуг в сервісній зоні КПВВ. Центри почали працювати в лютому 2020 року. 

Там кримчани та місцеві жителі можуть оформити ID-картку, закордонний паспорт, вклеїти фотографію в паспорт, отримати інші адміністративні послуги. Раніше для оформлення цих та інших документів потрібно було їхати в Генічеськ (близько 40 км від Чонгара) або інші населені пункти. 

«Зручно, що безпосередньо на кордоні можна вирішити майже всі питання з документами, не потрібно витрачати гроші на дорогу в місто » зазначає Світлана. 

У самому приміщенні центру є зона очікування, дитячий куточок, санітарні приміщення. Світлана зазначає, що в центрі надання адміністративних послуг комфортно знаходиться влітку і взимку  в будівлі працюють кондиціонери. Також в приміщенні центру планується відкрити відділення пошти та банку. 

«Зараз мало хто їде з Криму подавати або забирати документи. Але після завершення карантину, багато кримчан у яких накопичилися справи  поїдуть на материк для їх вирішення. Швидше за все будуть черги за отриманням паспортів та інших адмінпослуг, електронна черга можливо трохи полегшить ситуацію», розповідає Світлана. 

Тест накоронавірус– поки своїм коштом

Жителі Криму їдуть на материк у випадках гострої потреби, якщо їм необхідно потрапити до родичів, з причин хвороби, похорону, для отримання освіти на материку і т.д. 

«Тільки дійсно серйозні обставини змушують людей платити більше за проїзд, витрачати гроші на ПЛР-тести або сидіти 14 днів на самоізоляції,  зазначає Світлана,  Витрати на дорогу виросли в рази». 

На адміністративному кордоні наразі немає обмежень по в’їзду чи виїзду з тимчасово окупованої території Криму. Однак тим, хто їде на материкову Україну, необхідно встановити додаток «Дій вдома» і 14 днів перебувати на самоізоляції. Альтернатива  здати ПЛР-тест. Ціна питання  від 850 до 2500 грн. Але відповідь потрібно чекати від доби до декількох днів. 

Світлана зазначає, що здавати такий тест потрібно в лабораторіях, перелік яких опубліковано на сайті Центру громадського здоров’я МОЗ України. У Херсонській області таких три таких: Херсонський обласний лабораторний центр МОЗ України, Херсонська обласна інфекційна лікарня ім. Г. І. Горбачевського, приватна клініка «Лабдіагностіка». Перелік час від часу доповнюють. 

«Протягом доби після перетину потрібно активувати додаток «Дій вдома» в тому місці, де будете проходити самоізоляцію,  зазначає Світлана,  Якщо здаєте тест в сертифікованому медичному закладі – відповідь відразу підтягнеться в додаток. Якщо коронавірус не виявлено  самоізоляцію автоматично знімуть». 

Така ситуація з тестуванням триватиме мінімум до кінця року. Але у майбутньому планують безкоштовно робити тести на COVID-19 в медпунктах на КПВВ. Про це розповіла Інна Голованчук, заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Однак поки що не розповідають ніяких деталей. Не відомо хто буде проводити забір біоматеріалів і для яких категорій населення буде доступна послуга. 

До Криму–тільки до родичів або на лікування

Більше вимог на в’їзд і виїзд пред’являють представники окупаційної влади в Криму, розповідає Світлана. Так, в’їхати можна тільки за паспортом РФ або з копією такого паспорта батьків, подружжя, дітей. Спорідненість має бути “першої лінії”  й це потрібно підтверджувати свідоцтвом про народження або шлюбу (якщо змінювалася прізвище). 

«Був випадок, коли на українській частині кордону чоловік пройшов нормально, а на окупаційній російській – його не пустили. Хлопець не взяв документи батьків, по українському паспорту там не пропускають. Довелося йому три години чекати, поки рідні передали всі необхідні документи»,  ділиться Світлана. 

Деякі українці, у яких немає близьких родичів, але  їм дуже потрібно їхати в окупований Крим,  купують “путівки в санаторій на лікування”. Тоді прикордонній ФСБ показують запрошення від медустанови та оплату для підтвердження броні. Прикордонники можуть зателефонувати туди й уточнити, чи дійсно купили путівку. 

«У тематичній групі Facebook дівчина розповіла, що за такою схемою без проблем пройшла кордон. Але так, як тест на коронавірус вона в Україні заздалегідь не зробила, їй дали “припис” пройти його за три дні в будь-якому місті Криму»,  розповідає Світлана. 

Уже є випадки, коли окупаційна влада відмовляла у в’їзді у Крим українцям, які хотіли приїхати до знайомих або далеких родичів, або їхали перевірити свою нерухомість. 

Активісти продовжують допомагати консультаціями

Світлана і її колеги з Херсонського офісу “КримSOS” продовжують консультувати переселенців і кримчан, якщо у тих виникають складнощі з перетином адмінкордону або з отриманням будь-яких документів та адміністративних послуг на материку. Також вони займаються моніторингом та оцінкою ситуації про порушення прав людини, стежать за змінами в національному законодавстві України та розробляють свої варіанти як його потрібно змінити на краще. 

Якщо виникають питання, можна прийти особисто в офіс: провулок Успенський (колишній Спартаківський), 40. Або написати питання в Viber на номер: +38 095 277 53 55. Робочий час на час карантину – з 11:00 до 16:00 в будні дні, крім вихідних.  

Skype- консультації для кримчан: krymsos_legal. Для довідок є ще чат-бот в Telegram – CrimeaIsUAbot. 

* Ім’я було змінено з метою безпеки 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті