Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Нерухомість та кримчани: переоформлення та відчуження

11 / 11 / 2021

Після 2014 року окупанти поширили на Крим російське законодавство, в тому числі й вимоги щодо документів на нерухомість. І хоч українські дозволи та правочини на півострові визнають, проте все одно кримчани вимушені переоформлювати свою нерухомість. Зокрема, проблема загострилась з 20 березня 2021 року, коли почав діяти указ президента Росії №201.  Спеціалісти КримSOS нагадують про ситуацію.

Вимушене вилучення землі у всіх «іноземців» 

Півроку в окупованому Криму триває процедура «добровільного відчуження» земельних ділянок, що належать українцям. Справа в тому, що 80% території півострову підпадає під указ президента Росії №201 від 20.03.2020 року. Там додали перелік прикордонних територій, які не можуть належати іноземцям. Тобто тим українцям, хто не оформив громадянство РФ – за логікою окупантів кримчани без реєстрації на півострові прирівнюються до нерезидентів.   

Всі, хто увійшов в «чорний список» до 20 березня мали продати землю росіянам, чи переоформити її по російському законодавству. Якщо цього не робили – ділянку за рішенням російського окупаційного суду можуть продати з аукціону тільки росіянам. У березні 2021 року від свого майна «відмовились» 500 «іноземців». Загалом, окупанти нарахували 11,1 тис. ділянок, якими володіють «нерезиденти РФ».

Одна з них – пані Анна, яка поїхала з Криму до окупації у 2013 році. У неї залишився будинок та земля. Їх вона отримала у 90-х роках при розподілі колгоспу. Жінка оформила документи по українським законам. Нещодавно їй позвонили сусіди та нагадали, що майно потрібно переоформити вже по законам РФ. Її ділянка теж потрапила у список з указу президента Володимира Путіна. 

«Сусіди дуже зацікавлені в моїй землі – вони поступово розширюють свій город коштом моєї ділянки. Можливо, й купили б її. Але я не можу приїхати та переоформити усе. Адже для цього потрібно мати “кримський паспорт” чи реєстрацію. Ситуація ще ускладнюється карантинними обмеженнями на в’їзд до Криму, введеними окупаційною владою. Розумію, що можу втратити землю в Криму, але поки нічого не можу вдіяти», – розповідає Анна. 

Варіанти виходу з ситуації 

Юристка КримSOS Анастасія Калініна зазначає, що процедура «відчуження землі у іноземців» займає певний час. Ділянку мають оцінити, зібрати документи од суду, справу розглядають декілька місяців і тільки потім можуть виставити на аукціон. 

«На жаль, поки не існує інструменту, що може вплинути на процес експропріації землі в окупованому Криму. Ми радимо зібрати усі документи, рішення та листи представників окупаційної влади та писати заяви до української Прокуратури в АРК та м. Севастополю. А також подавати у міжнародні суди», – каже Анастасія.      

Деякі з українців «дарують» свою землю родичам з кримською пропискою чи «кримським» паспортом – так намагаються зберегти своє майно. Згідно законодавства РФ не потрібно платити податок на дохід з угоди дарування, якщо оформлюєте нерухомість на батьків, дітей, онуків, братів чи сестер, дружину чи чоловіка. Оскільки першочерговим є наявність родинних звязків, а не питання нерезиденства.

В одній з груп в соціальній мережі facebook кримчанин Сергій Кирпис написав: 

«У мене була ситуація з ділянкою в Бахчисарайському районі, що потрапила до переліку прикордонних через с. Піщане – вихід до моря тобто нібито межа. Варіантів було два: спробувати продати так званого громадянина РФ або подарувати комусь своєму з «червоним паспортом» . Я подарував родичу. Оформлення коштувало 350 рублів. Головне що при будь-якій угоді, – в Україні це буде ваша земля», – поділився Сергій.

Якщо не плануєте продавати чи переоформлювати землю, що потрапила у перелік прикордонних територій указу Путіна  – можна надіслати скаргу до окупаційної влади про відсутність намірів реалізовувати Вашу земельну ділянку.

«Цей закон стосується тільки землі, а не будинків. Начебто будинок може бути у власності «іноземця», і він же може орендувати власну землю в місцевої влади», – розповідає Анастасія Калініна, юрист КримSOS.   

Дізнатись чи ваша ділянка підпадає під обмеження та що робити далі – дізнавайтесь у чат-боті в Telegram CrimeaIsUaBot . Якщо у вас чи знайомих виникають питання щодо оформлення спадку – звертайтесь на «гарячу лінію» КримSOS у Києві: (096) 684-88-47,  (063) 077-16-19, (095) 031-53-97, або у Херсоні – (095) 277-53-55

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті