Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Навчальний тур «Арт-терапія у роботі з дітьми та протидія булінгу»

7 / 10 / 2019

Цього тижня  громадські організації, що працюють з ВПО поринули у дводенну подорож осіннім Києвом. Та не краєвидами одними насолоджувалися наші гості. Програма навчального туру виявилася напруженою та максимально інформативною.

Отож, протягом двох днів говорили про арт-терапефтичні техніки для реабілітації діток з інвалідністю і, звичайно,  не оминули актуальну наразі тему булінгу.

У перший день на питання «Як протидіяти булінгу учасникам освітнього процесу?» відповідав шкільний поліцейський у рамках проекту «Шкільний офіцер поліції» Сергій Безпальчук. Він пояснив, що головним завданням проекту є створення безпечного середовища у загальноосвітніх навчальних закладах. Воно реалізується через здійснення ефективної профілактики правопорушень серед учнів, застосування відновних практик задля попередження конфліктів, правопорушень та інших негативних явищ. Також розказав про види та ознаки булінгу в школі, форми насильства у вигляді цькування, насмішок, бойкоту. На прикладах вже учасники навчального туру розібрали хто такий булер та жертва.

«Окремим напрямком роботи шкільних офіцерів є налагодження взаємодії з батьками. У цілому вони позитивно ставляться до шкільних офіцерів. Проте трапляються і випадки, коли батьки, на жаль, не розуміють, що саме вони несуть повну відповідальність за здоров’я та благополуччя своєї дитини, а деякі методи виховання, що вони ними користуються, не завжди ефективні для сучасної молоді.» – сказав Сергій Безпальчук.

Далі естафету доповідачів перейняла Сапегіна Дар’я психолог проекту «Долаючи розломи у вражених конфліктом громадах: від зцілення до співпраці» БО  «БФ «Карітас-Київ».

Вона поділилася власним досвідом роботи із групами дітей, де відбувалося насильство та булінг. Дар’я запевнила, що психотерапевтичну допомогу можна проводити у наступних напрямках:

  • дитина та підліток – жертви насильства (індивідуальна та групова психотерапія);
  • сім’я і близьке оточення жертви насильства (сімейна та групова психотерапія);
  • шкільний колектив і група однолітків (групова психотерапія);
  • педколективи, громадські організації, правоохоронні органи (психопрофілактика).

Насильство, пережите в дитинстві, має тенденцію відтворювати себе від покоління до покоління. Тому, щоб уникнути негативних наслідків дітям і підліткам необхідно надавати своєчасну кваліфіковану психологічну допомогу, яка має включати методи індивідуальної, групової та сімейної терапії. Вибір конкретного методу роботи з жертвами насильства залежить від віку, рівня когнітивного розвитку дитини, виду перенесеного насильства, стану психічного і фізичного здоров’я.

Традиційно навчальний тур включає вивчення найкращих практик, які представлені в регіоні. Тому на завершення дня наші гості відвідали центр соціалізації та комунікації людей з інвалідністю – Open4U. На правду цей простір нагадує пряниковий будинок, адже тут відчуваєш себе казковим героєм.

Засновниця центру Олеся Яскевич познайомила нас зі своєю історією, командою, очікуваннями та планами на майбутнє.

Open4U працює і приймає дітей весь рік, а Космотабір – простір для всіх – одномісячний літній табір. Тут кожен зможе навчитися чомусь новому, отримати новий досвід: хтось вперше відсвяткує свій День народження по-справжньому – з друзями, тортом, свічками і подарунками, хтось навчиться тому, чого ніколи не робив, хтось перший раз пограє з іншими дітьми.

Для роботи з дітками методисти центру розробили кейси, які включають такі елементи: танцювально-рухова терапія, арт-терапія, кераміка, театральна студія, майстерня ілюстрації, кулінарія, читання. Крім цього центр є платформою підготовки до офіційного працевлаштування.

«Основна мета нашої діяльності – це всебічна підтримка сімей, які виховують дітей з важкими порушеннями розвитку, сприяння у наданні їм комплексної фізичної, соціально-педагогічної, психологічної, правової, побутової допомоги, виявленні, підтримці та популяризації талантів, сприяння працевлаштуванню молодих людей з інвалідністю, створенню та обладнанню робочих місць для них, соціальному патронажу безпосередньо на робочому місці, організація змістовного дозвілля, інтеграція у суспільство, створення атмосфери поваги та толерантності до дітей з особливостями розвитку та їхніх сімей.

Це простір для всіх. Різні люди зібралися тут щоб показати що у дитинства немає інвалідності. Зробити дитину щасливою абсолютно легко. Всі діти люблять лего, пазли і солодощі, а більш за все діти люблять увагу дорослих, тому ми вчимо не дивитися на діагнози, бо діагнози це взагалі не про дітей. До нас почали приходити абсолютно різні люди: бізнесмени, лідери думок, журналісти, студенти, які ставали нашими волонтерами». – розповіла Олеся.

Другий день навчального туру виявився не менш цікавим та насиченим, його провели у відкритому просторі Veteran Hub.

Тренінгову сесію «Арт-терапія як система психологічної допомоги» представили психологи, арт-терапевти Всеукраїнської громадської організації «Арт-терапевтична асоціація».

Гундертайло Юлія, познайомила з теоретичною частиною та поняттям арт-терапії, розповіла про використання арт-терапії для реабілітації внутрішньо переміщених осіб та інтеграції їх у суспільне життя.

Галіцина Людмила, поділилася досвідом щодо застосування арт-терапії в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами.

Луценко Олена, Кліндух Ольга, Скнар Оксана провели більш практичну частину сесії та показали як за допомогою легких вправ можна працювати зі своєю цільовою аудиторією. Разом вже практикували різні методи релаксації, пізнання себе та вчилися бути щасливим у даний момент, насолоджуючись навколишнім світом.

[gallery-37646]

Наші учасники із цікавістю брали участь у дискусіях, пробували себе у  майстер-класах, долучались до психологічних практик, ділилися власним досвідом роботи. Одним словом – мистецтво єднає! Навіть, коли мова йде про подолання наслідків травматичних подій.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини